Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil. | foto: Titanic Quarter

Na Titanic zapomeňte. V docích vyrůstá nová čtvrť pro 30 tisíc lidí

  • 5
Na místě doků, kde byla slavná loď postavena, se nyní staví nová rezidenční čtvrť Titanic Quarter od britské kanceláře Eric Kuhne and Associates. Příští rok bude Belfast slavit 100. výročí od vyplutí Titaniku. Součástí projektu proto bude i budova muzea Titaniku ve tvaru hvězdy.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber, v přepočtu 28,4 miliardy korun.

Čtvrť by se měla stavět celých 25 let, na ploše 80 hektarů bude bydlet a pracovat na 30 tisíc lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

"Ze 70 procent půjde o obytné budovy, zbytek budou kanceláře," tvrdí Michael Graham, ředitel obchodní výstavby v Titanic Quarter. Podle Grahama by Titanic Quarter měla být smíšenou komunitou, kde by bydleli protestanti i katolíci – na rozdíl od většiny Belfastu, který je dosud rozdělen na unionistické a republikánské oblasti.

Titanic byl vyrobený v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Několik původních budov zůstalo zachováno.

Právě ukončení dlouhotrvajícího krvavého konfliktu mezi oběma stranami koncem 90. let přispělo k tomu, že Belfast patří v posledních letech k nejdynamičtějším městům v Británii. A podle Grahama by byl tak velkorysý projekt jako Titanic Quarter bez míru jen těžko představitelný.

Samotný Titanic bude připomínat nápadná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil.

Budova muzea má výrazný tvar pětiúhelníku. Cípy budovy připomínají lodní kýl.

Jednotlivé cípy budovy, která má stát celkem 97 milionů liber (2,8 miliardy korun), mají připomínat lodní kýl.

Stojí přímo nad loděnicí, kde byl postavený Titanic. Na místě loděnice, odkud sklouzl do moře, vyroste park a náměstí, které budou mít půdorys ve tvaru dvou lodí a obklopí je obytné domy.

Budova muzea se stane dominantou celé čtvrti Titanic Quarter. Otevře se příští rok ke 100. výročí první plavby Titaniku, která se uskutečnila 2. dubna 1912.

Expozice má připomínat nejen slavnou loď, ale vůbec rejdařské a mořeplavecké tradice Belfastu. Naplní-li se představy belfastské radnice, mělo by muzeum přilákat nejméně 150 tisíc návštěvníků ročně.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber v přepočtu 28,4 miliardy korun.
V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber v přepočtu 28,4 miliardy korun.

V Belfastu v nové čtvrti Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber, v přepočtu 28,4 miliardy korun.

Obří jeřáby v loděnicích jsou kulturní památkou

Přes všechnu slavnou minulost postihl loděnice v Belfastu podobně jako v řadě dalších britských měst úpadek. V 60. letech se doky začaly postupně zavírat a v roce 2004 odsud vyplulo poslední nové plavidlo, loď britského vojenského námořnictva.

Historické jeřáby jsou kulturní památkou.

Brzy se ale začala opuštěná průmyslová oblast nedaleko centra Belfastu měnit. Z loděnic zde zůstaly ohromné jeřáby, které byly vyhlášeny kulturní památkou, a několik původních budov, například sídlo společnosti Harlan and Wolff, kde byly vytvořeny plány na Titanic.

Stále tu je také ohromná lakovna, kde se natíraly velké části lodí před tím, než byly dopraveny do loděnice. Nyní se využívá především jako filmový ateliér. Dochoval se i suchý dok, kde byla řada lodí včetně Titaniku dokončena.

V Belfastu jsou na slavnou loď hrdí

Titanic je bezesporu nejslavnějším produktem Belfastu. Byl vyroben spolu se svým "dvojčetem" Olympic v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan.

Čtvrť Titanic Quarter by se měla stavět 25 let.

Jeho historii připomíná po městě řada památek, včetně expozice v dopravním muzeu a památníku obětem ztroskotání u belfastské radnice.

Belfast byl vždy hrdý na svůj loďařský průmysl a  jedním z oblíbených místních rčení dosud je "Když odsud vyplouval, byl v pořádku!" Naráží samozřejmě na zřejmě nejslavnější námořní nehodu historie, která poslala 14. dubna 1912 Titanic ke dnu po srážce s ledovcem.

,