Na deprese platí světlo

Slunce je často velký žlutý prášek od nebeských psychiatrů a podává se, aby se zahnal smutek.
Slunce je často velký žlutý prášek od nebeských psychiatrů a podává se, aby se zahnal smutek. Slunce je žlutý froté ručník, který nás sám utře. A je to fén, který nás vysuší. Slunce nám skočí do srdce a ohřeje nám ho, když ho máme studené jako psí čumák.
Ota Pavel

Pro spisovatele Otu Pavla, který se potýkal s mnoha psychickými problémy, bylo slunce a jeho světlo nesmírně důležité. Hlavně v zimě. A nebyl sám. Zejména lidé žijící ve vyšších zeměpisných šířkách totiž mívají od listopadu řadu psychických obtíží. Odborníci ovšem nedávno přišli na to, jak si člověk může díky speciální lampě pomoci sám doma.

Bez světla to nejde

Průzkumy dokázaly, že především lidé mezi 20 až 40 lety bývají v zimních měsících unavení, podráždění, úzkostliví, přejídají se, mají problémy s potencí a dalšími sexuálními poruchami. Spí málo nebo naopak příliš. Pouze obyvatelé jižních zemí o zimních depresích (označovaných zkratkou Sub-SAD) nebo sezonním afektivním onemocnění (SAD), které se týkají až 60 procent populace severských států či zemí ležících ve středním pásmu, prakticky nic nevědí. Mají slunce dostatek. "Člověk reaguje na zkrácení dne, a tedy nedostatek světla velmi často negativně, ale to neznamená, že postačí rozsvítit si několik pracovních lamp a všechno bude v pořádku," varuje doktorka Hana Kotásková, která se léčbou světlem neboli fototerapií zabývá již řadu let. "K léčbě lze použít pouze speciální světelné zdroje Original Bright Light, které eliminují UVA a UVB části spektra a potlačují tepelnou energii. 'Posvítit' byste si na sebe měli nejlépe mezi šestou až osmou hodinou ranní a pak v době od 16 do 18 hodin. Prodloužíte až tak den, a to je přesně to, co lidský organismus potřebuje. Ideální je přisvítit si po celou zimu, nejlépe od října až do února. Před lampou Bright Light můžete klidně snídat, číst si noviny nebo pracovat. Záleží na každém, co mu vyhovuje. Platí jediné - čím je lampa blíže uživateli, tím má být kratší doba vystavení se světlu. Při vzdálenosti kolem 30 centimetrů je to tak například 30 minut, u 45 centimetrů si už můžete strávit před lampou klidně jednu hodinu."

Jak to funguje

Běžné lampy totiž nabízejí "mlhavé" světlo. Pokud byste si "pustili" do obličeje třeba pět pracovních lamp s příkonem 5000 luxů, jen by vás rozbolela h hlava. Speciální lampy byly naopak testovány lékaři a jsou schválené pro použití v zemích u Evropské unie. "Světlo má fyziologický i fyzický podklad, ovlivňuje zejména hormon melatonin, který má vliv na náš spánek, chování, sexuální dozrávání a reprodukci," tvrdí profesor Jaroslav Blahoš, předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. "Jak se zkracuje den, tak se organismus začíná připravovat na spánek. A to si většina z nás už kvůli zaměstnání prostě nemůže dovolit."