Nákup kuchyně na míru začíná domácí přípravou.

Nákup kuchyně na míru začíná domácí přípravou. | foto: BRW

Na co si dát pozor při nákupu kuchyňské linky

  • 19
Novou kuchyňskou linku nekupujeme zrovna často a navíc to není levná záležitost. Jde také o poměrně komplikované soukolí mnoha detailů, materiálů a funkcí. Vyplatí se proto nákupní proces neuspěchat, všechno si pečlivě promyslet, naplánovat a důkladně prodiskutovat s návrhářem v kuchyňském studiu.
Nákup kuchyně na míru začíná domácí přípravou. Potřebujete papír, nejlépe čtverečkovaný či milimetrový, tužku a metr. Změřte a nakreslete půdorysné a výškové rozměry místnosti určené pro zabudování své nové kuchyně.

Do plánku vyznačte okna i s výškou parapetu od podlahy, dveře s naznačením směru otevírání, zakreslete umístění elektrických zásuvek, vypínačů, radiátory, vodovodní, případně plynové instalace, stoupačky a podobně.

Kuchyňská linka

Měla by být naznačena návaznost na další místnosti, jako je obývací pokoj, chodba, případně spíž. Pro zavěšení horních skříněk je důležitá i tloušťka stěn. Už při zaměřování vás asi bude napadat, co by kde mělo být a kde případně nastanou nějaké problémy.

Velmi záludné jsou stěny, které na sebe nenavazují v pravém úhlu. Pokud budete mít nějaké pochybnosti o spolehlivosti svého měření, pracovník studia si přijede vše přeměřit sám.

Ergonomie i patřičný styl
Před návštěvou studia si zkuste udělat základní představu o nové kuchyni. Návrhář ve studiu vám jistě pomůže a poradí, řada rozhodnutí ale zůstane na vás.

Zamyslete se nad vzhledem kuchyně, tedy barvami a materiály, nad svým životním stylem, jste-li kuchaři, pekaři, cukráři, nebo potřebujete jen vařit kávu a ohřívat hotová jídla.

Dispozičně vychází kuchyně z velikosti a tvaru prostoru pro ni určeného a z potřeb uživatele. Při rozhodování je dobré znát základní pravidla kuchyňského provozu, která vycházejí ze zásad pracovního trojúhelníku.

Kuchyňská linka

Vrcholy tohoto trojúhelníku tvoří vaření, mytí a skladování potravin. Logická návaznost jednotlivých kuchyňských zařízení začíná lednicí a skříní na potraviny, následuje odkládací plocha s minimální šířkou 30 centimetrů, dále dřez s odkapávací plochou, myčka, odpadkový koš, hlavní pracovní plocha (minimálně 60 centimetrů), sporák s odsavačem par a končí odstavnou plochou minimálně 30 centimetrů širokou.

Pro praváky začíná sestava vpravo a končí vlevo, pro leváky opačně.

To, že by měl vzhled kuchyně stylově korespondovat s vybavením a stylem ostatních prostor domova, není snad ani třeba zdůrazňovat.

V úvahu je třeba brát vzhled a materiál okenních rámů, dveří, podlahy, barvu stěn a dalších architektonických prvků, které budou ovlivňovat celkové vyznění kuchyně.

Bezpečnost v kuchyni je dána kvalitním zpracováním a rozmístěním rozvodů elektřiny, vody a plynu, dále kvalitními povrchy nepodléhajícími teplu, chemikáliím a mechanickému opotřebení.

Kdo vaří, ten si diktuje
Důležité je rozmístění jednotlivých komponentů kuchyňské linky odpovídající ergonomickým potřebám člověka, který bude v kuchyni pracovat nejčastěji.

Jde o výšku pracovní desky, dobrou dosažitelnost horních skříněk, kamenem úrazu často bývá digestoř ohrožující zejména čelo uživatele kuchyně.

Pracovní plocha je optimální ve výšce 85 až 90 centimetrů nad podlahou. Varná deska může být snížena cca o 15 centimetrů, dřez zase vyvýšen, abyste lépe dosáhli na jeho dno.

Kuchyňská linka


Řešením výškových rozdílů pracovních zón může být například samostatný varný nebo mycí ostrůvek. Hloubka pracovní desky nemusí být jen 60 centimetrů.

Při hloubce 80 centimetrů se vám bude pohodlně pracovat a ještě zbude místo pro menší kuchyňské spotřebiče, které tak budou připravené vždy posloužit.

Skříňky zůstávají hluboké standardních 55 centimetrů. V části kuchyně může být i mělčí pracovní deska, třeba včetně spodních skříněk − například jako předěl mezi kuchyní a jídelnou nebo obývacím pokojem.

Horní skříňky se zavěšují zpravidla 60 centimetrů nad pracovní desku a jejich hloubka je 35 centimetrů. Tato čísla však nelze považovat za dogma, v úvahu bereme také výšku postavy.

Na návštěvu kuchyňského studia si vyčleňte dost času a počítejte s více návštěvami. Seznámíte se s materiály a povrchovými úpravami, prohlédnete si vzorové kuchyňské sestavy včetně zabudovaných spotřebičů a spolu s návrhářem se zamyslíte nad možnostmi řešení vaší kuchyně.

Při dalších návštěvách vám bude předloženo několik variant sestavy a vyberete spotřebiče, materiály, barvy, úchytky, dřez, baterii a další doplňky.

Kuchyňská linka

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 2/2008.


Témata: Digestoř, Plyn, studium