Provozovatelé rádi přijmou nové exponáty a dárcům na oplátku vystaví členský...

Provozovatelé rádi přijmou nové exponáty a dárcům na oplátku vystaví členský průkaz občanského sdružení, které muzeum provozuje. | foto: Iva ZigováSME.sk

Muzeum domácího kýče. Podívejte se, co měli lidi doma

  • 80
Trpaslíci, sošky či plyšový medvěd představují jen malý výběr z více než tisícovky předmětů, které shromáždilo muzeum kýče ve středoslovenském městě Kremnica.

Děti při návštěvě expozice podle jednoho z provozovatelů muzea kýče Romana Vykysalého přiznávají, že některé z vystavených exponátů bez umělecké hodnoty mají i doma.

„Něco kupujeme, většinu dostáváme. Lidé nám dávají i věci z pozůstalosti, je jim líto něco vyhodit po prarodičích,“ řekl Vykysalý. Vzápětí ukázal na čajovou sadu zlaté barvy, která podle něj byla v jednu sobotu svatebním darem a nejbližší úterý již exponátem v muzeu.

Občanské sdružení, které muzeum provozuje, hlídače najmout nemuselo. „Co je zajímavé ve srovnání s jinými muzei, tak zde se nekrade. Exponáty naopak přibývají, lidé je tajně odkládají,“ říká s úsměvem absolvent místní umělecké průmyslové školy a umělecký kovář Vykysalý.

Výstava nese název „Podívej se, v čem žiješ aneb Náš domov 20. století“. Exponáty zabraly dvě místnosti v jedné z budov na náměstí v historickém centru Kremnice, kde se každoročně také koná festival humoru a satiry.

Jedna z místností muzea kopíruje zařízení domácnosti z minulosti, nechybí pohovka, postel, křesla či sekretáře, která jsou zaplněny různými předměty. Vystaveny jsou kromě jiných sošky jelenů, obrazy s motivy zvířat či různá drobná keramika a růže z plastu.

Z Česka získalo muzeum například lustr či stojan na vánoční stromek s motivem trpaslíků. V regálu jsou také spisy bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina.

Zatímco v minulosti byly předměty vystaveny podle jednotlivých kategorií, provozovatelé nyní expozici změnili. „Chtěli jsme vytvořit iluzi, že někdo sem vejde a bude mít pocit, že zde již někdy byl. Ono to funguje, je to takový šťastný domov, žádná moderna,“ řekl Vykysalý.

Můj milovaný kýč

Výzva pro čtenáře

Pošlete nám na e-mail: bydleni@idnes.cz fotografii vašeho oblíbeného domácího kýče a napište nám, proč právě tento předmět máte rádi, jak jste ho získali a jaké vzpomínky se k němu vážou. Snímky i s textem zveřejníme a nejzajímavější odměníme.

Některé z exponátů jsou neobvyklé, například pomůcka na šňupání tabáku či podavač cigaret ze dřeva. „Člověk někdy žasne nad tím, co jsou schopni lidé vyprodukovat kvůli výdělku,“ uvedl Vykysalý, podle kterého je nejobdivovanějším exponátem vycpávka lišáka s puškou a fajfkou.

Návštěvníci před vchodem do muzea procházejí kolem transparentu s úryvkem z románu spisovatele Milana Kundery. „Bratrství všech lidí bude možno založit jen na kýči. Nikdo z nás není nadčlověk, aby unikl zcela kýči. I kdybychom jím sebevíc opovrhovali, kýč patří k lidskému údělu,“ praví bílý nápis transparentu na růžovém pozadí.

Některé kousky z depozitu hodlá muzeum vydražit, aby pak mohlo koupit další exponáty, v hledáčku má atypické a zajímavější kýče. Provozovatelé také rádi přijmou nové exponáty a dárcům na oplátku vystaví členský průkaz občanského sdružení, které muzeum provozuje.

Aktivisté již mají plány na rozšíření muzea o další místnost, která bude věnována předmětům skutečné umělecké hodnoty. „Chceme udělat expozici seriózního umění mladých studentů umělecké průmyslovky, jejich maturitních prací,“ uvedl Vykysalý.

Novinkou bude také videoprojekce, ve které bude zastoupena architektura a „podnikatelské baroko“.

,