Na letní zahradě nesmí chybět osvětlení

  • 1
Noční osvětlení zahrady a zvláště pak jezírka či rybníčku je neobyčejně působivé. Zahrada díky němu může poutat pozornost doslova po celý rok, i v zimě, kdy veškerá vegetace již v klidu odpočívá. Výrobci svítidel nabízejí nejrůznější tvarová a technická provedení, takže stačí jen zapojit svou fantazii.
Použitím světelných prvků v zahradě se značně rozšiřují možnosti, jak využít zahradu po setmění. Osvětlení se totiž uplatňuje nejen na místech určených k přátelskému posezení, ale může být i působivým výtvarným prvkem zahrady. Míst, která mohou v zahradě přicházet v úvahu pro světelný efekt, je mnoho, nejčastěji se osvětlují části vodních ploch, zahradní plastiky či balvany.

Působivé může být i osvětlení vodorovných ploch, částí trávníků nebo častěji kvetoucích květinových koberců. Pro oddechové zóny je podle odborníků lepší nižší celkové osvětlení, které umožní rozeznávat i prvky prostředí mimo osvětlenou oblast. Venku více než ve vnitřním prostoru vadí oslnění, takže je lepší použít svítidla rozptylná nebo vhodně cloněná.

Osvětlení vodních ploch
Správně nastavený světelný zdroj umístěný pod hladinou zalévá světlem nejen vodu, ale osvětlí také břehy rybníka. Při přímém kontaktu s vodou je však svítidlo vystaveno extrémním podmínkám, k nimž musí být nutně uzpůsobeno. Technické provedení takových svítidel je velmi náročné, což se projevuje i v pořizovacích cenách. Je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti při instalaci i provozu, proto je lepší obrátit se na odbornou firmu.

Různými barevnými filtry lze světelný efekt ještě zvýraznit. Zahradní osvětlení na elektrický nebo solární pohon zasazené do země při okrajích vodní plochy umocní půvab vodních rostlin. Mimořádných pocitů lze dosáhnout bodovými svítidly nebo všesměrovými lampami s usměrňujícími kryty. Nasvítit tak lze i jednotlivé detaily zeleně nebo zahradní architektury.

Romantika bez rizika
Základním znakem venkovního prostředí je jeho proměnlivost z hlediska možných povětrnostních vlivů. Trvale umístěná svítidla proto musí být odolná vůči vysokým mrazům i pálícímu slunci. Výběr je však potřeba uzpůsobit nejen vlastnímu vkusu a peněžence, ale i elektroinstalaci.

Pro zvýraznění malých ploch postačí nízkonapěťová svítidla, jejichž montáž zvládne i laik. Použití nízkonapěťových systémů na 12 V nebo 24 V navíc vylučuje možnost úrazu elektrickým proudem. Náročnější, ale o to efektnější jsou svítidla využívající rozvodů standardní elektrické sítě o 220 V. V tomto případě by se instalace měla opět ponechat na odborníkovi.

Jak se zbavit dotěrného hmyzu?
K venkovnímu osvětlení patří v letních měsících neodbytný hmyz. Slétá se do míst s vyšším jasem, a je-li svítidlo například nad jídelním stolem, může být jinak romantická večeře značně znepříjemněná. Asi nejspolehlivější způsob, jak tomu zabránit, je nepřímé osvětlení: světlomet se umístí mimo místo sezení a obrátí směrem na zeď či vhodnou stavební plochu, která světlo odráží.

Druhou, dříve často užívanou možností jsou rozptylná svítidla s velkou plochou a malým povrchovým jasem, která hmyz tolik nelákají. V dobách neelektrického osvětlení se pro tyto účely užívaly papírové lampiony, vymyšlené pro takové účely v dálných oblastech Číny a Japonska. Moderní, i když méně účinné jsou pak různé aromatické svíčky či aroma-lampičky.


Autorka je spolupracovnicí redakce


***

STAČÍ I SVÍČKY. Večer se nemusí zahrada zahalit do nepropustné tmy. Promyšlené osvětlení udrží ve vzdálenosti nežádané hosty, zajistí vzrušující akcenty, především však bezpečný průchod zahradou.


Základním znakem venkovního prostředí je jeho proměnlivost z hlediska možných povětrnostních vlivů.


Témata: Zděné domy