Jako první vznikl Barton House, za který majitel dal 12 tisíc dolarů.

Jako první vznikl Barton House, za který majitel dal 12 tisíc dolarů. | foto: Lenka Výborná

Na návštěvě v domě od nejlepšího amerického architekta. Podívejte se

  • 5
Darwin Martin byl velmi bohatý americký podnikatel z Buffala a toužil po originálním rodinném domě. V roce 1903 se proto obrátil na již slavného architekta Franka Lloyda Wrighta. Ten mu navrhl a postavil vysněné bydlení inspirované Japonskem.

Komplex se skládá z pěti budov, které vznikaly postupně tak, jak se rozrůstala rodina. Jako první vznikl Barton House, který měl původně stát okolo čtyř až šesti tisíc dolarů, nakonec to ale bylo 12 tisíc dolarů, protože architekt navrhl i všechny doplňky pro dům, například vzhled oken, nábytek a vůbec celé vybavení domu.

Další stavby jsou Martin House, který je největší ze všech. Zastřešenou pergolou je spojen s domem pro šoféra a navazující stájí. A konečně kousek stranou stojí malý domek pro zahradníka.

Dům prošel velmi zajímavým obdobím poté, co majitel zemřel, a rodina která nemohla dále platit vysoké daně a poplatky, dům opustila. Komplex chátral, až v šedesátých letech spadla celá pergola.

Celá stavba vznikla bezprostředně pro Wrightově návštěvě Japonska, takže nejen zvenku, ale i uvnitř jsou patrné orientální prvky.

Následně koupila objekt developerská společnost a mezi zbývající budovy postavila tři nové vícepatrové obytné stavby. V devadesátých letech odkoupila celý objekt Univerzita Buffalo a plánovala z něj vytvořit sídlo svého prezidenta.

 Na přelomu století potom vznikla nadace s cílem obnovení celého komplexu jedinečného díla slavného architekta Wrighta. Opravy stále pokračují, momentálně se soustřeďují na největší stavbu, Martin House.

Celý komplex vznikl bezprostředně pro Wrightově návštěvě Japonska, takže nejen zvenku, ale i uvnitř jsou patrné orientální prvky.

Střecha je navržena tak, aby naznačila svým tvarem uzavřenost a soudržnost rodiny, uprostřed je rovná a na okraji sklopená dolů.

Celý areál působí velmi otevřeně díky velkým oknům a jednotlivě navazujícím místnostem bez předělovacích stěn.

Dominantou Martin House je centrální krb, který je otevřen a teplo z něj je rozvedeno do celého domu.

Dominantou Martin House je centrální krb, který je otevřen a teplo z něj je rozvedeno do celého domu. Jako radiátory slouží opěrné sloupy, které mají stejný vzhled jako venkovní sloupy. Jsou cihlové, aby přes cihly mohlo sálat teplo.

Dům byl opatřen také velmi důmyslným větracím systémem, svým způsobem předchůdcem novodobé klimatizace. Skrz místnosti a zdi byly vedeny větrací šachty, které měly odvádět teplý a přivádět do místností čerstvý venkovní vzduch.

Stejným systémem byla vybavena také zimní zahrada neboli skleník na konci pergoly. Větrání a otevření oken byla vyřešeno zatažením jediné páčky, která otevřela všechna okna najednou.

Celá zimní zahrada i květináče na terasách u vchodu domu měly k dispozici samozavlažovací systém rozvedených hadiček.

Nejznámější a velmi slavný motiv je Tree of life (Strom života), který se velmi často kopíruje a napodobuje.

Frank Lloyd Wright také navrhl všechna okna, jde o vitráže z hliníku s různými motivy.

Velmi promyšlené bylo i odvětrání teplého vzduchu ze stájí. V budově na stropě byl velký otvor, kterým mohl unikat teplý vzduch a otvory u podlahy se nasával čerstvý.

Frank Lloyd Wright také navrhl všechna okna, jde o vitráže z hliníku s různými motivy. Nejznámější a velmi slavný motiv je Tree of life (Strom života), který se velmi často kopíruje a napodobuje.

Architekt Wright byl a je stále velmi oblíbený, takže některé jeho návrhy se realizují až nyní. Mnoho lidí od něho chtělo postavit dům a když si to z finančních důvodů nemohli dovolit, alespoň stavby napodobovali. I v Buffalu lze takové domy najít, bohužel často doplněné nevkusnými a nevhodnými prvky.

Frank Lloyd Wright (8. 6. 1867 – 9. 4. 1959)

Americký architekt, návrhář interiérů, spisovatel a pedagog.

Po studiích na wisconsinské univerzitě v Madisonu odjel Wright v roce 1889 do Chicaga. Zde pracoval nejprve pro Josepha Lymana Silsbeea a později se angažoval v architektonické firmě Adler a Sullivan, až si nakonec v roce 1893 otevřel svou vlastní praxi.

Americký architekt Frank Lloyd Wright navrhl přes tisíc staveb, pět set z nich bylo realizováno.

Mezi nejznámější stavby architekta Franka Lloyda Wrighta patří dům Vodopád (Fallingwater) v Pensylvánii.

Mezi jeho nejznámější realizace patří Imperial Hotel v Tokiu, dům Vodopád (Fallingwater) v Pensylvánii, ústředí firmy S. C. Johnson ve Wisconsinu či Guggenheimovo muzeum v New Yorku.

Přes 400 stave bylo realizováno. Při navrhování se inspiroval japonskou architekturou. Byl také představitelem organické architektury. Náměty čerpal v přírodě, jeho typickým prvkem jsou horizontální linie.

V roce 1991 byl zvolen Americkým institutem architektů největším americkým architektem všech dob.

 Zdroj: Wikipedia