Stavba je obložena modřínovými prkny bez povrchové úpravy, která časem získají stříbrný odstín | foto: Filip Habart

Na stavbě domu se podílela celá rodina včetně rodičů. Dva roky práce se vyplatily

  • 140
Notoricky známá situace "mladý pár řeší bydlení" vyústila v pozoruhodný výsledek. Střídmá moderní stavba na první pohled zaujme úhledným tvarem, kombinací světlé fasády s dřevěným obkladem a promyšleně rozmístěnými okny.

Ty, kdo pátrají dále, potěší dům dispozicí, cílenou volbou materiálů a v neposlední řadě přívlastkem nízkoenergetický. Do domu s užitnou plochou téměř 230 metrů čtverečních se manžele stěhovali z garsonky. A jak říkají, na takový prostor si zvyknete velice rychle a rádi.

Stěhování však předcházely skoro dva roky usilovné práce doslova celé rodiny. Maminka investora, autorizovaná projektantka, věnovala půl roku práci na prováděcím projektu poté, co původní projektant selhal. Tatínek, autorizovaný stavební technik, prováděl stavební dozor a majiteli ležela na bedrech organizace subdodávek.

Z fasády předstupuje bílé těleso balkonu

Z fasády předstupuje bílé těleso balkonu

Samostatně stojící garáž je zmenšeným zrcadlovým odrazem rodinného domu

Samostatně stojící garáž

Byt už ne!

Když měl mladý pár pocit, že jedna místnost je jim již příliš těsná, začal nejdříve vybírat mezi byty v novostavbách. Záhy měli investoři jasno, že svoji potřebu bydlení vyřeší raději stavbou nového domu. Majitel je stavař, takže se v oboru vyzná.

Na pozemek dostal tip od známého, který v té době také hledal parcelu, ale nakonec zvolil jinou lokalitu. V období, kdy pozemek koupil, se v obci právě zpracovával územní plán. Měl štěstí, požádal o výjimku ze stavební uzávěry a shodou okolností patřil mezi poslední tři stavebníky, kteří tuto výjimku dostali.

Majitelé okolních parcel si mohou zatím jen smutně prohlížet své prázdné zasíťované pozemky a napjatě čekat, jak se situace v obci vyvine dále.

Stavba je obložena modřínovými prkny bez povrchové úpravy, která časem získají stříbrný odstín

Stavba je obložena modřínovými prkny bez povrchové úpravy, která časem získají stříbrný odstín

Dům je s garáží propojen palubou osvětlené přístupové cesty, podél níž majitel nechal vysázet bambusy

Dům je s garáží propojen palubou osvětlené přístupové cesty, podél níž majitel nechal vysázet bambusy

Dům se začíná rýsovat

Pokud šlo o architekta, nebyl důvod k dlouhému váhání. Manželé oslovili architekta Martina Řežábka, kterého dobře znali a s jehož realizacemi se mohli ztotožnit.

"Zhmotnit" měl toto zadání: první podlaží chtěli investoři pojmout jako společenskou zónu, čili obývací pokoj a kuchyň s jídelnou blíže nespecifikovaných rozměrů, tak jak podle výpočtů vyjde. V patře potřebovali dvě přibližně stejně velké místnosti, v budoucnu dětské pokoje (jeden již záhy začne svému účelu sloužit), ložnici a pracovnu, každou místnost přibližně 20 m2.

Obytnému prostoru vévodí krb přístupný ze dvou stran

Obytnému prostoru vévodí krb přístupný ze dvou stran

V domě chtěli dvě koupelny. Ta v přízemí je vybavena sprchovým koutem, umyvadlem a závěsnou toaletou. Koupelna nahoře je větší, nabízí vanovou koupel, pult se dvěma umyvadly, závěsnou toaletu a bidet. Navíc je v těsném sousedství komfortně umístěno samostatné WC.

Návrh se dolaďoval přibližně půl roku. Od verze, která počítala s efektní prosklenou galerií do dvou třetin šířky domu, se nakonec přiklonili k praktičtějšímu řešení s chodbou, které umožnilo získat větší dětský pokoj.

Ostatně, až se dům zaplní dětmi, dostane dvojí schodiště a průchozí koupelna i ložnice v patře úplně novou funkci - výborná probíhačka po celém domě!

Kuchyňský ostrůvek zakončuje bar, pracovní deska je z přírodního akrylátového kamene

Kuchyňský ostrůvek zakončuje bar, pracovní deska je z přírodního akrylátového kamene

Provoz komfortní a ekonomický zároveň

Stavba je provedena jako nízkoenergetická, roční výdaje za energie nepřekročí 20 000 korun. Majitelé dbali na pohodlný provoz svého domu. Kde bylo možné použít řešení usnadněné automatikou, tam po něm sáhli, počínaje vstupní branou a garážovými vraty ovládanými na dálku.

Automaticky regulované vnější žaluzie reagují na intenzitu slunečního svitu a sílu větru. Zahrada je také zavlažována automaticky, k sepnutí okruhu zadá pokyn řídicí jednotka závlahového systému. O úspornost se stará dešťové čidlo. To v období srážek systém odpojí. K zavlažování se využívá dešťová voda, která se shromažďuje v podpovrchové jímce.

Majitelé dávají přednost decentní barevnosti. Náladu v obývací zóně mírně ovlivňuje i jedna z mnoha světelných nik, které architekt navrhl. Plně se projeví až večer.

Majitelé dávají přednost decentní barevnosti. Náladu v obývací zóně mírně ovlivňuje i jedna z mnoha světelných nik, které architekt navrhl. Plně se projeví až večer.

Také úklid si majitelé zařídili co nejsnadnější. Dům vybavili centrálním vysavačem s přípojkami na každém podlaží a štěrbinovou zásuvkou v kuchyni. O klidný život se jim stará i spolehlivý bezpečnostní systém napojený na pult centralizované ochrany.

Manželé by neměnili, se svým domovem jsou bez výhrad spokojeni a všem rodinným příslušníkům, kteří jim pomáhali, opravdu vděčni.

Koupelna v patře. Umyvadlový pult je vyroben z teakového dřeva stejně jako obložení vany. Zrcadlové skříňky architekt navrhl zapustit do zdi.

Koupelna v patře

Samostatná toaleta a sprcha v patře

Samostatná toaleta a sprcha v přízemí

Doporučení majitele

- Nechte si na subdodávky vypracovat položkový rozpočet a ve smlouvě o dílo potvrdit, že jde o finální cenu, aby se zabránilo vzniku zbytečných vícenákladů.

- Dbejte na dobře vyřešenou zvukovou neprůzvučnost. U kamarádů, kteří mají koupelnu ze sádrokartonu, je slyšet každé spláchnutí toalety a tekoucí voda. My jsme zvolili zvukotěsné trubky.

autor

Ing. arch. Mgr. Martin Řežábek

Absolvent FA ČVUT 2002, autorizovaný architekt ČKA, zakládající člen ateliéru INBLOK architekti
Zabývá se navrhováním staveb pro bydlení a občanských staveb.

Výběr z realizací:
RD ve Zdibech, Kosoři, Brandýse nad Labem, Kunraticích

Rekonstrukce: RD v Mukařově, funkcionalistická vila na Hřebenkách, RD na Žižkově

Přestavby bytů, návrhy interiérů

technické údaje

Nízkoenergetická stavba

Realizace: 2008

Užitná plocha: 228 m2

Zastavěná plocha: 166 m2

Obestavěný prostor: 901 m2

Plocha pozemku: 841 m2

Orientace pozemku: západ-východ, situování stavby: při severní hranici pozemku, zahrada otevřená na jihozápadní straně

Nosné zdi: tepelně izolační tvárnice, 15 a 20 cm, zateplení minerální vaty, příčky: keramické tvarovky, strop: betonová deska, horní patro rovně zastropeno v celém rozsahu

Střechy: v mírném spádu, dřevěný krov, sádrokartonové zaklopení

Fasáda: na jihu obložená modřínovými prkny bez povrchové úpravy

Okna, dveře: dřevěné rámy, izolační trojsklo, v interiéru dveře z masivního dřeva a celoskleněné, zastínění: automaticky ovládané vnější žaluzie vestavěné do dřevěné fasády

Podlahy: lité anhydritové, na nich tenkovrstvá podlaha 7 mm, americký ořech hnědý, v patře bělený dub, v koupelnách dlažba

Vytápění: centrálním větracím přístrojem s rekuperací tepla, tepelné čerpadlo vzduch vzduch, záložní elektrické přitápění pro případ extrémních mrazů, topení výhradně podlahové

Garáž: samostatná, zrcadlově otočená vůči domu, s domem propojená palubovou přístupovou cestou

Zavlažování zahrady: automatické, podpovrchová jímka na dešťovou vodu

Jižní pohled přes garáž na dům. Sousední parcela zatím čeká na své obyvatele.

Jižní pohled přes garáž na dům. Sousední parcela zatím čeká na své obyvatele.

Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení.