Téměř polovina lidí nakupuje nábytek ve velkých obchodech

Téměř polovina lidí nakupuje nábytek ve velkých obchodech | foto: IKEA

Na co si dát pozor při koupi nábytku

  • 8
Velké obchodní domy s nábytkem se předhánějí v nabídkách. Nakupovat v nich je snadné podobně jako jít pro pár rohlíků do samoobsluhy. Ale je dobré nenechat se nachytat na každou zdánlivě výhodnou nabídku.

Kolik stojí doprava?
Zajímejte se předem, kolik byste zaplatili za dopravu. Většinou se odvíjí od vzdálenosti vašeho bydliště. Ale pozor, i zdánlivě levná se může prodražit, protože některé firmy si účtují až několik desítek korun za každý vyložený kousek nábytku a další peníze můžete dát za vynesení do patra, přičemž i tady se každé platí zvlášť.

Větší nákupy naplánujte
Pokud pořizujete třeba zařízení do obývacího nebo dětského pokoje, pečlivě si všechno rozvrhněte, prohlédněte si katalogy - některé firmy je mají alespoň na webu. Teprve pak se už s předem připraveným seznamem vydejte do obchodu. Nenakupujte větší kusy nábytku impulzivně.

Kupte celé zařízení najednou
Na druhou stranu, snažte se koupit vše najednou, protože komodu, kterou byste chtěli dokoupit časem, už by pak nikdy nemuseli mít. Někde se kolekce objevují jen dočasně. A nemusí jít jen o komodu, ale třeba o chybějící dvířka ke kuchyni či k nějaké šatní skříni, které si na míru sami skládáte z nabídky obchodu.

Budete moci zboží vrátit?
Oželet lampičku za dvě stovky asi lze, ale u stolku za dva tisíce už by to mohlo hodně mrzet. Proto se vyplatí zjistit si, jak je to s případným vracením zboží - někde vám je vezmou zpět, pokud je vrátíte i s obalem, jinde to neumožňují vůbec, případně vám za ně dají poukázky k nákupu jiného svého zboží.

Proč je to tak levné?
Když někde uvidíte nábytek, který běžně stojí dvakrát tolik, snažte se zjistit, proč tomu tak je. Může jít o slevovou akci kvůli výprodeji skladů, ale také o kvalitativně nižší výrobek - napohled bytelný psací stůl je třeba vyroben z tenčího dřeva, dřevěná jsou jen čela šuplíků, chybějí mechanické pojezdy a podobně. Rozdílné mohou být i spoje - šroubované obvykle vydrží více než lepené, ale není to vždy pravidlem. Na levných sedačkách bude pravděpodobně méně odolná kůže či látka, horší bude také vnitřní čalounění.

Vyzkoušejte nábytek
Nábytek si vybírejte v klidu a zároveň jej vyzkoušejte. Jelikož se většinou prodává rozložený a zabalený, nemůžete si někdy vyzkoušet přímo ten, který si povezete domů, ale obchody mívají většinu zboží vystavenou. Důležité je to zejména u židlí, sedacích souprav či matrací, ale rovněž u komod a skříní - jak pevné se vám jeví kování a jak snadno vám jdou vytahovat šuplíky?

Můžu reklamovat nábytek z výprodeje?
I na levný a výprodejový nábytek se vztahují běžná zákaznická práva včetně reklamační dvouleté lhůty. Výjimkou samozřejmě budou případy, kdy si vědomě koupíte nábytek s nějakou výrobní či jinou vadou, tu pak reklamovat nemůžete. Musí to však být uvedeno v kupní smlouvě nebo na účtence.

Hodí se vám zboží z akce?
Některé řetězce lákají lidi na výrazné slevy, ale vy je raději ignorujte. Málokdy vám nabízejí přesně ten typ nábytku, který sháníte, a dívat se denně na výrobek, který jste vlastně nechtěli, nikomu moc nepřidá. Některé slevové akce navíc nabízejí nábytek, který za stejnou cenu seženete běžně, je to jen taktika.

Pozor na atypické rozměry
Zatímco kuchyňské linky či skříně mívají většinou standardní rozměry, co se třeba hloubky týče, u všeho to platit nemusí. Dvířka ke kuchyňským linkám byste asi těžko sháněli někde jinde, většinou přesně pasují jen ke kování a korpusům z konkrétního řetězce. Nebo jiný příklad, některé řetězce prodávají kupříkladu ložní prádlo v jiných rozměrech, které pasuje jen na jimi prodávané peřiny a polštáře.

Nespoléhejte na prodavače
Zatímco v malých prodejnách často narazíte na prodavače, který vám dokáže poradit s výběrem nábytku, ve velkých obchodních domech s tím nepočítejte. Většinou vám dokážou vše najít podle čísla v počítači nebo ve skladu, poradí, co spolu pasuje, ale nečekejte radu, co se k čemu hodí třeba vzhledem a výdrží. Některé řetězce nicméně nabízejí službu poradců při zařizování interiéru alespoň v některých odděleních, nejčastěji to bývají kuchyně.