Mučenka trpí ve stínu a v průvanu

- Mučenka bývala tradiční pokojovou rostlinou našich babiček. Ke svému jménu nepřišla náhodou. Lidé v jejích květech spatřovali všechny symboly ukřižování Krista - deset apoštolů v okvětních plátcích, pět tyčinek symbolizovalo Kristovy rány, tři čnělky kladiva, kterými byl Kristus přitloukán na kříž, a brvité koruně se přiřazoval symbol svatozáře či koruny trnové. Dokonce i listy připomínaly ruce inkvizitorů, zatímco úponky vyvolávaly představu důtek.
Není divu, že se tato symbolika odráží nejen v lidových názvech, ale i ve vědeckém názvu Passiflora, který byl odvozen z latinského slova passio - utrpení. Mučenka pochází z teplých částí Ameriky, iluzi domova jí však můžete celkem snadno vytvořit i v Čechách. Je to rostlina, která si potrpí na sluníčko a přes léto ji potěšíte umístěním na balkon, zahradu či verandu. Mučenky patří mezi polodřevité liány a v pralese se pnou po ostatních rostlinách vzhůru ke světlu. Svými spirálovitými úponkami se pevně přidržují okolního porostu. Toho můžete využít ve svůj prospěch, a pokud jim vytvoříte opěrnou konstrukci, získáte v krátké době zelené zákoutí. Mučenky rostou velmi rychle a v přírodě jejich výhonky dosahují až desítek metrů. Naštěstí je můžete podle libosti tvarovat a řezat.

Tvárná rostlina

Pokud nemůžete mučence poskytnout letní pobyt venku a nemáte ani skleník či zasklenou verandu, vyberte jí v bytě co nejsvětlejší místo. Dejte také pozor, aby nestála v průvanu, kde sice asi nezahyne, ale rozhodně nevykvete. Také ocení pravidelné přihnojování, pokud však poroste příliš bujně a nebude se jí chtít do kvetení, je to známka toho, že ji hnojivem "překrmujete". Mučenku v interiéru dobře uplatníte jako solitéru, kterou můžete tvarovat jak na mechovém sloupku, tak na válcích z pletiva upevněného po obvodu pěstební nádoby. Pnout se může i kolem okna nebo se ovíjet kolem provazu. Nicméně nejznámější a nejpoužívanější recept na omezení mučenky už uplatňovaly naše babičky, které ji umně obtáčely na kulaté drátěné nebo proutěné konstrukci. Nejtěžším obdobím pro mučenku je zima, kterou nejlépe přečká v chladnější místnosti, kde teplota neklesá pod 10 stupňů Celsia. V tomto období omezte zálivku.

Do ovocných salátů i květináče

Mučenek je asi pět set druhů, ne všechny jsou však vhodné jako pokojové rostliny a mnoho z nich se pěstuje na plantážích pro chutné plody. U nás v obchodech je nejčastěji potkáte pod názvem maracuja a passion fruit. Jsou oceňovány hlavně pro aromatickou, lehce nakyslou chuť a pojídají se jak čerstvé, tak různě upravené nebo jako součást ovocných salátů. Jedlou částí je vnitřek bobule, která je vyplněna velkým množstvím semínek obalených dužnatým míškem. Přestože se mučenky nejčastěji množí řízky, kterých vznikne po každém usměrňování řezem velké množství, můžete si novou rostlinu vypěstovat i ze semínek. V tom případě nechte plod přibližně dva týdny uležet. Poté semínka i s míškem vyjměte a počkejte, až za několik dní vykvasí. Semínka se pak od dužnatého míšku snadno oddělí a po omytí je můžete vysazovat. Pokud splníte mučence všechna její přání, můžete se jejích květů dočkat už v druhém roce.

Ozdobou mučenek jsou zejména květy.