Rodinný dům ve Zdibech - architekt Patrik Hocke

Rodinný dům ve Zdibech - architekt Patrik Hocke | foto: Patrik Hocke

Na co si dát pozor, když stavíte s architektem

  • 45
Máte parcelu a rozmýšlíte, jaká stavba by se vám na ní líbila? Můžete sáhnout po některém z katalogových projektů, lepší je však oslovit architekta a nechat si navrhnout dům na míru.
Česká architektura už nezaostává - čtěte ZDE

"Typové projekty bych přirovnal ke konfekci, mnohdy problematické kvality. Projekt na zakázku od architekta pak k šatům od krejčího. Bude trvat déle, ale splní beze zbytku vaše představy s přidanou hodnotou duchovního rozměru," srovnává architekt Josef Smola. Jenže jak najít toho správného architekta a na co si dát při spolupráci pozor?

Bude to váš dům, nikoli architektův
Architekty můžete hledat například v časopisech, jako je třeba Architekt či ERA 21. Nebo na internetu - na webových stránkách České komory architektů www.cka.cc nebo  na serveru www.archiweb.cz. Vybírejte vždy ty, kteří již mají s podobnou stavbou zkušenosti.

Leccos vyčtete z fotografií, lepší je však stavby osobně navštívit. Vyplatí se také zeptat se předchozích klientů, jak byli spokojeni a s čím byly případně problémy.

Oslovte více architektů nebo ateliérů, abyste měli srovnání. Z osobního rozhovoru poznáte, jestli vás dokážou něčím zaujmout, jestli si s vaším zadáním snadno poradí, nebo zda od nich naopak hrozí, že budou za každou cenu prosazovat svou vizi a na vaše potřeby nebudou brát zřetel.

V takovém případě je lepší obrátit se jinam. Můžete také nejprve zadat pouze zpracování studie, teprve potom zbytku projektové dokumentace.

Zajímejte se o architektovo pojištění
Když se rozhodnete využít služeb některého architekta, sepište s ním smlouvu o dílo. Musí v ní být uvedeno, co si vlastně všechno objednáváte, v jakém rozsahu má být projekt zpracován, do jakého termínu a za jakou cenu.

Před podepsáním si smlouvu pořádně přečtěte, můžete ji nechat zkontrolovat právníkem. Vzor smlouvy najdete i na webu České komory architektů.

Předem se informujte, jak je architekt pojištěný a zda to stačí. "Architekti jsou pojištěni do výše 200 tisíc korun na osobu a rok, inženýři v rámci České komory autorizovaných inženýrů a techniků případně do výše 250 tisíc korun. To však není postačující krytí ani v případě stavby menšího rodinného domu," vysvětluje architekt Smola.

"Lze sjednat připojištění v libovolném rozsahu paušálně nebo pro konkrétní zakázku a také sám stavebník si může určit výši pojistné částky."

Je lepší, pokud architektovi svěříte nejen vytvoření projektu, ale také dohled na stavbou, tedy takzvaný autorský dozor.

Budete mít jistotu, že stavební firma postaví vše tak, jak je to nakresleno "na papíře". Architekt také bude moci řešit případné problémy hned na místě.

Zároveň si můžete s architektem domluvit, že za vás vyběhá všechna potřebná razítka. Půjde mu to mnohem rychleji, protože s tím má zkušenosti.

Na projektu nešetřete
Platí, že kvalitní architekti nebývají právě levní. Pokud vám tedy někdo nabídne individuální projekt za pár tisíc korun, je to přinejmenším podezřelé.

"Nabízejí je nejčastěji důchodci, projektanti, kteří si tím přilepšují k trvalé práci, krachující firmy a čerství absolventi škol," vyjmenovává Josef Smola.

Těm je třeba se vyhýbat, protože nemusí mít velké zkušenosti a přehled v oboru, jen málokdy mají čas být na stavbě právě tehdy, když je potřeba.
 
"Pro architekty existuje Honorářový řád České komory architektů, který závazně stanovuje procentní sazbu honoráře z investičních nákladů stavby, ale praxe stejně nejlépe určí reálnou cenu služeb architekta podle jeho schopností, referencí a úrovně nabízených služeb," myslí si architekt Vladimír Pacek z ateliéru K4 Architects & Engineers.

Obvyklá výše honoráře je pět až deset procent z ceny domu. "Například u menšího individuálně řešeného rodinného domu za tři miliony korun v druhé zóně náročnosti to bude devět procent z nákladů, což je 270 tisíc," vypočítává Josef Smola.

"To zahrnuje úplně vše - od prvních diskusí nad studií až po předání hotového domu. Sám návrh stavby by přišel na 35 tisíc, projekt pro stavební povolení na 59 tisíc."

To, jestli cena odpovídá, si můžete ověřit na internetových stránkách České komory architektů, kde je interaktivní program pro výpočet přiměřeného honoráře architekta.

Řekněte, co se vám na projektu nelíbí
Než se architekt pustí do přípravy projektu, sdělte mu velmi podrobně, jak si dům představujete. Můžete mu také pro lepší představu donést fotografie nějakého hotového domu.

Nepočítejte však s tím, že architektovi předložíte nějaký katalogový projekt s přáním, že chcete přesně takový domeček, jen jedna místnost navíc by se hodila. Navrhovat něco "přes kopírák", do toho se dobrý architekt zpravidla nepustí.

Vysvětlete mu, co je pro vás v domě opravdu důležité a bez čeho byste byli ochotni se obejít. Mnohé napoví váš životní styl, každodenní zvyky a fungování domácnosti.

Důležité také je, jaké máte finanční a časové možnosti.
Připravte se na to, že příprava individuálního projektu bude trvat nejméně několik měsíců až půl roku.

"Někdo předstoupí před architekta s naprosto jasným zadáním, které je třeba pouze dočesat a dát na papír. Jindy dům vzniká těžce na hodně úmorných jednáních, kdy majitel nemá zcela jasno, architekt ho nepřesvědčí hned o své vizi a kvalitní výsledek může vzniknout až za dlouhou dobu," říká Vladimír Pacek. O všem s architektem diskutujte a nebojte se mu rovnou říci, že se vám něco nelíbí.