Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí...

Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí spodního koše myčky, získal prestižní cenu iF Gold Design Award a také renomované ocenění Red Dot Award. | foto: AEG

Myčka nádobí je lepší než služka: nereptá, šetří vodu a nic nerozbije

  • 109
Úspora přibližně 60 procent vody a přibližně stejně energie na její ohřev v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou. To je jeden z hlavních argumentů, proč si pořídit myčku. Existuje však i řada dalších: pořádek v kuchyni, úspora času i nezničené ruce a nehty od saponátů.

Není až tak překvapivé, že historie uvádí jako vynálezce myčky ženu, Američanku Josephine Cochranovou (mimochodem vnučku vynálezce parníku, Johna Fitche). Nemusela přitom nádobí mýt, ale pořádala velké večírky a služebnictvo zacházelo hanebně s jejím drahým porcelánem... Nechala si myčku patentovat už v roce 1886. Vy ji můžete vyhrát v naší soutěži, kterou jsme připravili se společností Electrolux.

Pohodlí nade vše

Tak snadno vyjmete příbory z příborové zásuvky...

Od doby šikovné Josephine se mnohé změnilo. Co vlastně tedy chtít od nové myčky? Základní informace nabízí takzvaný energetický štítek.

U myček se tak udává například energie potřebná na 280 standardních mycích cyklů a množství vody, které se při nich spotřebuje. Nízká spotřeba vody bývá už samozřejmostí. To potvrzují i výsledky nezávislých testů.

„Průměrné množství vody, které myčky při hlavním programu spotřebují, je 13,5 litrů a při úsporném programu dokonce jen 10,6 litrů vody,“ uvedla při posledním testování myček Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Namístě je také ověřit si informace o hlučnosti. Spotřebiče s hlučností nad 50 decibelů už nemusí majitele v kuchyni spojené s obývacím pokojem potěšit, špičkové výrobky se naopak dokážou dostat až na 37 decibelů. Tišší bývají vestavné myčky a spotřebiče vybavené invertorovým motorem. Naopak nejhlučnější myčky se „ozývají“ až 55 decibely.

Myčky se liší i tím, kolik nádobí zvládnou umýt. Pro přístroje se šířkou 60 cm, které převažují, byste měli požadovat možnost naplnit je minimálně 13 sadami nádobí, ale můžete zvolit i myčku s velikostí XXL, která zvládne 15 sad. A co obsahuje jedna sada? Jeden mělký talíř, dále hluboký a dezertní, sadu příborů pro jednoho, sklenku a šálek s podšálkem.

Pro kvalitu mytí (a zároveň úsporu vody a energie) jsou samozřejmě důležité i chytré funkce, které myčky nabízejí. Každý druh nádobí vyžaduje jinou intenzitu čištění.

Pokročilá funkce Sensorlogic proto používá dva snímače pro měření velikosti nádobí a míry znečistění. Díky tomu doladí zvolený program tak, aby odpovídal aktuálnímu složení nádobí v myčce. Velmi praktické jsou programy dovolující mýt poloviční náplň (samozřejmě s adekvátně sníženou spotřebou vody).

Velkou pozornost dnes věnují výrobci myček mytí skla. Ideální bývá speciální program, tedy pokud jej myčka nabízí. Ale ani když budete chtít umýt najednou mastné pánve a sklenky zároveň, nemusí to být problém. Tedy pokud je myčka vybavena programem ProZone, který nabízí možnost nastavit odlišný tlak a teplotu vody pro horní a spodní koš myčky.

Díky tomu můžete spodní koš naplnit silně znečistěným nádobím, zatímco křehké sklo umístíte do koše horního. Všímejte si však i vybavení košů, aby u nich nechyběly pryžové držáky SoftGrip (nebo obdobné řešení), aby nožky sklenic zůstaly na místě.

Trápí vás bolesti zad a neradi se ohýbáte do spodního koše? I to už myčky zvládnou: první vlaštovkou v tomto směru je myčka s technologií ComfortLift, která je vybavena unikátním ergonomickým mechanismem zdvihajícím spodní koš, takže je plnění i vyklízení maximálně pohodlné. Společnost AEG ji poprvé představila na veletrhu IFA v Berlíně.

Myčka s technologií AirDry s koncem cyklu otevře dvířka o 10 centimetrů. Nádobí se prouděním vzduchu přirozeně osuší a zároveň se sníží spotřeba energie.

Vyjmout můžete nádobí už zcela suché, tedy pokud má myčka funkci AirDry, která využívá přirozené proudění vzduchu, dvířka myčky se několik minut před koncem sama otevřou asi na 10 cm. „Lze říci, že jakmile se zkondenzuje největší množství páry uvnitř myčky, dveře se pootevřou. Využíváme tu pak přirozené sušení vzduchem, které zajistí dokonalé výsledky sušení,“ vysvětluje René Kubaník ze společnosti Electrolux.

Odložený start nebo příborová zásuvka už patří ke standardu, tedy u kvalitních spotřebičů. Pouze u myček se šířkou 45 cm nemusí příborová zásuvka být, což kvalitu spotřebiče nesnižuje. Pouze pohodlí uživatele. U myčky se šířkou 60 cm je však koš na příbory už hodně zastaralým řešením.

Soutěž „Kuchyň, které šéfujete vy“

Pokud chcete vyhrát spotřebič, který vám usnadní práci v kuchyni, sledujte informace, které najdete v příštích týdnech v naší rubrice Spotřebiče. V soutěži, kterou jsme připravili se společností Electrolux, pak stačí odpovědět správně na čtyři otázky v testu zveřejněném 11. července 2017.

Na výběr budete mít tři možnosti, z nichž jedna je správná. Všichni, kteří zodpoví správně všechny čtyři otázky, budou zařazeni do slosování. Potřebné informace najdete v článcích soutěže nebo na dostupných webových stránkách společnosti Electrolux (www.aeg.cz, www.aegmastery.cz nebo Facebook AEG Česká republika).

Bližší informace k soutěži zde.

Hlavní výhrou v soutěži je vestavná myčka AEG ComfortLift v hodnotě 32 929 Kč, druhou cenou volně stojící kombinovaná chladnička AEG za 21 165 Kč. Třetí až pátou cenou je balíček s příslušenstvím AEG (sada pro péči a údržbu chladničky a čisticí sprej na trouby) v hodnotě 620 Kč.

Hlavní výhra v soutěži: myčka nádobí ComfortLift je jako první vybavena unikátním mechanismem, který zdvihá spodní koš.