Nejjistější je počkat a koupit byt již zkolaudovaný. Ilustrační foto

Nejjistější je počkat a koupit byt již zkolaudovaný. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na co si dát pozor, když kupujete byt v novostavbě

  • 24
První, co byste měli udělat, je prověřit si developera. Zajímejte se o projekty, které už případně postavil. Zjistěte si, jestli byli klienti s firmou spokojení. Nejjednodušší je zajet se na některý z hotových projektů podívat a na místě rovnou odchytit některého z majitelů bytu.
Výhodou koupě bytu v novostavbě je, že většina developerů spolupracuje s bankami a nabízí pomoc s vyřízením hypotéky.

Pokud banka projekt zná, celou hypotéku vyřídíte rychleji. Pokud v bytě budete bydlet, také ušetříte na daních. Po dobu 15 let od kolaudace jsou novostavby osvobozeny od placení daně z nemovitosti.

Nezkrachuje můj developer?
Momentálně se mluví o možném krachu menších developerů, ty větší krize nejspíš neporazí. Takže ano, u těch menších je koupě bytu trochu sázkou do loterie.

Dokonce i u solidních developerů mohou nastat v průběhu výstavby komplikace, a buďte proto připravení i na několikaměsíční zpoždění.

Na otázku, jak poznat kvalitní bytový projekt a vyhnout se rizikovému, je velmi těžké odpovědět. "Doporučit se dá platba až za hotový projekt zapsaný do katastru, žádné peníze předem nebo jen malou část. Smlouvy zkonzultujte s právníky - cena konzultace je v porovnání s cenou nemovitosti zanedbatelná,“ říká k tomu Vladimír Fichtner, finanční poradce a analytik.

Nejjistější tedy je počkat, až bude dům stát a bude zkolaudovaný. Problém je v tom, že v tento okamžik už pravděpodobně nebudete mít moc z čeho vybírat, většina bytů, možná všechny, už bude prodaná.

S koupí počkejte na stavební povolení
Většina developerů začíná byty nabízet už ve chvíli, kdy má od stavebního úřadu vydané toliko územní rozhodnutí. Lepší je s nákupem počkat alespoň do chvíle, kdy má developer na bytový projekt vydané pravomocné stavební povolení.

O kopie dokumentů můžete požádat developera, případně nahlédnout do katastru nemovitostí (www.cuzk.cz). Najdete tu i rozestavěnou stavbu, zatím jen s číslem parcelním, to popisné dostane až po kolaudaci.

Podle toho, v jaké fázi byt kupujete, se odvíjí i to, jakou smlouvu budete s developerem sepisovat. Územnímu rozhodnutí odpovídá rezervační smlouva a stavebnímu povolení smlouva o smlouvě budoucí kupní.

Pokud už dům stojí, budete podepisovat rovnou kupní smlouvu. Smlouvy by měl vidět právník, často jsou totiž psané víc ve prospěch developera než kupujícího.

Dřív býval problém smlouvu upravit - vzhledem k velkému počtu zájemců o byty měli developeři navrch. Dnes by situace měla být příznivější.

Co se týče peněz, nejspíš dostanete splátkový kalendář a ještě před dokončením stavby budete muset zaplatit zálohu. Ta by však měla být přiměřená, větší část kupní ceny byste měli uhradit až po dokončení stavby.

I u novostavby je doplatek kupní ceny potřeba složit na účet u třetí osoby tak, aby developer peníze obdržel až potom, kdy budete zapsáni v katastru jako majitel bytu a budete mít v ruce klíče.

Ohlídejte si záruku a poplatky
Dbejte na to, aby v kupní smlouvě s developerem byla ošetřená i záruka na případné vady v bytě. Mělo by tu být přesně definováno, na co se záruka vztahuje, jak se bude případná reklamace řešit a dokdy.

Byt totiž není spotřební zboží a nevztahuje se na něj klasická dvouletá záruka ze zákona. Je na developerovi, jestli vám dá rok nebo tři.

Na reklamaci ze zákona máte nárok šest měsíců jen v případě, že nový byt má vadu už při převzetí. Dohlédněte, aby to bylo zanesené do předávacího protokolu.

Poslední věc, na kterou byste měli myslet už od začátku, jsou i poplatky spojené s bytem. Jestli má novostavba recepci, posilovnu a dětské hřiště pro majitele bytů, budete to muset zaplatit všichni.