Nábytek na kolečkách: život v pohybu

Kdysi dávno jakýsi "lenoch" velmi usilovně přemýšlel (pravděpodobně proto, aby se nemusel příliš namáhat s přemísťováním nábytku nebo kvůli pár krokům vstávat ze židle) a vymyslel geniální věc: nábytková kolečka. Na první pohled by se mohlo zdát, že je "kolečko jako kolečko".

Druh připevnění, tvar, velikost, materiál a podobně jsou ovšem velmi důležité parametry. Pokud mají "kolečka" spolehlivě a bezpečně plnit svou funkci, musíte pečlivě vybírat.

Kam se co hodí
Pro nábytek, který je potřeba přemístit jen jednou za čas, postačí plastové kluzáky. Například u korpusů nejrůznějších skříněk můžete použít obyčejné kluzáky ve tvaru obdélníku se dvěma otvory pro vruty nebo hřebíky.

Připevňují se zespodu na hranu, například u bočnic. Bývají velmi levné, usnadňují manipulaci s nábytkem a navíc zabraňují nežádoucímu oštípání hran nábytku o povrch podlahy.

Podobné plastové kluzáky, ale o něco masivnější a větší se používají zejména pro čalouněný sedací nábytek (křesla, pohovky a podobně). V tomto případě bývají vhodnější než zmíněná kolečka. Takové křeslo s kolečky by mohlo být pro uživatele, zejména s horší motorikou, i nebezpečné.

Prohlédněte si fotogalerii


Dalším důležitým parametrem ve spojení s nábytkovými kolečky je také dostatečně pevná a stabilní konstrukce nábytku, který by měl bez problémů snést případné přemístění.

Rozhodnete-li se vyrábět takový nábytek sami (například komodu, skříň a podobně), můžete použít pro zpevnění korpusu třeba "vzpěru", jakýsi neviditelný sokl, jenž připevníte zevnitř pod půdu a nad dno těsně před záda korpusu. Pokud bude mít vámi vyráběný nábytek i police, tak některé z nich připevněte nikoliv pouze na podpěrky, ale "na pevno" pomocí vrutů či konfirmátů, čímž se celá konstrukce také zpevní.

Cenové relace jsou u tohoto sortimentu velmi široké. Pohybují se řádově od desítek korun až po stovky, případně tisíce korun za kus (druhy s extrémně vysokou nosností, vyrobené z velmi kvalitních materiálů). Při koupi nábytkových koleček, zejména z vyšší cenové kategorie, se určitě vyplatí hledat cenově nejpříznivějšího prodejce. V současné době bývá jakýmsi nepsaným pravidlem (a pro laika ne zrovna známým faktem) často velmi výrazné navýšení cen v některých "hobbymarketech".

Je dost pravděpodobné, že se vám vyplatí navštívit namísto nejbližšího "hobbymarketu" (jak jste byli dosud zvyklí) některou ze specializovaných prodejen pro truhláře nebo trochu prozkoumat internet (zde lze zboží objednat na dobírku). V obou případech budete moci vybírat ze široké nabídky, a co se týče cen a odborných informací, strádat zajisté také nebudete.

Co rozhoduje?
Při výběru byste měli dbát především na následujících devatero hledisek:

1) druh připevnění
Existují tři základní varianty:
- destička s otvory pro vruty (korpusy a podobně)
- čep se závitem
- narážecí čep (například pro kancelářské židle)

2) materiál
Kolečka mohou být
- obyčejná plastová
- z masivního dřeva (například buku) obaleného měkkými, odolnými kroužky z černého polymethanu
- plastová z tvrdého polyamidu (jsou vhodná především pro měkké podlahové krytiny, třeba koberce)
- z měkkého polyamidu (vhodná především pro tvrdé podlahové krytiny jako parkety a podobně, jsou podstatně šetrnější k zatěžované podlaze

3) nosnost 
V závislosti na konstrukci a materiálu bývá velmi rozdílná. Pohybuje se v rozpětí od přibližně 8 až do 70 kg

4) vzhled 
plast - většinou matně hnědá nebo černá barva
ocel - povrchová úprava chrom
ocel - pozinkovaná
pryžová guma – většinou šedá nebo černá

5) počet koleček
- jednoduchá "singl" kolečka
- dvojitá "duo" kolečka se vyznačují mnohem lepšími "pohybovými" vlastnostmi a usnadňují tak manipulaci s nábytkem

6) brzdy
 - bez brzdy (používají se pro nábytek, kde není třeba jištění proti nežádoucímu posunutí - například kancelářský kontejner) 
- s mechanickou pákovou brzdou, kterou je třeba vlastnoručně zajistit
- s "chytrou" brzdou, závislou na momentálním zatížení (při nulovém zatížení automaticky brzdí)

7) rozměr
- neboli montážní výška, pohybuje se asi od 17 do 125 mm

8) použití
- je důležité vědět, s jakým nábytkem chcete kolečka kombinovat a jakou funkci mají plnit

9) cena
- by neměla být rozhodující, pamatujte především na funkčnost a bezpečnost!

Living tip: Kulička místo koleček

Systém Rolling Star od firmy Schachermayer využívá namísto klasického kolečka pohyblivou kuličku. Nespornou výhodou tohoto systému je snadná a rychlá montáž. Stačí jen vyvrtat otvor (k dostání je i speciální vrták) odpovídajícího průměru a hloubky a Rolling Star do něj zasunout. Není třeba používat lepidlo ani jiný prostředek pro připevnění, který by mohl montáž zbytečně prodloužit. Případná demontáž je také velmi jednoduchá. Pokud budete chtít tento důmyslný systém použít u nábytku, který má místo nožiček dno tvořené deskou, máte k dispozici další dvě varianty se speciálním pouzdrem. Buď můžete opět vyvrtat otvor a pouzdro s kuličkou do něj zasunout a následně přišroubovat, nebo postačí pouzdro bez vrtání přišroubovat čtyřmi vruty zespodu přímo na dno. Systém Rolling Star je k dostání v několika variantách, určených pro různé typy nábytku – židle, křesla, stolky, komody či jiné. Pohyblivá kulička se vyrábí z materiálu, který nezanechává na podlahové krytině žádné šmouhy. Je vhodná pro lehčí a často přesunovaný nábytek - například židle z měkkého materiálu – protože nepoškozuje tak podlahovou krytinu. Při zatížení se kulička v pružném pouzdře zablokuje proti nežádoucímu pohybu, bez zátěže je možné židlí velmi lehce pohybovat všemi směry.



Více článků o bydlení: LIVING

11/ Toolbox se jmenuje mobilní zásuvková skříňka navržená Pietrem Arosiem pro italskou firmu Emme-Bi. Tato "krabice na nářadí" s očíslovanými zásuvkami je ovšem šikovným prádelníkem pro zapomětlivce. Vyrábí se v jedenadvaceti barvách, číslice jsou nalakovány hliníkem.

Společenský stolek na kolečkách.

Noční stolek na kolečkách

Skříňka Orbita.

Kolečka u televizního stolku jsou velmi praktická, budete mít pohodlí a vynaložíte minimum energie.

I do ložnice se hodí pojízdný TV stolek.

K jídelnímu stolu (Artur, cena 3 389 Kč) můžeme použít pojizdný počítačový stolek Nenne (50x53x86 cm, cena 2 990 Kč). IKEA

Otevřená skříň na kolečkách.

Postel ANDROMEDA má dřevěné části z javorového dřeva mořeného na ořech nebo třešeň. Ocelové konstrukce s rámem z překližky je potažená kůží (výběr podle vzorníku). Postel je na kolečkách s koženými středy. Vyrábí se v rozměrech 160/170/180 cm x 200 cm. CASA ITALIANA

Nábytek v pohybu.

Novinka z IMM v Kolíně nad Rýnem: postel z překližky Grandlit od dánského návrháře Hanse Sandgrena Jakobsena pro firmu Frederica. Zádové opěrky i odkladní plochy se dají posunovat po obvodu postele. Do ČR dováží Design Fórum a Fairex

Postel Duetto je složena ze dvou samostatných lůžek

Mobilní lůžko pod pódiem

Kolečka u rozkládací pohovky usnadňují její přemísťování podle potřeby.

Velmi moderní kombinací nábytku obývacího pokoje je wenge ve spojení se sklem a kovem. Tento TV stolek má zajímavě řešené odkládací poličky na CD. Kolečka mu umožňují snadné posouvání po místnosti. Dodavatel: Compar

Díky kolečkům můžete pracovní stůl přemísťovat podle potřeby.

Kulička místo koleček. Systém Rolling Star od firmy Schachermayer využívá namísto klasického kolečka pohyblivou kuličku.

Díky kolečkům můžete nábytek přemísťovat podle potřeby.