Na návštěvě v premiérské vile

  • 23
Z Kramářovy vily na Letné je jeden z nejkrásnějších výhledů na hlavní město. Ten si užívá premiér Vladimír Špidla se svou ženou Viktorií, kteří předtím žili v malém bytě panelového domu v Jindřichově Hradci. Tady mají byt 5+1 a vedle toho i reprezentační prostory.
Návštěva Kramářovy vily začíná upozorněním už mezi dveřmi. "Pozor, ať vás neporazí," varuje Viktorie Špidlová před anglickým buldokem Maximem. Premiérova manželka nás zve na prohlídku reprezentačních prostor vily.

Pracovní snídaně
Salon se světlou koženou sedací soupravou, kterému se říká také knihovna, je obložen tmavým dřevem. Slouží za pracovnu Vladimíra Špidly; ale nejen to. "Tuto místnost mám asi nejraději. Občas tu sedáváme s manželem u krbu, ale spíš o Vánocích nebo na silvestra. Jinak já osobně trávím čas nejvíce v našem bytě," vysvětluje Viktorie Špidlová.

Reprezentační místnosti jsou v prvním patře tři. Vedle již zmiňované francouzském stylu a jídelna, kde premiér občas pořádá pracovní snídaně.

"V jídelně je nejvíce vidět vliv Kramářovy manželky Naděždy. Ta pocházela z bohaté ruské šlechtické rodiny a nejvíce se podílela na konečných úpravách interiéru. Je to hodně přeplácané, což není podle mého gusta," říká paní Špidlová.

V přízemí je takzvané kino, což je dřevěná místnost s velkým stolem uprostřed, kde se dříve konaly tiskové konference.
 

Prohlédněte si fotogalerii


Zařídila by ho jinak
Byt premiérovy rodiny je součástí prvního patra a vznikl při celkové rekonstrukci Kramářovy vily. Jako první si to zde vyzkoušel Miloš Zeman se svou ženou.

Byt je poměrně velký. Vedle kuchyně, sociálního zařízení, obývacího pokoje a ložnice jsou tam ještě zelený a modrý pokoj a apartmá. Fotografovat si zde však Špidlovi nepřáli, neboť si střeží své soukromí.

"Je zařízen velmi jednoduše a účelně, což mi naprosto vyhovuje. Když jsme se sem s manželem stěhovali, vzali jsme si jen osobní věci. Vše ostatní tu bylo," svěřuje se. "Ale abych pravdu řekla, není to podle mého gusta. Mně se líbí funkcionalismus a moderní design."

Vadí jí také značná rozloha bytu, neboť musí mnohem více a častěji uklízet, než byla zvyklá. "Byt 2+0 v paneláku se tedy rozhodně udržoval mnohem lépe," směje se. "Ještě že nemusím uklízet reprezentační místnosti, na to je tu naštěstí správce."

Nádherný výhled na Prahu
Výhled na Prahu z vily je to, co Viktorii Špidlovou doslova uchvacuje. "Je to nádherné! Ale je pravda, že se tady nedají moc otevírat okna, protože ruch velkoměsta sem poměrně výrazně doléhá. Především v nočních hodinách, na což si s manželem nemůžeme zvyknout," svěřuje se premiérova žena.

Zahrada kolem Kramářovy vily je hlavně v letních měsících opravdu kouzelná: udržovaný trávník, okrasné keře, květinové záhony a nádherné staré stromy.

"Pravidelně se o ni stará zahradník, já ji navštěvuji především při venčení Maxe." Je něco, co by paní Špidlová na Kramářově vile změnila? "Ano. Místo sauny a tenisových kurtů, které vznikly při rekonstrukci, bych tady udělala bazén," říká.

Domeček bez zahrádky
Až se jednou budou Špidlovi z Kramářovy vily stěhovat, vrátí se zpět do Jindřichova Hradce. Tam si totiž ještě před stěhováním do Prahy ve staré zástavbě koupili domek z 19. století. Na jaře ho chtějí začít rekonstruovat, aby v něm mohli nastálo bydlet. Stojí v památkově chráněné zóně, takže úpravy budou muset podléhat určitým pravidlům.

"Chtěla jsem na svém kamarádovi projektantovi, aby mi z něj udělal funkcionalistickou vilu, ale on říkal, že to asi nepůjde," směje se Viktorie Špidlová. Zvenku tedy zachovají původní ráz, avšak interiér už bude podle jejich gusta: jednoduché a praktické zařízení, strohé tvary, ostré hrany, moderní design.

Proč si Špidlovi nenechali rovnou postavit nový dům s pomocí architekta, který by vyprojektoval stavbu právě ve stylu funkcionalismu, který se jim tak líbí? "Na to bychom neměli peníze," vysvětluje premiérova žena.

"A také jsme chtěli bydlet ve staré zástavbě, kdežto volné pozemky byly jen na okraji. Tohle místo je krásné, je uprostřed města a zároveň blízko zeleně." Viktorie Špidlová přiznává, že práce na zahradě ji nebaví. Celou dobu žila v bytě, proto se nikdy neoháněla hráběmi ani rýčem a už s tím nehodlá začít.

"Náš domek má jen dlážděný dvorek, který samozřejmě upravíme, ale žádné záhony tam nebudou," říká rozhodně. "Nebaví mě zahradničit, to si raději sednu s knížkou."

Historie Kramářovy vily

Rezidenci Na Baště sv. Tomáše nechal v roce 1912-1914 postavit Karel Kramář, první ministerský předseda samostatného Československa, dědic milionového majetku. Na stavbu najal vídeňského architekta Bedřicha Ohmanna, který do vily vnesl ducha secese a novobaroka.

Stylem interiérů nejvíce zamíchala Kramářova manželka Naděžda Nikolajevna, dcera ruského průmyslníka, která vile vtiskla stopy východní aristokracie.

Podle mnohých architektů není dům žádným skvostem. Kdysi se mu říkalo "vzdorohrad". Po desítky let v době socialismu vila zela prázdnotou a pustla. Na myšlenku jejího znovuosídlení přišel až Václav Klaus. Obydlel ji však teprve jeho nástupce Miloš Zeman, následován Vladimírem Špidlou.

Z oken Kramářovy vily je nádherný výhled nejen na centrum metropole.

Manželé Špidlovi se shodují, že nejhezčí výhled je z historické knihovny.

Tmavým dřevem obložená místnost, které se říká kino, sloužila kdysi k promítání filmů, později k pořádání tiskových konferencí. Dnes je v podstatě nevyužívaná.

"Tuto místnost mám nejraději. Kvůli plápolajícímu ohni z krbu a krásnému výhledu," říká Viktorie Špidlová.

Hudební pokoj - tato místnost navazuje na knihovnu a je zařízena ve francouzském stylu.

Zdobená jídelna - v této místnosti je nejvíce vidět vliv ruské Kramářovy manželky Naděždy.

Pracovní stůl premiéra - když potřebuje Vladimír Špidla pracovat doma, poslouží mu tento stůl umístěný v knihovně.

Pohled od Vltavy - Kramářova vila se tyčí na kopci mezi stromy.