Na sucho, nebo na mokro?

-
Čištění koberců patří k nejméně oblíbeným domácím pracím. Důvody jsou nasnadě - je nutné přesouvat nábytek, dětem se zakazuje pohybovat po koberci, než vyschne. Odborníci proto doporučují používat suché čištění. Mokré pak jen v případě,že se používá například podtlak. Koberec se nesmí nikdy pro vlhčit až na podlahu!

ŠPATNĚ PROVEDENÉ MOKRÉ ČIŠTĚNÍ:

- koberec zůstává poměrně dlouho mokrý a nelze jej používat
- může nepříjemně zapáchat
- nečistoty se smývají do spodních vrstev koberce, kde vzniká takzvané blátíčko
- může dojít ke srážení, a tedy změně rozměrů koberce a případnému poškození apretury vlákna
- vlhké prostředí, které zůstává zejména u koberce s vyšším vlasem, nabízí ideální prostředí pro život mnoha organismů, například plísní, roztočů a hub
- pokud je koberec přilepený k podlaze, může dojít k jeho odlepení
- hrozí poškození dřevěné podlahy vlivem nadměrné vlhkosti

SUCHÉ ČIŠTĚNÍ

Před čištěním koberec pečlivě vysajeme. K čištění pak použijeme suchou pěnu (například Kobosan od Vorwerku nebo Suchou pěnu od firmy CC-Dr. Schutz). Pěny tvoří zpravidla celulózová vlákna, aktivní složky a aromatické látky. Drcená celulóza obalí vlákna koberce a aktivní látky uvolní z vláken mastné nečistoty. Ty na sebe naváže celulóza, která se pak i s nimi z koberce vysaje.Suché pěny se zpravidla prodávají u specializovaných podlahářských firem apod. Podle typu koberce, vlhkosti a teploty vzduchu v místnosti necháme pěnu, která se do koberce »vtírá« pomocí rotačních či ručních kartáčů, působit jednu až tři hodiny. Pak celý koberec vysajeme.