Krajinnou architekturu olympijské vesnice navrhlo Studio Burle Marx, které se...

Krajinnou architekturu olympijské vesnice navrhlo Studio Burle Marx, které se podílelo na nejdůležitějších projektech slavného architekta Oscara Niemeyera. Do konceptu skvěle zapadl městský mobiliář firmy mmcité. | foto: mmcité1

Zlatou medaili získal v Riu designový nábytek z Moravy. V Riu zůstane

  • 8
Je to sice pomyslná zlatá medaile, ale designéři z Bílovic u Uherského Hradiště svůj úspěch jako největší ocenění vnímají. Pro olympijskou vesnici v Riu dodali více než 500 kusů laviček, stojanů na kola či šachových stolků.

O olympijské vesnici v právě probíhajících hrách XXXI. olympiády v brazilském Riu ve čtvrti Barra da Tijuca hned vedle Olympijského parku padla sice už řada negativních zpráv, pokud jde o různé technické problémy, což zažili na vlastní kůži i čeští reprezentanti, z architektonického hlediska však patří k těm nejhezčím v historii.

Na její podobě se totiž podíleli přední světoví návrháři, konstruktéři a architekti. Za krajinnou architekturu bylo například zodpovědné Studio Burle Marx, které se podílelo na nejdůležitějších projektech slavného architekta Oscara Niemeyera. A právě do jejich konceptu skvěle zapadl městský mobiliář bílovické firmy mmcité.

Ta není v Brazílii žádným nováčkem, dováží sem svůj nábytek už řadu let a získala si zde velmi dobré renomé jak za kvalitu, tak eleganci výrobků. Ne náhodou se může pochlubit i těmi nejcennějšími oceněními za design, včetně „červeného puntíku“, nebo cenou Red Dot Sesign Award, který získala za nový odpadkový koš Minium. Mezinárodní porota ocenila výjimečný design a inovativní řešení materiálu.

„Vítězství v prestižní soutěži na mobiliář olympijské vesnice je pro relativně malou českou firmu přirozeně velkým úspěchem. Vnímáme to i jako malou zlatou medaili pro český design, kterému se čím dál častěji daří prosazovat v tvrdé světové konkurenci,“ říká David Karásek, hlavní designér a majitel mmcité.

Na realizaci celého projektu pracoval tým brazilské pobočky mmcité téměř dva roky. Část výroby a montáž probíhala přímo v Brazílii, mobiliář vyrobený v Bílovicích přepravily do místa her lodě koncem loňského roku. Problémy? Brazilští montážníci si v některých případech neuměli s nábytkem poradit, ale čeští vše rychle napravili.

Pro olympijskou vesnici připravili designéři mmcité kolem 500 kusů městského mobiliáře.

Celkem jde o více než 500 kusů nábytku, stojany na kola, stoličky, šachové atypové stolky, lavičky s opěradlem i bez něj, a také zahrazovací sloupky. Nábytek zde zůstane i poté, až se olympijská vesnice promění na obytnou čtvrť.

Dominantním prvkem realizace je lavička Portiqoa. Vychází z klasické koncepce lavičky, nechybí tedy dřevěný lamelový rošt, zaoblená opěrná plocha a samozřejmě područky.

„Jedna lavička zdobí i Český dům, takže si ji mohou vyzkoušet i fanoušci, kteří do Brazílie vyrazí podpořit naše reprezentanty,“ dodává Karásek, „lavička je elegantní a zároveň velmi odolná, což jsou dva základní parametry sedacího nábytku do veřejného prostoru. Pro potřeby olympijské vesnice ji nebylo potřeba nijak upravovat, jde o náš standardní katalogový produkt.“

V Brazílii už mají dobré zkušenosti s nábytkem z Bílovic již několik let.

O výrobci

mmcité má dvě divize, každou z nich řídí jeden ze dvou bývalých spolužáků zlínského ateliéru designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Radek Hegmon vede mmcité plus, která se zabývá většími projekty převážně v oblasti dopravy, David Karásek pak šéfuje mmcité 1, která vyrábí městský mobiliářem. Z bývalého JZD na česko-slovenském pomezí dobyli svět kombinací špičkového designu a kvalitního řemeslného zpracování.