Vyjímání mobiliáře bylo velice napínavé. Až po vytažení se totiž zjistí, jak...

Vyjímání mobiliáře bylo velice napínavé. Až po vytažení se totiž zjistí, jak skutečně vypadá. | foto: Peter Fabo

Nábytek vyrábějí v dírách v zemi. Jednoduchý nápad má v Praze úspěch

  • 236
Ztracený nábytek, tak pojmenovali svůj nápad architekti z pražské kanceláře 0,5 Studio. Jejich netradiční betonový mobiliář slouží k sezení a stolování v novém parku Přístav 18600 v Karlíně. Vyrábí se jednoduchou metodou přímo v zemi. Stačí vykopat formu, zalít ji betonem a pak hotový nábytek vytáhnout.

Park s názvem Přístav 18600 vyrostl u Vltavy v červnu 2014. Organizátoři projektu zde veřejnosti zpřístupnili v minulosti značně zanedbaný a roky nevyužitý prostor mezi řekou a cyklostezkou na Rohanském ostrově. Místo je určené pro sociální a kulturní akce, příležitostnou kavárnu, aktivní odpočinek a setkávání pod širým nebem.

Výroba betonového mobiliáře

Přístav 18600 vypsal veřejnou anonymní soutěž na návrh betonového mobiliáře, který by sloužil k sezení a stolování. Podmínkou soutěže bylo nábytek nejen navrhnout, ale také jej vyrobit.

Zadání soutěže znělo jasně - mobiliář musí být z betonu, který dodá nedaleká betonárka. Z třiceti zaslaných návrhů vybrala odborná porota návrh od 0,5 Studia architektů Pavla Nového a Víta Svobody, který nazvali Ztracený nábytek.

Název „ztracený“ má upomínat na bývalou atmosféru Rohanského ostrova, který byl součástí několika zmizelých ostrovů známých jako Pražské Benátky. Ztracený nábytek také odkazuje na techniku zpracování betonu tzv. ztracené bednění.

Betonový mobiliář stojí v Přístavu 18600.

„Výrobu jsme probírali s technology z přilehlé betonárky, která dodávala beton. Nejdříve jsme si vytipovali vhodné místo pro kopání, poté jsme vyhloubili motorovým zemním vrtákem nohy stolu a k nim dokopali desku. Stejně jsme postupovali i u lavic. Odkopanou jámu stolu jsme opatřili výztuží a poté přijela míchačka s betonem, která jámu zalila. Po týdnu beton natolik vyzrál, že se mohl mobiliář vytahovat,“ vysvětluje architekt Pavel Nový.

Nábytek z betonu je ale těžký. Samotný stůl váží 1 250 kilogramů. Musel ho tedy vytáhnout bagr pomocí ocelových lan a háků. „Vyjímání mobiliáře bylo velice napínavé. Až po vytažení jsme totiž zjistili, jak skutečně vypadá. Stůl a lavici jsme umístili do parku a omyli od zeminy. S celou akcí nám pomáhalo asi dvacet dobrovolníků,“ dodává architekt.

0,5 Studio

Vít Svoboda a Pavel Nový

0,5 Studio tvoří architekti Pavel Nový a Vít Svoboda. Společně studovali architekturu na pražské VŠUP pod vedením Jindřicha Smetany. Od roku 2011 pod názvem 0,5 Studio společně navrhují projekty různých měřítek a typů. Pro jejich tvorbu je specifická odlehčenost, nadsázka a mezioborová spolupráce s umělci. Krédem 0,5 Studia je "zdraví a krása".