O nové domy není velký zájem, lidé si raději opraví starší

O nové domy není velký zájem, lidé si raději opraví starší | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na nové bydlení lidé nemají. Frčí sešlé domy, které si opraví sami

  • 213
Éra, kdy řada lidí chtěla nový dům za městem, je pryč. Kdo shání nové bydlení nyní, tak si často vybírá starší domek. Mnozí si totiž s rekonstrukcí poradí sami. Důvody bývají dva: peníze a možnost upravit si bydlení podle svého.

Michal Fořt si ke konci předloňského roku koupil v Chrudimi domek ze třicátých let minulého století a začal ho zvelebovat. Přistavěl místnost pro obývák a šatnu, pustil se do nové terasy a dalších vylepšení.

"Mohli bychom chtít nový byt někde na sídlišti, nebo stavět rodinný domek kdesi na okraji, ale dali jsme přednost tomu, aby si děti měly kde v klidu hrát, protože je u domu zahrádka. Navíc u satelitů je podle mě největší problém v tom, že tam musíte mít minimálně dvě auta, neustále děláte dětem řidiče a když chcete jít na pivo, musíte jet taxíkem," řekl Michal Fořt.

Podobně uvažuje Vít Šafařík, který nyní rekonstruuje nové bydlení v Pardubicích na Slovanech. "Mrzí mě, že jsme starší dům nekoupili už dříve, dokud byly děti ještě menší a využily by plně zahradu ke hraní. Důvodů k opuštění sídliště na Dubině je víc: rozhodly zahrada, blízký les, chuť zbavit se neustálého hluku a psích exkrementů u paneláků. Nehledě na to, že jsem na Moravě do 18 let bydlel v rodinném domku."

Michal Fořt si vybral bydlení v Chrudimi ve starším domě. Část oprav zvládl sám

Michal Fořt si vybral bydlení v Chrudimi ve starším domě. Část oprav zvládl sám

O nové domy není velký zájem, lidé si raději opraví starší. Na Pardubicku je podle bank v poslední době nebývale velký zájem o rodinné domy určené k rekonstrukci.

"Zaznamenáváme čím dál větší zájem o starší, poměrně dost opotřebené domky, které mají nižší pořizovací cenu a lidé si je modernizují podle svých představ. Možná je to pořizovací cenou, možná tím, že ubývá těch, kteří míří do satelitních zástaveb, v každém případě je to specifikum pardubického regionu," řekla tisková mluvčí Hypoteční banky Irena Zatloukalová.

Tento trend potvrzují i realitky. "Na starší byt se sežene snáze hypotéka, nehledě na to, že si v něm lidé mohou žít podle svého," řekl majitel realitní kanceláře SoDo reality Miroslav Doležal. V Pardubicích se podle něj nejspíše dají koupit starší domy v Pardubičkách či v Jesničánkách.

"Čím dál větší roli hraje cena nemovitosti, čím je dům levnější, tím spíš jdou lidé do rekonstrukcí," řekl majitel pardubické realitní kanceláře Vojtěch Prokop.

Největší zájem o pozemky je také v dosavadních nebo na ně navazujících zástavbách. Satelity vyhovují především bezdětným lidem a těm, kteří mají auta a nemají problém s omezenou dostupností hromadné dopravy. Také se již tolik nestaví rozsáhlé "haciendy".

"Lidé, kteří nevěděli roupama co dělat a investovali do velkých rodinných domů, už těmito zámečky realizovali své sny. Dnes už většina lidí uvažuje pragmaticky a staví domy spíše k životu, které budou efektivně využity," řekl ředitel pardubické pobočky Hypoteční banky Milan Fryš.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Typickým zájemcem o hypotéku je v současnosti ženatý 35letý muž bezdětný se středoškolským vzděláním. O stavbu domu spíše stojí středoškoláci, vysokoškoláci si chtějí častěji půjčit na nákup bytu. Menší příjem než 20 tisíc korun měsíčně mají dvě pětiny žadatelů o hypotéku.

Lidé upřednostňují starší zděné byty, ale to neznamená, že se novostavby zastavily. V současné době se například v Pardubicích připravuje výstavba Na Vinici a v Trnové. V Chrudimi se staví u nemocnice, Zahrady Malecko a Park Pišťovy. Developeři se snaží prodat byty prostřednictvím bonusů, ceny příliš nesnižují. V samotných Pardubicích klesají ceny bytů mírněji než v ostatních oblastech kraje.

Za metr podlahové plochy u nového bytu v centru se v Pardubicích v prvním pololetí letošního roku platilo v průměru 34 800 korun, u starších bytů to bylo o sedm tisíc korun méně. Například ve Svitavách metr podlahové plochy u nového bytu v centru vyšel na 24 tisíc, u staršího na 18 tisíc korun.