Na velikosti bytu nezáleží, chce to hlavně chytré řešení

  • 20
Vyrostla jsem ve starém domě v centru města. Na rozdíl od kamarádů ze sídliště jsem pocitem stísněnosti netrpěla, ale radost z hezkého prostředí kazil permanentní boj s nepraktickými „maličkostmi“: ve velkém bytě nebylo kam dát věci, do koupelny se chodilo přes další dva pokoje... Tehdy jsem pochopila, že jenom na velikosti nezáleží.

Základ je v půdorysu
Předpokladem toho, abyste se v bytě či domě cítili příjemně, je účelná dispozice. 

Musí být vyřešena tak, aby vyhovovala všem činnostem, které se doma odehrávají, a aby prostory, které spolu funkčně souvisejí, na sebe navazovaly (jídelna vedle kuchyně, koupelna a WC blízko ložnice).

Obývací pokoj a kuchyně patří do popředí ke vstupu, ložnice a pracovna naopak do méně frekventované zóny, pokoj pro předškolní dítě vedle ložnice rodičů. Sledujte také orientaci oken na světové strany a zda jsou obrácena do ulice, nebo do zeleně.

Čím je dispozice jednodušší a přehlednější, tím lépe se zpravidla v bytě bydlí. Význam má i přiměřená velikost jednotlivých místností vzhledem k celkové ploše bytu.

Stejně jako v životě, tak i v bytě je vždy něco za něco, jde o to zvolit správný kompromis. Setkala jsem se  s případem, kdy stopadesátimetrový byt pro pětičlennou rodinu vítal své obyvatele předsíňkou o rozměrech 120x150 cm!

Bydlíte-li tři v malém 2+1, bohužel si koupelnu o ploše 3x4 m nemůžete dovolit. V garsonce pro jednu osobu je zbytečným luxusem budovat ohromnou kuchyni, postačí úsporná linka.
 
Vyvarujte se dlouhých členitých chodeb - zbytečně zabírají plochu na úkor obytných místností. Hodně místa ušetříte propojením obývacího pokoje s kuchyní. Komu vadí výhled na kuchyňskou linku, může to vyřešit posuvnou nebo polovysokou příčkou.

Prostory, kde nejsou pravoúhlé rohy, působí atraktivně pouze tehdy, jsou li jejich rozměry velkorysé a nemáte doma nouzi o místo. Většinou se ale velmi obtížně zařizují nábytkem.

Totéž platí pro byty s velkými pokoji ve starších činžovních domech, které mají uprostřed každé stěny okno nebo dveře.

Pokud zjistíte, že není kam postavit jídelní stůl nebo postel, a případná změna je velmi obtížná, na lákavé nabídky sebevědomých realitních makléřů raději zapomeňte.

Zapomínat nesmíte naopak na úložné prostory. Jsou tím důležitější, čím je byt menší a vaše rodina početnější. Komora či vestavěné skříně umožní uvolnit obytné místnosti. Nejsou-li přeplněny nábytkem, působí vždy vzdušněji a útulněji.

Komunikační křivky v bytě – t.j. průchody mezi jednotlivými funkčními celky, by měly být co nejkratší a nejpřímější.

Nakreslete si půdorys bytu i s rozestavěním nábytku a čárami, kudy přesně budete procházet. Předem zjistíte, co vám bude překážet. Akvárium uprostřed obýváku či jiný atraktivní prvek brzy začne dráždit vaši nervovou soustavu, pokud jej budete muset neustále složitě obcházet.

Účelnost nestačí, dejte bytu styl
Účelnost usnadní každodenní život, ale teplo domova nedodá. To vytvoříte prostřednictvím designu nábytku, doplňků, barev.

Protože estetické i prostorové cítění je velmi individuální, univerzální zaručená rada neexistuje. Snazší cestu mají lidé s jednoznačně vyhraněným vkusem.

Milovníci starožitností, art deca i high-tech stylu najdou na trhu  množství originálních nábytkových kusů i replik a mohou nakupovat podle hlasu svého srdce i výše bankovního konta.

Stačí umět si vybrat a ctít zásadu Všeho s mírou! (Jen se přimlouvám za ohled na architekturu domu. Do panelového bytu Ludvíka XVI. raději nedávejte, ve funkcionalistické vile by se secesní jídelna zřejmě nevyjímala příliš dobře.)

Co poradit těm, kteří si nevědí rady a přitom chtějí také hezky bydlet? Trochu nadčasový pohled. Koupelnu a kuchyni, jejichž výměna je nejnáročnější, zařiďte jednoduše a prakticky, vyberte spíše neutrální barvy a tvary, a především kvalitní trvanlivé materiály.

Solidní základ obývacího pokoje vytvoří například velká knihovna nebo kvalitní sezení s originálním designem. V každé místnosti se rozhodněte, co bude v interiéru dominantní (dřevo s výraznou  kresbou na podlaze či na nábytku, barevné stěny, obrazy, exkluzivní svítidla, čalouněný nábytek).

Ostatní prvky zařízení tomu přizpůsobte – volte méně kontrastní barvy a tvary, aby vyniklo to, co vyniknout má. V jedné místnosti nekombinujte dřevo jehličnatých a listnatých dřevin, ani více než 3 barevné odstíny.

Velké kontrasty vyžadují velký prostor (bez nich by byl obývák o ploše 40 m2 naopak fádní), v malé místnosti doporučuji větší střízlivost.
 
Opatrně s módními trendy. Jste si opravdu jistí, že zelenofialová kožená  sedačka, kterou jste právě zakoupili za nekřesťanský peníz, se vám bude líbit i za pět let? Nestačilo by jen jedno křeslo?

Vyjádřit, že jste „in“, můžete i pomocí méně nákladných drobných doplňků, které se dají obměňovat. Kapitolou samou pro sebe jsou barvy. O těch si řekneme něco někdy příště.
 
K čemu je architekt
Odborník s prostorovou představivostí a profesionální zkušeností ví, kolik místa je potřeba na různé činnosti bytě, jaké rozměry má nábytek a jaké možnosti zařízení a úprav daná dispozice nabízí.

Dokáže navrhnout bydlení přesně na míru podle vašich potřeb. Upozorní vás na úskalí, která si předem neuvědomujete, pomůže s výběrem řemeslníků i stavební firmy. Nelitujte času a podrobně ho seznamte s životním stylem i požadavky všech členů rodiny.

Záleží na mnoha věcech: jaký je váš zdravotní stav, zda jste alergici, leváci či praváci, milujete květiny, kolik máte oblečení, co vyžadují vaše koníčky, co vaše kočka nebo pes...

Myslete také na to, že život je změna. Zvolte takové řešení, které nabízí určitou variabilitu, abyste nemuseli absolvovat rekonstrukci každých pět let. Doporučuji nechat si zpracovat více variant návrhů  a srovnat jejich ceny, výhody i nevýhody.

Samozřejmě může dojít i k tomu, že architekt má zásadně jiné představy o tom, jak byste měli žít, než jsou ty vaše. Nedokážete-li dojít ke kompromisu, nezbývá než najít jiného.

Někdy i jednorázová konzultace za cenu pár set korun může ušetřit nemalé finanční prostředky, čas a starosti, které přijdou později. Řešit problémy raději předem „na papíře“ než bolestně „v reálu“ se rozhodně vyplatí.

Rady nejen pro vás
Současná moderní bytová výstavba je technicky i architektonicky na vysoké úrovni, dispozice bytů však nejsou vždy šťastné.

Tlak na maximální zisk vede k tomu, že nezkušený klient zaplatí 40 000 Kč za metr čtverečný nepraktického bydlení v napohled luxusním domě a brzy po nastěhování provádí další nákladné úpravy „k obrazu svému“ nebo se musí přestěhovat, protože byt nejde upravit.

Kupujete-li nový byt, nebo se chystáte na rekonstrukci staršího bytu či domu, stojí za to obrátit se na odborníky.

Připravili jsme proto pro vás novou poradnu - jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Začátkem ledna představíme první vybraný byt, který architektka na přání čtenáře navrhne. Další týden si pak budete moci přečíst článek o proměně a prohlédnout si vizualizaci bytu. Architektka vám třeba také poradí, jaké zvolit v bytě barvy nebo kde můžete navržený nábytek či zařízení bytu koupit.

Moderní jídelně dominuje kontrast černé a oranžové. Takto výrazná kombinace vyžaduje velký prostor a snese jen neutrální pozadí - světlý nábytek a bílé stěny. V malé místnosti by působila stísněně.

K současným trendům v zařizování interiérů patří kombinace stylů. Zde je zdařilá ukázka vyváženého citu pro míru: klasická pohovka, dekorativní lampa, moderní křesílka, barevný koberec.