Pauline Westendorpová si na hausbótu v Amsterdamu zařídila sídlo své ekologické firmy,

Pauline Westendorpová si na hausbótu v Amsterdamu zařídila sídlo své ekologické firmy, | foto: Kateřina Koubová, MF DNES

Na hausbótu pijeme vlastní moč, říká majitelka ekologické obytné lodi

  • 71
Pauline Westendorpová má sídlo své ekologické společnosti na obytné lodi. Hausbót Gewoonboot je ekologický, co to šlo. Nevypouští do vody špínu, obejde se bez elektřiny a veškerou odpadní vodu proměňuje na pitnou.

Na návštěvu do hausbótu se dá přijít po dvou cestách - z pevniny, nebo z vody. My jsme zvolili loď. Zakotvíme, zaklepeme a vstupujeme přímo do velkého obývacího pokoje hausbótu Gewoonboot, který kotví v jednom z nizozemských kanálů. Je to dokonalý domov. Říkají mu proto homeboat čili ne dům na lodi, ale domov na lodi.

Přizpůsobí se výšce vody

Dům pro zlé časy povodní by uvítal každý Nizozemec. Jestli jednou stoupne hladina moře, většina obyvatel placatého Nizozemska ztratí pevnou půdu pod nohama.

Bydlení se inspirovalo filmem bývalého kandidáta na amerického prezidenta Al Gorea Nepříjemná pravda. Ten rozvíjí teorii, co bude, až klima ohřeje ledovce a hladina moří se zvedne. Tento dům se výšce vody snadno přizpůsobí.

Majitelka lodi Pauline Westendorpová propaguje ekologické bydlení a homeboat zatím obývá jen přes den. V prototypu hausbótu si zřídila sídlo své neziskové společnosti Newnrg.

Dům na vlnách má uvnitř velkorysých 120 metrů čtverečních a bez problémů ho může obývat i šest lidí. Jsou v něm tři pokoje, nebo dva, nebo jeden obrovský - lze si vybrat. Zdi se totiž dají přesouvat.

Superekologická domácnost

Hausbót Gewoonboot je ekologický, co to šlo. Nevypouští do vody špínu a obejde se bez elektřiny. Přitom komfort zůstává a nic nevypadá jen jako provizorium.

Na střeše má tři solární panely - jeden ohřívá vodu, další dva vyrábějí elektřinu. Energii si loď ukládá do baterií. Dům vyhřívá použitá voda ze sprchy, myčky nebo pračky, jež cirkuluje v potrubích pod podlahou, předtím než se pročistí.

Ekologický hausbót

Hausbót má i zahrádku.

Ekologický hausbót

Zahrádka bambusů a růží.

Splachuje se tady dešťovou vodou, která se sbírá na střeše.
Stéká do vodních zásobníků, díky kterým má loď uzavřený koloběh vody o obsahu 400 litrů. Vodní nádrže jsou dvě a díky nim má hausbót dokonce zahrádku.

Jsou to fakticky septiky, které pročišťují použitou vodu. Do jednoho jde voda z toalety, do druhého ta z kuchyně a koupelny. Voda se čistí tak, že se jí zalévá zahrádka bambusů a růží.

Kořeny rostlin vodu profiltrují a bakterie v čisticích nádržích a trubkách práci dokončí. Poslední slovo má zvláštní filtr, který pomocí takzvané reverzní osmózy pročistí vodu natolik, až je opět pitná, někdy dokonce až příliš destilovaná.

"Abych to shrnula, pijeme vlastní moč," vysvětluje Pauline Westendorpová a usmívá se rozpakům hostů. "Vždyť to tak je i v přírodě," uklidňuje s tím, že podobně se čistí říční voda v Indii.

Vadou lodi Gewoonboot, na niž upozorňují ekologové-detailisté, je dieselový generátor elektřiny v podpalubí pro případ nouze. Firmě, která nechala loď postavit, došly při stavbě peníze, a proto není dokonale ekologická. Problém by vyřešily třeba větrníky.

Až jich bude víc, budou levnější

Uvnitř hausbótu je útulně. Loď je obložená dřevem, což prý není pro absolutně ekologický dům ideální. Dřevo pohlcuje hodně tepla a nepředává ho dovnitř.

Ekologický hausbót

Architekti už pracují na dalším, dokonalejším prototypu, který by se mohl začít vyrábět sériově. Hausbót Gewoonboot přišel na 500 tisíc eur, to je v přepočtu 13 milionů korun. Ale jakmile by se jich vyrobilo třeba dvacet, cena by šla okamžitě na 200 tisíc eur.

"Ekologické technologie navíc rapidně zlevňují. Co bylo drahé před rokem, bude příští rok stát třeba jen polovinu," upozorňuje nadšená majitelka lodi. Vydává brožurky o tom, jak funguje praktická ekologie a co se dá doma změnit okamžitě. A ještě jednu velkou výhodu homeboat má. Můžete bydlet každou chvíli někde jinde. - čtěte Beverly Hills Heleny Vondráčkové: hausbót na Slapech s kadibudkou

Jak se léčí romantika

Každý alespoň chvíli snil o tom, jaké by to bylo, kdyby bydlel na lodi. A co teprve v souladu s přírodou, bez otrávených rybiček pod sebou?
S takovými romantickými představami nastupuji na nizozemský hausbót. Slunce svítí, větřík pofukuje. A co teprve, když prší? To musí být ještě větší romantika!

Ale po chvíli se mé představy přeskupují. Za čtvrt hodiny pobytu uvnitř si uvědomím, že se hausbót neustále pohupuje. Je to nezvyk. Přitom je ukotvený v klidném kanále, ne na otevřeném moři.

Pak poslouchám vyprávění o tom, jak se sbírá dešťová voda, proměňuje se v pitnou, pak ve splachovací a opět se vrací k dešťové a znovu pitné... Přejde mě chuť.

Vodu tady raději pít nebudu, už tak mám žaludek na vodě. Jenže už je pozdě, vypila jsem půl kafe. Docela ehm dobré.

No ale určitě si tady neodskočím, přece jim ten jejich čisticí systém nebudu zatěžovat ještě víc. Vydržím až do nějaké kamenné budovy na "normální" záchod.

Romantik ve mně bojuje se zaběhlými neekologickými zvyky. Takové lodní bydlení totiž žádá víc - změnu myšlení. A někteří ekologové míní, že revoluci může přinést jedině katastrofa.

Kateřina Koubová