V době naší návštěvy byla ženská věznice stoprocentně naplněná

V době naší návštěvy byla ženská věznice stoprocentně naplněná | foto: Dalibor Puchta iDNES.cz

Na návštěvě ve věznici. Podívejte se, jak se bydlí za mřížemi

Ostraha, zvýšená ostraha nebo tzv. díra. Kovové palandy, pokoje po šesti a mříže. Vítejte ve Světlé nad Sázavou. V jediné ryze ženské věznici v České republice. Pojďte si společně s iDNES.cz projít jednotlivá oddělení a nahlédnout do cel.

"Věznice funguje od roku 2000. Naplnila se až za poslední dva tři roky. Trest si zde právě odpykává 520 žen," dozvídáme se ihned při vstupu od naší průvodkyně, speciální pedagožky Martiny Míčové. Věznice je tedy v den naší návštěvy naplněná na sto procent.

A jak se zde odsouzeným bydlí?
Úvodem nás čeká patro tzv. režistek. "Zde jsou umístěné ženy, které zaměstnáváme v rámci věznice na tzv. režii.“ Režistky pracují například v kuchyni, ve skladu, na údržbě a nebo jako uklízečky v kancelářích.

 
Nejzajímavějším kusem nábytku je kovová skříňka, tzv. bunkr.

Vcházíme do cely. Na první pohled nadstandard. I když mříže jsou všude. Válendy namísto kovových paland, na zemi koberec. Na pokoji je toaleta. Tím se oddělení odlišuje od ostatních pater. Běžně mají ženy na patře jen toalety společné.

Odsouzené jsou zde ubytované po pěti, nikoliv po šesti, jak je to jinde. K dispozici je kovové umyvadlo, několik poliček, na kterých mají ženy vystavené fotografie, převážně členů rodiny. Povolené jsou psací a hygienické potřeby, knihy a ošacení.

 
Na každé chodbě je nástěnka.

Nejzvláštnějším kusem nábytku je tzv. bunkr - kovová skříňka na zámek natřená na zeleno. Na uzamykatelný prostor, kam si lze uschovat soukromé věci, má každá odsouzená nárok. S výzdobou pokoje to není nijak valné. Ale i to má svůj důvod.

„Celu si mohou odsouzené vyzdobit v přiměřené míře. Jelikož hrozí, že by si za to schovávaly nepovolené předměty,“ vysvětluje Míčová.

 
Nejčastěji si odsouzené zdobí celu vzpomínkami na rodinu.

Vedení odsouzeným nic neodpustí. "Pravidelně provádíme neohlášené kontroly, takzvané generální prověrky," říká Míčová. Ze skříně se vyndají veškeré věci a proběhne důkladná osobní prohlídka. Hledají se drogy, nebezpečné předměty, mobily... Nejčastěji ženy obchodují s oblečením, knihami či cédéčky.

Cigaret mají odsouzené povoleno neomezené množství. Na hotové peníze zde ale nenarazíte. Oběživem jsou cigarety a káva. Na pokojích se ovšem kouřit nesmí, na to jsou vymezené kuřárny. Malý stolek se židlemi je umístěn vždy na konci každého patra.

Na chodbě je sice stále zakouřeno, ale čisto. "Na všech patrech si odsouzené uklízejí samy plus mají takzvané závazky. Někdo uklízí chodbu, někdo toalety a tak dále," dodává Míčová.

 
Televizi lze sledovat v kulturní místnosti.

Televize se nachází v kulturní místnosti, kde se trestankyně mohou zdržovat podle své diferenční skupiny, do které jsou zařazeny podle svého chování. „Trojka se nesmí v kulturní místnosti zdržovat po osmé hodině. Ty, co jsou ve dvojce, mají povolenu televizi do deseti a první skupina má vstup víceméně neomezený,“ dozvídáme se.

Zjišťujeme, že výše zmíněná pravidla se týkají veškerých pater a chodeb, kde jsou ženy umístěny podle druhu trestu. Nejnižší je dohled, pak následuje dozor, ostraha a zvýšená ostraha.

Na výstupním oddělení, kde jsou většinou ženy umístěné šest měsíců před koncem výkonu trestu, si všímáme zámků na kuchyňské lince i ledničce. Potraviny jsou popsané a zamčené. Klíč má kontaktní osoba na patře, tzv. baráková. Tím se zamezí případným krádežím jídla.

 
Uzamčená kuchyňská linka.

Oddělení se zvýšenou ostrahou
Na zvýšené ostraze jsou dlouhodobé tresty. Oddělení je uzavřené. I proto se u žen projevuje větší napětí. Na chodbě visí velký boxovací pytel - měl by sloužit k uvolnění.

Odsouzených se zvýšenou ostrahou, což je trest za nejvážnější trestné činy, většinou brutální nebo vícenásobné vraždy a loupežná přepadení s následkem smrti, je ve Světlé nad Sázavou jedenáct. Proto mohou být na pokoji po třech. V ostraze je odsouzených kolem dvou stovek a na dozoru jich je tři sta. Tam jsou v cele po šesti.

 
Boxovací pytel snižuje u odsouzených napětí.

Na celách jsou železné postele natřené na hnědo, ale také koberec - pozůstatek z dřívější doby, kdy zde bylo oddělení matek s dětmi. Ty jsou umístěné na specializovaném oddělení, stejně jako například důchodkyně.

Na zvýšené ostraze je klid. Většina žen je v práci. V přízemí věznice skládají a balí do sáčků trička nejmenované textilní firmy. Pracovní doba je sedm a půl hodiny.

Denní režim je následující. Budíček v pět třicet, pak půl hodiny na hygienu a snídani, v šest je odchod do práce. V deset večerka. Mezitím vycházka od devíti do desíti dopoledne, po obědě je vycházka od tří do půl páté, večeře je od pěti do šesti.

 
Na cele se zvýšenou ostrahou jsou postele železné.

Dveře jsou po celý den otevřené, až v deset hodin při večerce je zavře dozorce. Odsouzené si ale pomáhají provázky, kterými dveře přitáhnou a trochu přivřou.

Ve Světlé nad Sázavou dbají na ekologii a pečlivě třídí odpad. Plasty, papír, sklo, zvlášť oddělují zbytky potravin a dokonce i menstruační vložky.

 
Vzadu na chodbě kuřácký koutek, v popředí klika s provázkem.

Oddělení ostrahy
Na zdejší patro se odsouzená dostane nejčastěji za vraždu (nikoliv brutální) a za podvody. Na oddělení je poměrně rušno. Velký zájem vyvolá přítomnost našeho mladého fotografa.

Ženy jsou na celách po šesti. Na poličkách mají velké množství fotografií - vzpomínek na rodinu. Většina z nich je věřící. "Kaple zde není, ale zaměstnáváme na půl úvazku kaplana. Pořádáme bohoslužby a probíhají zde i dvakrát do měsíce biblické hodiny." Návštěva patra s ostrahou je u konce.

 
Na patře s ostrahou jsou na celách železné palandy.

Matky s dětmi
Po ostraze nás čeká nejklidnější oddělení celé věznice - matky s dětmi. Jedna z nich využila svého talentu a vymalovala stěny oddělení pohádkovými postavami. "Celá chodba mi trvala tři týdny. Malovala jsem podle předlohy od devíti večer do půlnoci, v době, kdy už všechny děti spaly."

Zde nenarazíte na kovové postele ani na zakouřené chodby. Každá matka má spolu s dítětem samostatný pokoj. Jejich náplní je především celodenní péče o dítě. Na ruční práce odsouzených natrefíme i na stěnách schodiště. Největším hitem je očividně vyšívání.

 
Patro matek s dětmi.

Díra
Do ní se odsouzená dostane kvůli kázeňským přestupkům. Co tedy odsouzenou na "díře" čeká? Jedna místnost pro čtyři, na zdi jsou řetězy přichycené a zamčené kovové postele. Lůžkoviny zde chybějí. Fasují se večer a ráno v pět, kdy je budíček, se musí odevzdat.

Největším trestem je ale zákaz kouření. Na díře si nikdo nezapálí. Povolené jsou jen psací potřeby a vzdělávací literatura. Z antidemoličního nábytku je zde pouze stůl a židle. Jinak holé zdi. Součástí je také bytelná toaleta - nerezová, pevně připevněná ke zdi. Díra ale není na věky. Odsouzená v ní může být maximálně dvacet osm dní.

 
Postele se ráno sklopí a zamknou ke zdi.

Na oddělení nechybí ani samotka, kam se odsouzená může umístit až na čtyřiadvacet hodin. Opět nesmí kouřit a jídlo dostává okýnkem ve dveřích. Jediným povyražením je na chodbě připevněný boxovací pytel, tzv. hruška.

Krizové oddělení
Zklidnit se ale můžete i na krizovém oddělení. Sem se umisťuje odsouzená na základě návrhu psycholožky.

Pokud ženu zastihne třeba úmrtí v rodině nebo vážná nemoc dítěte, může si zde odpočinout. Na pokoji jsou pouze po třech, mají zde nejen televizor, ale hlavně klid. Je zde kuřácký koutek, ze kterého lze vyjít ven na malý dvoreček se zahrádkou a vysokými zdmi.

 
Na krizové oddělení se umisťuje odsouzená na návrh psycholožky.

"Jsme rádi, že zde krizové oddělení máme. Můžeme tak ženy dostat z toho obrovského kolektivu, sem do klidu, ale kapacita je malá a oddělení je stále naplněné," dozvídáme se od ředitelky věznice Kamily Meclové.

Ale pozor, s větou: "Paní psycholožko, já už zde nemohu vydržet, to je strašné na tom patře," se bohužel do krizového oddělení nedostanete. "Na zneužití máme své mechanismy," uzavírá naši návštěvu ředitelka.

 
Samotka