Na úklid v koupelně už stačí pár minut

- Zatímco lidí, kteří rádi vaří, je možné nalézt spoustu, k úklidu se raději nikdo nehlásí. Zvlášť když jde o cídění umyvadla, či dokonce klozetové mísy. Naštěstí si to uvědomili i výrobci sanitární keramiky, a tak přišli se speciálně vyvinutými povrchy, které úklid v koupelně výrazně usnadňují. V současné době najdete na tuzemském trhu čtyři povrchové úpravy sanitární keramiky, které potřebují minimální údržbu. První se objevil systém Ceramicplus od firmy Villeroy&Boch, pak přišel Emailplus od Kaldewei, Wonder Gliss od Duravitu a nakonec KeraClean od Keramagu.
Tyto systémy mají mnoho společného, od přibližně stejných cen až po úsporu času. Údržba umyvadel, van a klozetů s povrchem, který byl upraven s jejich pomocí, je totiž minimální. K úklidu vám stačí jen čas od času přetřít keramiku či vanu vlhkým hadříkem, chemikálie nepotřebujete vůbec. (Tím se šetří už tak dost poničené životní prostředí.) Všechny úpravy ale vylučují "hrubé násilí", tedy sáhnete-li po nějakém abrazivním čisticím prostředku, můžete se s jednoduchým a rychlým úklidem rozloučit. Jediná nevýhoda je finanční, úprava se používá na výrobky ve střední a vyšší cenové hladině.

Nebojte se fyziky

Systém Ceramicplus funguje na principu dvou fyzikálních vlastností materiálu. Tu první pochopí snadno i ten, kdo v hodinách fyziky nebyl právě premiantem. Mikroskopické póry na povrchu sanitární keramiky jsou tak zahlazeny, že špína se prostě nemá "kde chytit". Druhá vlastnost je už poněkud složitější. Molekuly vodních kapek se navzájem přitahují víc, než dokáže povrch keramiky s povrchem Ceramicplus. Z malých kapek tak vznikají větší a větší, až se vytvoří perličky vody, které se doslova skutálí dolů, přímo do sifonu. S vodou mizí i špína a také vápencové usazeniny, takže umyvadlo či klozetová mísa zůstávají čisté nebo téměř čisté. Za úpravu umyvadla či klozetu zaplatíte asi 1700 korun. Nelze si ji však pořídit dodatečně, ale pouze hned při objednání keramiky (to platí u všech systémů). Stejný způsob úpravy si můžete dokonce dopřát i u obkladaček a dlažby, což zatím systém Ceramicplus od firmy Villeroy&Boch nabízí jako jediný. Za metr čtvereční takto upravených dlaždic zaplatíte od 700 korun výš. "Nejdříve se mi to zdálo zbytečné, ale když jsem obklad za sporákem mohla místo drhnutí drátěnkou a pískem jen lehce otřít hadrem a všechny stopy po smažení okamžitě zmizely, byla jsem ráda, že jsem si na tento obklad připlatila," tvrdí Hana Benešová z Prahy 8, "totéž platí o dlaždicích za dřezem."

Z luxusu se stává standard

Patentovaná povrchová úprava Emailplus, kterou používají výrobci van Kaldewei a Bamberger, se do povrchů ze smaltované oceli vypaluje trvale v dílnách při teplotách 300 až 400 stupňů Celsia ve zvláštním vypalovacím procesu. (Vysoké teploty jsou také důvodem, proč nové povrchové úpravy nelze použít u akrylátových výrobků.) Tím vany získávají tolik požadované adhezivní vlastnosti, to znamená, že se snižuje energie, kterou povrch přitahuje cizorodé látky. Vodní kapky pak vytvářejí polokulovitý tvar a "padají" po povrchu dolů jako děti na tobogánu. S vodou samozřejmě mizí v odpadu i případné nečistoty, ale neznamená to, že se pro vás vana promění v jedno velké kluziště. Smaltovaný povrch je stejně "kluzký" jako u van bez adhezivní úpravy. U standardních van přijde tato úprava na 1640 korun, u komfortních na 4900 korun. "Pro vany z řady Premium Line, které stojí kolem 30 tisíc, je samozřejmě tato úprava zahrnuta již v ceně," říká Tomáš Andrejsek z firmy Kaldewei, "zájem zákazníků je ostatně stále vyšší, a tak se počítá s tím, že se stanou standardem." Povrch Emailplus lze použít už i u vířivých van. Dříve tomu bránily používané čisticí prostředky s chlórem, který mohl vrstvu narušit. "Doporučujeme sice používat bezchlorové přípravky, ale bát se už nemusíte ani těch, které chlor obsahují, jeho koncentrace je již výrazně nižší," tvrdí Tomáš Andrejsek. "Na podobné bázi jako Emailplus funguje i úprava Wonder Gliss u Duravitu, za úpravu vany počítejte s cenou kolem 3500 korun," vysvětluje Karel Schneider z firmy Sannitop, která nabízí výrobky všech čtyř firem, "zájem však přesto stoupá, a to u všech systémů. Protišpinivé úpravy šetří lidem spoustu času při úklidu."

Březnová novinka

Od března tohoto roku si můžete pořídit i KeraClean, speciální povrchovou úpravu, kterou nabízí firma Keramag ke svým výrobkům za jednotnou cenu 1700 korun, a to bez ohledu na to, zda jde o umyvadlo, klozetovou mísu, bidet či polosloup k umyvadlu. I KeraClean vytváří na povrchu sanitární keramiky hladký, hydrofobní neboli vodu odpuzující povrch. Podobně jako Emailplus se vytváří vypalováním, a to při teplotě těsně pod 300 stupňů Celsia. "Máme zákazníky, kteří tuto úpravu žádají i pro umyvadlové polosloupy," tvrdí Jiří Štekr z firmy Sanitec, "je to jejich přání a my je respektujeme. Tam, kde jde ale o veřejný sektor, například restaurace nebo školy, tam KeraClean nenabízíme. Nikdo vám zde nezaručí, že uklízečka nesáhne po kartáči a písku, který by tuto speciální úpravu dokázal zničit během jediného čištění."

***

Pro starší nebo méně pohyblivé zákazníky doporučuje Tomáš Andrejsek použít takzvaný Antislip. Jde o úpravu, která výrazně snižuje nebezpečí uklouznutí a pádu ve vaně. Lze ji dokonce kombinovat i s Emailplusem. "Hrubý" povrch vzniká jako třetí vrstva speciálně upraveného smaltu za vysokých teplot. U vany Kaldewei přijde na 1724 korun, u sprchovací vaničky na 862 korun.

Co se sprchovým koutem

Stále vzrůstající obliba sprchových koutů přinutila i zde výrobce myslet na jednoduché čištění. Firma Artberger používá systém Art-Clean, který se nanáší na skla stěn již při výrobě. Špína, mýdlo, sprchové gely i vodní kámen pak stékají po skle bez problémů dolů a nezanechávají zde žádné stopy. Tato úprava znamená ovšem vyšší cenu o několik tisíc. Firma Hüppe má zase Anti-plaque, který vás přijde u sprchového koutu - podle jeho velikosti - asi na čtyři až devět tisíc. Vlastnosti má obdobné jako Art-Clean. Tuzemská firma Ravak se může pochlubit systémem Anticalc, který se na sklo nanáší také již při výrobě. Jde však prakticky o polituru, kterou je třeba každé dva až tři měsíce "obnovit". K tomu slouží hned tři přípravky, prvním se stěny očistí, druhým dezinfikují a třetí je jakýsi kondicionér, který chrání sklo před ulpíváním kapiček vody. Zatímco úprava skla systémem Anticalc je zdarma, za přípravky zaplatíte 255, 98 a 135 korun.
(řez)