Stotisícové město vyrostlo na zelené louce a stane se sídlem vyvolených. | foto: Profimedia.cz

Na východě Číny vyrostla Paříž. Bydlet v ní budou pouze vyvolení

  • 25
Před pěti lety tady byla zelená louka a nejbližším velkým městem Chang-čou. Dnes cestující po východní Číně stanou tváří v tvář centru Paříže s Eiffelovkou uprostřed. A nejedná se o žádné halucinace ani nový Disneyland. Nové stotisícové město se stane sídlem vyvolených.

S replikou města nad Seinou, která je na první pohled k nerozeznání od originálu, se můžete setkat u města Chang-čou, které je správním střediskem provincie Če-ťiang v jihovýchodní Číně. Pro upřesnění leží Chang-čou 220 km jihozápadně od Šanghaje.

Na východě Číny vyrostla Paříž

Firma Guangsha, jež je prvním soukromým stavebním investorem v Číně, vložila do tohoto projektu jednu miliardu dolarů a nyní doufá ve sto tisíc nových obyvatel.

Přilákat je má unikátní čtvrť − věrná kopie centra Paříže, jíž dominuje 108 metrů vysoká replika Eiffelovy věže obklopená parkem s fontánami a malou burgundskou vesničkou a dále sedmipatrové budovy v "haussmanově stylu" s napodobeninou břidlicových střech, seřazené do geometrických linií, typických pro pařížské stavby. A v neposlední řadě i jedna z hlavních tříd Champs-Elysées.

Baron Haussman
Ve druhé polovině 19. století, během druhého císařství, za vlády Napoleona III., se baron Haussman zasadil o zásadní přestavbu Paříže do podoby, v jaké ji známe dnes. Byly postaveny trhy Les Halles, upraveny parky Bois de Boulogne a Bois de Vincennes, vystavena Opera a do pořádku byly opět dány velké bulváry. Vše bylo přizpůsobeno náročnějším požadavkům na hygienu, bezpečnost, osvětlení a dopravní provoz města.

Atmosféru Paříže navozuje i kopie jedné ze soch Apollónovy fontány. Originál této sochy najdete v zahradách zámku Versailles.

V rámci tohoto projektu je naplánováno i osázení vinic, výstavba skladů vína a vinných sklepů. "Necháme si přivézt vinný keř z Francie a budeme jednat s francouzskými společnostmi kvůli následnému zpracování a produkci vína z naší rezidence," říká odpovědný pracovník společnosti Guangsha.

Na východě Číny vyrostla Paříž

Projekt Tchien-tu-čcheng alias Nebeské město
Bydlení ve čtvrti Tchien-tu-čcheng (Nebeské město) bychom mohli přirovnat ke klidnému životu v sedmém pařížském okrsku.

Pouze skříňky s klimatizací připevněné na fasádách a pověšené prádlo v oknech místních dělníků nám připomenou, že se jedná o předměstí Chang-čou, jež se nedávno změnilo na oblíbené letní rekreační středisko.

"Tvůrcem myšlenky Paříže v Číně je pan Lou Zhongfu, ředitel společnosti Guangsha. Zbožňuje Francii, několikrát ji navštívil a rozhodl se vystavit některé z jejich krás i na tomto ztraceném místě mezi pahorky Če-ťiang," vysvětluje M. Wang, zástupce ředitele projektu Tchien-tu-čcheng.

Na východě Číny vyrostla Paříž

Luxus: 500 m2 za 230 000 eur
Společnost Guangsha plánuje vybudovat ve svém "Nebeském městě“ zejména rezidenční zónu vyšší cenové kategorie. Ukončení všech stavebních prací se ovšem předpokládá až v roce 2015.

O zájemce evropského stylu bydlení není nouze. V březnu 2007 bylo zkolaudováno a předáno k prodeji 368 bytových jednotek. Většina byla rozprodána již během prvního týdne. V roce 2007 se celkově prodalo 1 500 bytů.

Čínské "pařížské" apartmány mají v průměru 500 m2 a lze je pořídit za 230 000 eur. Nutno podotknout, že ceny těchto bytů se od začátku stavby v roce 2003 již ztrojnásobily. Investor evidentně využil příznivé situace na trhu s nemovitostmi, který v Číně vykazuje stálý plynulý nárůst.

Na východě Číny vyrostla Paříž

Nicméně Peking se rozšíření takovýchto předražených staveb brání. V květnu 2007 správa ústřední vlády zakázala využívání nových pozemků k výstavbě luxusních obydlí. Na toto nařízení navázala v říjnu 2007 i státní rada, podle které místní úřady musí rozšířit počet cenově dostupnějších bytů nepřesahujících plošnou míru 60 m2.

Chang-čou je hlavním městem provincie Če-ťiang a jedním ze sedmi bývalých hlavních měst Číny. Město bylo postaveno před 2 200 lety a je považováno za kolébku čínské civilizace. Když ve 13. století Marco Polo přišel do Chang-čou, označil ho za "jedno z nejkrásnějších a nejelegantnějších měst na světě".

Na východě Číny vyrostla Paříž