Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na návštěvě u Lucie Bílé

aktualizováno 
Vila ve tvaru U, jejíž fasáda bude obložena kamenem. Tak bude vypadat nové bydlení Lucie Bílé. Dům staví v rodných Otvovicích, kam se po mnoha životních peripetiích před časem vrátila. Na okraji vesničky Otvovice, těsně pod lesem, je velké staveniště. Na tomto místě roste rozlehlý rodinný dům. Jeho majitelkou i obyvatelkou bude během příštího roku česká slavice Lucie Bílá.

Rozhodování, kde bude nový dům stát, nebylo lehké. Nejprve zpěvačka podlehla názoru, že by to mělo být v nějaké lukrativní oblasti, jakou je například pražská Ořechovka. "Pak mě probudila náhoda. Při procházce s bratrem po vesnici jsme došli až ke škole a padl nám do oka dům vedle," vzpomíná Lucie Bílá.

"Jako dítě jsem ho obdivovala a považovala ho za orlí hnízdo, ze kterého je vidět celá vesnice. Najednou mi došlo, že je to TO, co jsem hledala. Otvovice je vesnička, ve které jsem doma. Je to pro mě nejkrásnější místo na světě," říká. A stejně tak i pro její rodiče a bratra, kteří tady také bydlí.

Zbourala dvě stavby
Na pozemku, který Lucie Bílá koupila, stál starý dům, o němž původně přemýšlela, že ho zrekonstruuje. Než však stačila něco podniknout, přišel soused a nabídl k odkoupení i vedlejší baráček s pozemkem. A to bylo pro zpěvačku hodně zajímavé.

"A tak jsem projekt na přestavbu vyhodila, pozvala dva bagry a nechala oba domy zbourat. Pak jsem se několik měsíců dívala na měsíční krajinu," popisuje. Bydlí totiž v domku hned vedle staveniště; koupila si ho v době, kdy se vrátila i se svým synem Filípkem k rodičům.

Zatoužila po soukromí, a tak si pořídila, jak sama říká, ještě jednu přestupní stanici. V té žije dodnes. "Je to bydlení jak pro broučky. Maličké, ale má vše, co potřebujeme. Přistavila jsem podkroví, koupelnu, probourala dveře do zahrady a už teď si říkám, že se mi bude po něm stýskat.

 Je to romantický dům s francouzskými dveřmi do zahrady, ale na bydlení to moc není," říká. Ten, který nyní staví a na nějž se dívá z okna, je úplně jiný. Chtěla by, aby se stal domovem pro celou rodinu, a hlavně místem, kam se budou vracet její děti.

"Doufám, že v něm už budeme slavit příští Vánoce. Ale s tímhle malinkým domkem, abychom nebyli nevděční, se propojíme zahradou a necháme ho někomu, koho máme moc rádi," dodává Lucie Bílá.

Dřevo, kámen a beton
Budování nového domu pokračuje. Tam, kde byla před časem měsíční krajina, už vyrostla hrubá stavba. Hotové jsou sklepy, přízemí a garáž. Rýsuje se i první patro. Dvě křídla jsou zapuštěná do stráně, vnitřní bazén se samostatným domem je schován za stromy.

"Bojovala jsem za každý strom, protože právě zeleň by měla být dominantou," potvrzuje. Dům bude velmi jednoduchý a jeho kouzlo vynikne kombinací kamene, dřeva a betonu.

"Měla jsem velké štěstí na úžasného architekta Aleše Lapku. Kreslili jsme skoro dva roky a ten čas se vyplatil. Projekt je nádherný a bez chyby. Někdy to měl se mnou těžké, ale nakonec jsme našli kompromis mezi jeho čistou modernou a mým přeplácaným útulnem," přiznává se zpěvačka.

Už se nechci stěhovat, říká Bílá
Známá zpěvačka vystřídala třináct podnájmů a věří, že stěhování do nového domu bude poslední

Než se Lucie Bílá rozhodla bydlet ve svém, vystřídala mnoho střech nad hlavou. Stěhovala se z místa na místo. Napočítala celkem třináct podnájmů.

"To ve mně vypěstovalo touhu bydlet ve svém. Tam, odkud už nemusím odcházet. Jsem pro trvalé hodnoty a věřím, že stěhování, které mě příští léto čeká, bude to poslední," říká.

V Jevanech se cítila opuštěná
Kromě podnájmů si však vyzkoušela i život v domě svého partnera Petra Kratochvíla, se kterým má syna Filipa. Žili spolu ve vile v Jevanech.

"Je to místo, kde jsem prožila prvních pět let se svým synem, a byly to nádherné chvíle. Kdo nemá dítě, tak nepochopí, že i kdybych bydlela ve stanu áčku, vzpomínala bych na to díky tomu zázraku s láskou stejně ráda," vyznává se zpěvačka.

"Ale i když jsme bydleli v krásném domě, který byl ,solitérem' vesnice, místo pro děti nebo lidi, kteří potřebují společnost a teplé zázemí, to není. Všechny domy jsou tam samy pro sebe, bez školy, bez hřiště..." V Otvovicích je to docela jiné. Tam je opravdu šťastná.

"Je tu školka, škola i domov důchodců. Mám tady staleté přátele a lidi, na které se můžu spolehnout: rodiče, brášku s rodinou, a hlavně dům, který si stavím, na který jsem pyšná a z něhož mě už nikdo nevystěhuje. Neměnila bych," tvrdí zpěvačka.

Bydlení u moře
Kromě Jevan jezdila Lucie Bílá v té době i do vily na americkou Floridu. Ani po ní se jí však příliš nestýská.

"Florida je nádherné místo. Ty měsíce strávené tam mi vždycky připomínaly lázně - krásné pláže, dům v zálivu, jachta pár metrů od kuchyně. Jen se mi to na můj styl života zdálo jako pohádka, která nemá se skutečností nic moc společného," říká několikanásobná česká slavice.

Chyběli jí tam přátelé i rodiče, které k pobytu za mořem přemluvila jen jednou. Avšak nejvíc cítila absenci práce, již má ráda. "Výhodou byla sladká anonymita a odpočinek, ale už dlouho mi podobné místo nechybí a ani ho nevyhledávám. Jsem šťastná doma, protože právě tady vždycky načerpám tunu energie."

Satelit ji neláká
Předtím, než potkala otce svého malého syna Filipa, Petra Kratochvíla, bydlela v podnájmech. Vystřídala na třináct, především pražských bytů. A to ji utvrdilo v tom, že bydlení v centru města není nic pro ni.

"Vyrůstala jsem na vesnici, takže bydlení ve městě si neumím představit. Na pár let jsem si to vyzkoušela, ale ráda jsem se vrátila zpátky tam, kde mám kořeny," vysvětluje zpěvačka.

Ani bydlení v satelitu ji neláká. "Moji přátelé v takových domech bydlí a jsou šťastní. Já jsem ale pro solitéry. Jak si je něco moc podobné, chci to hned měnit," říká Lucie Bílá.

Přejmenuje se rodiště Lucie na Bílé Otvovice?

Otvovice jsou obyčejná malá česká vesnice s necelými sedmi sty obyvateli nedaleko Kralup nad Vltavou, ohraničená ze všech stran lesy a poli. Převládají zde téměř výhradně staré domy, ale většinou hezky upravené. Typicky vesnická je také náves s několika obchůdky. Opodál je obecní úřad a malá pošta. Pár kroků přes hlavní silnici staví nový dům jedna z největších českých celebrit - Lucie Bílá.

"V Otvovicích jsem doma," říká populární zpěvačka. "Okolo jsou jen místa, která pro mě moc znamenají. Škola, kostelík, kam chodíme každé Vánoce zapálit svíčku, kulturní dům, v kterém jsem měla svá první vystoupení, a dům mého dědečka, kde jsem vyrůstala. Zkrátka je to pro mě to nejkrásnější místo na světě." Proto zde taký tráví co nejvíc ze svého volného času.

Co na to říkají místní obyvatelé?
Každý tu samozřejmě Lucii Bílou zná. "Vůbec se nezměnila," říká prodavačka z místního železářství a stavebnin. "Je pořád stejně prima. Vůbec na nic si nehraje." Ale sem do železářství prý chodí nakupovat spíš její tatínek. Zato vedle do samoobsluhy a do drogerie zpěvačka občas zajde. "Ano, tady u nás se občas objeví," potvrzuje prodavačka. "Znám ji už od mala. Je pořád stejná, prostě normální vesnická holka."

A to samé jsme se dověděli od mladého muže, který šel zrovna okolo. "Jo, Lucku tady známe všichni. Je fajn," říká. Tutéž chválu lze slyšet i na obecním úřadě. "Jsme rádi, že ji tady máme," říká s úsměvem starosta Otvovic Robert Kallista. "Ale ještě raději bychom byli, kdyby se v Otvovicích mohlo stavět více nových domů. Jenže nadřízené instituce nechtějí o změnách v územním plánu ani slyšet. Přitom hned na protějším kopci, který už spadá do okresu Praha-západ, to možné je. Jenže nové obyvatele chce přece získat každá obec, i my!"

Jak ke stavebnímu místu přišla
Kde tedy vyrůstá budoucí domov Lucie Bílé, když nová stavební místa v Otvovicích nejsou? Hned vedle zdejší základní školy. A aby tu mohl stát, musely ustoupit dva staré. Dnes je dům ve fázi hrubé stavby. Protože Otvovice zatím nemají kanalizaci, rozhodla se známá zpěvačka pro výstavbu vlastní čističky odpadních vod. A tady se opět projevil její kladný vztah k rodné vesnici. "Lucie nechala postavit čističku tak výkonnou, aby se na ni mohla připojit i základní škola," prozradil starosta.

"Ta už ji dokonce využívá." To však není všechno, co zpěvačka pro své rodiště dělá. Například na sobotu 2. října se v kostele v Kralupech nad Vltavou připravují dva benefiční koncerty. Deset procent výtěžku připadne kostelu, který byl poškozen povodněmi, a zbývajících 90 procent dostanou Otvovice. "To obci samozřejmě velmi pomůže. Za tyto peníze postavíme, přesně tak, jak si to Lucie přeje, nové dětské hřiště s dřevěnými prolézačkami a houpačkami," dodává starosta.

Lucie Bílá zatím žije v malém domečku, z něhož se dívá přímo na stavbu své nové vily.

Po životě v podnájmech a neustálém stěhování se zpěvačka Lucie Bílá rozhodla, že se usadí. Staví si dům u lesa v malé vesničce nedaleko za Prahou.

Na Floridu vzpomíná Lucie Bílá ráda, avšak pro její styl života to nebylo to pravé ořechové. "Chyběli mi přátelé, rodiče i práce," říká.

V krásné vile Petra Kratochvíla v Jevanech s názvem Elinka prožila prvních pět let se svým synem.

Lucie Bílá se rozhodla pro bydlení na typické české vesnici s malou návsí a kostelíkem, kam chodí každé Vánoce zapálit svíčku.

Autoři:
Nejčtenější

Ochranná síť. Centre Pompidou Metz, architekt Shigeru Ban, v roce 2014 získal...
Nejúžasnější světová architektura. Balancující stodola i umělý ostrov

Světové trendy, organické křivky i minimalistické kostky. Stavby ve vzduchu, pod zemí i na vodě. Zářivé barvy, ale také industriální kov a šeď. Nové...  celý článek

Dalším výrazným prvkem interiéru jsou světla z hrnků, vytvořená na zakázku...
Dřív potraviny, dnes čokolatérie. Vokovický podnik má osvětlení z hrnků

Pražské Vokovice získaly novou čokolatérii. Proměny původních potravin na podnik s čokoládou se ujal architekt Jan Bek. Nejvýraznějším prvkem jsou dvě výlohy s...  celý článek

Zahradní výzdoba nemusí vždy znamenat tradiční květiny nebo keře...
Neobvyklá zahrada je plná robotů, mimozemšťanů i nahých figurín

Tak jako Karlův most patří k Praze, podobně neoddělitelnou součástí rodinných domů v Kalifornii jsou zelené plochy před budovami i za nimi. Nepodobají se sice...  celý článek

Ložnice babičky pořádně prokoukla, nechybí zde ani ušák na čtení.
Jak se staví sen: vnučka dostala konečně stůl, babička novou kuchyň

Dvanáctiletá Aneta nemá život jednoduchý. Matka ji opustila ve dvou letech a odjela do ciziny, po narození se u děvčátka objevila sepse a postihla klouby....  celý článek

Bílý základ oživují měděné a stříbrné detaily, případně černá barva.
Stěny, podlahy i schody v bílé. Interiér jako ze sněhu vyhrál soutěž

Na okraji lužních lesů blízko Bratislavy vznikla zástavba rodinných domů. Dřevostavby jsou jedna jako druhá, s přírodní patinou dřevěných obkladů fasád,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.