Boris Klimek a jeho Bunker, který získal ocenění Nábytek roku 2014.

Boris Klimek a jeho Bunker, který získal ocenění Nábytek roku 2014. | foto: mm interier

Nejlepším českým kusem nábytku je Bunker. Jinak kralují hlavně židle

  • 0
Sedm nejlepších výrobků, které čeští nábytkáři za poslední rok vytvořili, získalo titul Nábytek roku 2014. Vítězem se stal Bunker od Borise Klimka, sezení spojené s "tlumící" stěnou. Mezi dalšími šesti oceněnými převažují židle.

Soutěž, kterou už pošesté vyhlásila Asociace českých nábytkářů, má za cíl podpořit výrobu nábytku v České republice, a to s důrazem na kvalitní design. Odborná porota po loňském vítězství židle Mojo bystřického výrobce TON ocenila nejvýše "veřejné" sezení Bunker.

Boris Klimek je navrhl pro luhačovickou firmu mm interiér, jež je poprvé a úspěšně představila na letošním lednovém veletrhu imm v Kolíně nad Rýnem. Bunker výborně zapadá do současného trendu funkčního odpočivného sezení, které vedle pohodlí nabízí také možnost vytvoření určité intimity a soukromí. Recepce, kanceláře typu open space, čekárny, tam všude lze Bunker využít.

"Velmi dobré funkční sezení s odstíněním od okolního dění, vhodné do veřejných interiérů. Originální je vtipné spojení sezení s pocitově měkkou tlumicí stěnou," zaznělo v hodnocení. Bunker nabízí navíc řadu variant, takže se snadno přizpůsobí dané situaci a potřebám uživatele.

Autorem židle Tram pro společnost TON je designér Thomas Feichtner, nositel státní Rakouské ceny za design.

Jinak se opět ukázalo, že české židle patří k tomu nejlepšímu, co tuzemská produkce v nábytku nabízí. Z dalších šesti výrobků byly totiž oceněny právě hned čtyři židle.

Chybět (jako již tradičně) nemohl TON, tentokrát se židlí Tram od rakouského designéra Thomase Feichtnera. Mimochodem už na začátku roku získala tato židle velmi prestižní mezinárodní ocenění Good Design a titul German Design Award Nominee 2014. Loňský vítěz Mojo od Michala Riabiče je také nositelem ocenění Good Design.

Dále už bodovaly pracovní židle, Infinity od společnosti Form, Flexi od výrobce RIM-CZ a židle Everyday od LD Seating. Firma Nadop pak získala ocenění za svou kuchyň Creative, výrobce Lugi za stolky Wrap navržené Lucií Koldovou.

Klid jako v bunkru

Mladý slovenský designér Boris Klimek u Bunkeru využívá čalouněné díly, dovolující vytvářet různé tvarové a funkční varianty sezení, kde se člověk cítí v bezpečí. Tedy jako v "bunkru". Proto netradiční název.

Jednotlivé čalouněné díly lze používat samostatně jako paravány. Kolekci funkčně i tvarově doplňují konferenční stolky s kovovým podnožím a dřevěnou deskou, nechybí ani přídavná odkládací plocha nebo věšáky. Sezení má dřevěnou kostru, pružení řeší popruhy s polyuretanovou výplní. Je pamatováno i na praktičnost, potah je snímatelný.

Novinka se značkou TON, židle Tram, využívá klasickou technologii ručního ohýbání bukového dřeva. Unikátní technologií ohnutý překližkový sedák doplňují nohy vyrobené pouze ze dvou kusů dřeva.

Židle Tram využívá klasickou technologii ručního ohýbání bukového dřeva. Sedák může být i čalouněný, židle pak s područkami, či bez.

Autor židle, Thomas Feichtner, profesor pro produktový design na vysoké škole umělecké v německém Kielu, získal v roce 2011 Rakouskou státní cenou za design.

Když obdržel v lednu 2014 za Tram ocenění Good Design, byl velmi spokojený. "Pro designéra je báječné, když se harmonická spolupráce s výrobcem jako TON korunuje mezinárodně renomovanou cenou,"prohlásil.

Na výborného designéra, přesněji designérku, vsadil také velmi úspěšný další český výrobce nábytku z poslední doby, firma Lugi. Její stolky Wrap navrhla Lucie Koldová, nositelka titulu Grand designér roku 2012 a vítězka Ceny veřejnosti soutěže Czech Grand Design 2013, byla i mezi nominovanými na titul Designér roku 2013. Získala také ocenění Designér roku české sekce časopisu Elle Decoration - EDIDA 2013.

Stolky Wrap se vyrábějí ve třech velikostech.

Stolky Wrap se vyrábějí pomocí inovativní techniky ohýbání. Ohýbané dřevěné svitky tvoří kompaktní prvek podnože, tu doplňuje horní deska v měkkém provedení z masivního dubu. Detail spojení zavinutých ploch podnože představuje výrazný prvek stolků. Wrap se vyrábí z masivního dubu a překližky, a to ve třech velikostech.

Pracovní židle na jedničku

Design Martin Beinhauer navrhl pro společnost Form židli Infinity. Jde o stohovatelnou, do řady spínatelnou čalouněnou židli s područkami, určenou do veřejných prostor. Má ergonomicky tvarovaný sedák i opěrák pro dlouhodobé sezení, a kovovou, nejčastěji nerezovou podnož.

Designér ji vyřešil originálním způsobem, jež dovoluje pouhým zasouváním do sebe požadované spínání do řady.

Židle Evereday - u čalounění lze zvolit černou samonosnou síťovinu nebo 3D potahovou látku.

Židle Everyday od společnosti LD Seating je od designéra Paula Brookse. Komfortní sezení v minimalistickém provedení tvoří skořepina z unikátně zpracovaného nylonu vyztuženého skelnými vlákny.

Ovládání výškového nastaveni židle je integrované do skořepiny, houpací mechanismus se skrývá v její spodní části. U čalounění lze zvolit černou samonosnou síťovinu nebo 3D potahovou látku. Volit je možné druh i provedení kříže, typ a design koleček.

I další židle, Flexi od společnosti RIM-CZ, je pracovní. Italský designér Massimo Costaglia vytvořil sezení, které splňuje nároky na snadné ovládání i údržbu. Otočná židle se sedákem ze síťoviny má z obou stran čalouněnou opěrou.

Kuchyň na "betonovém" soklu

Jednoduchý a netradiční design, který kombinuje nábytkářský beton a sedmivrstvou dýhu v imitaci štípaného dřeva, to je kuchyň Creative od firmy Nadop.

Pro tuto značku je typické použití moderních materiálů, speciální povrchové úpravy a kvalitní vnitřní vybavení poskytující uživatelům maximální komfort. Autory designu jsou Iveta Strnadová a Karel Nedbal.

Kuchyň Creative kombinuje nábytkářský beton a sedmivrstvou dýhu v imitaci štípaného dřeva.

"Hezká, ale nepraktická řešení v kuchyních nefungují. Pro nás jsou vždy na prvním místě kvalita, funkčnost a atraktivní vzhled, tedy design v jeho tradičním pojetí. Jsme rádi, že si naší práce všimli i kolegové z oboru a titul udělili naší kuchyni," řekla po získání ceny Iva Pehalová, obchodní ředitelka společnosti Nadop.

Základ kuchyně tvoří vysoké soklové zásuvky z "betonu" v dolní části linky. Na ně navazují světlé skříňky ve vysokém lesku. Díky pracovní desce o síle pouhých 12 mm a závěsné potravinové skříni však působí Creative odlehčeným a svěžím dojmem. Horní díl linky tvoří úzký pás skříněk se strukturou dřeva. Barový pult kombinuje beton a sklo.