Noví zájemci o bydlení v Davidově věži také musí mít výbornou fyzičku: volné "byty" jsou už jen od 29. podlaží .

Noví zájemci o bydlení v Davidově věži také musí mít výbornou fyzičku: volné "byty" jsou už jen od 29. podlaží . | foto: Meredith Kohut

Stavěli tisíce bytů pro peníze a slávu. Dnes v nich přežívá chudina

  • 95
Stavitelé a investoři s vizí ekonomického zisku a diktátoři ve jméně režimu. Ti všichni hnali stavby do závratných výšek a zapomněli u plánování na vše kolem. Výškové budovy nedopadly dobře. Pětice mrakodrapů z celého světa je toho jasným důkazem.

Davidova věž v Caracasu měla být perlou Jižní Ameriky, ale stal se z ní obří squat

Mrakodrap se 45 patry měl být pýchou levicového režimu venezuelského prezidenta Huga Cháveze a dokázat celému světu, kam jeho hvězda stoupá. Velké plány se ale nenaplnily. Chátrající budova, ve které měly být původně kanceláře a obchodní centrum, se pomalu začala zaplňovat neplatícími nájemníky.

Do budovy si její obyvatelé přivedli elektřinu.

Dnes jich zde žije 2 500. Mrakodrap již obsadili ze dvou třetin a stěhují se stále další. Hrubou stavbu upravili na bytové jednotky a do budovy zavedli elektřinu.

Idylka ale není úplná: chybí množství zdí a zábradlí a hrozí tak permanentní riziko úrazu. Stejně tak hygienické podmínky jsou mizivé. Neexistují zde žádné odpady. V mrakodrapu bydlí celé rodiny i slušně vydělávající zaměstnanci velkých nadnárodních společností. Bohužel jim kvůli nedostatku bytů ve venezuelské metropoli nezbylo nic jiného, než se uchýlit ke squaterské variantě.

Noví zájemci o bydlení v Davidově věži také musí mít výbornou fyzičku: volné "byty" jsou už jen od 29. podlaží výše a na výtahy při stavbě samozřejmě také nedošlo. Co dnes už ale na každém patře najdete, je malý obchůdek s potravinami. Původní záměr v sobě budova nezapře – byznysu se tu daří dobře.

Čeká na severokorejský hotel Ryugyong po dvaceti letech happy end?

Hotel Ryugyong v severokorejské metropoli Pchjongjangu vyšel z desítek anket o nejošklivější a nejtristnější stavbu světa jako jasný vítěz. A to stále ještě není dokončen.

Stavět se začalo v roce 1987 a slavnostní otevření hotelu bylo naplánováno na léto 1989. Architektonický tým, který hotel navrhoval, dostal jasný úkol: nedržet se při zemi a vytvořit dech beroucí stavbu.

Vymysleli tedy stopětipatrovou trojkřídlou pyramidu se třemi tisícovkami pokojů, na jejímž vrcholku je osm otáčejících se pater a v nich restaurace a bary.

Stavba monumentálního hotelu v Pchjongjangu měla být dokončena minimálně před 20 lety.
Severní Korea chce hotel v roce 2012 zprovoznit. Vzhled stavby z přelomu 80. a 90. let minulého století.
Severní Korea chce hotel v roce 2012 zprovoznit.

Stavba monumentálního hotelu v Pchjongjangu by měla být dokončena v roce 2012. Vlevo snímek stavby hotelu na přelomu 80. a 90. let minulého století.

Ambiciózní představy komunistického režimu ale narušovaly zásadní problémy jako nedostatek stavebního materiálu, strojů i elektřiny, a tak se ani po dalších letech stavba neblížila ke zdárnému konci. Vývoj zcela utnul rok 1992, kdy byla výstavba pozastavena.

Na lepší časy se hotelu možná začalo blýskat před třemi lety. Severní Korea oznámila, že ke stému výročí narození prezidenta Kim Ir-sena, zakladatele komunistického státu, které se bude slavit příští rok, hodlá hotel zprovoznit.

Centrum Bangkoku je poseté nedostavěnými mrakodrapy

Dokud asijské země nezasáhla na přelomu let 1997 až 1998 ekonomická krize, rostly v centru Bangkoku mnohopodlažní stavby jako houby po dešti. Když ovšem thajský baht ztratil ze dne na den svou hodnotu a stavitelé nebyli schopni splácet dolarové úvěry, zastavila se i výstavba.

Dnes podle odhadů bangkokské radnice stojí v thajské metropoli více než 300 prázdných staveb patřících soukromým investorům. Dvě třetiny z nich měly sloužit jako obchodní a nákupní centra, třetina jako obytné domy. Dokončení a využití podle původních záměrů se zřejmě nedočká žádná z nich.

Pohled na řadu nedokončených mrakodrapů v Bangkoku v Thajsku.

Některé již potkal podobný osud jako venezuelskou Davidovu věž a obydleli je squateři. Jako například mrakodrap stojící v centru města nedaleko hlavní bangkokské pošty a turisty oblíbené řeky Chao Phraya.

Stavba měla být chloubou metropole a stát se nejvyšším mrakodrapem ve městě. Místo toho je malarickou hrozbou pro okolí. Do nedostavěných podzemních garáží prosákla spodní voda z řeky a přesně takové stojaté vody milují moskyti, kteří nemoc přenášejí.

Skeletor: krakovskému "mrakodrapu" dal jméno televizní seriál

Výstavba předimenzovaného sídla polské Hlavní technické organizace začala už v polovině sedmdesátých let. Budova vysoká 94 metrů se měla stát vlajkovou lodí krakovského "Manhattanu".

Měla sloužit jako administrativní a školící středisko a zabezpečovat i další služby včetně stravování a ubytování. V roce 1981 se ale od stavby z ekonomických důvodů upustilo.

Polsko 80. let muselo milovat akční americký seriál Vládci vesmíru. Podle jeho hlavního záporného hrdiny totiž dali místní obyvatelé stavbě přezdívku Skeletor.

Budova Skeletoru dnes slouží jen jako reklamní plocha.

Za poslední roky o Skeletora, stojícího na lukrativním místě nedaleko Vysoké školy ekonomické, usilovalo hned několik investorů.

Žádný z nich ale nebyl úspěšný. Háčkem jsou nevyřešené majetkové poměry pozemku, na kterém stavba stojí.

Rychlému stržení nebo i městem požadované přestavbě brání ale především finanční náročnost projektu. Poslední nejoptimističtější plány hovořily o multifunkčním centru. S realizací se mělo začít v roce 2010, dosud se ale pracovat nezačalo. Budova tak už dvacet let slouží jako obří reklamní plocha, dokonale viditelná z nejrůznějších míst ve městě.

Noční můra projektanta mrakodrapu: prasklina v nosném sloupu

Místní starousedlíci si stavbu vysokou 31 pater v Texasu nepřáli. Jako hříčka osudu nebo neschopnost projektanta se tak může zdát příběh, který potkal výškový hotel Ocean Tower.

Nedaleko mexických hranic, v oblíbené dovolenkové lokalitě Padre Island, měla na pláži vyrůst široko daleko nejvyšší stavba měřící 115 metrů. Investoři chtěli mít v hotelu 134 luxusních apartmánů s maximálním komfortem.

Texaský hotel Ocean Tower těsně před stržením.

V základním vybavení byly podlahy z italského mramoru, granitové bary, ocelové armatury a nadstandardně vybavené vířivky a sprchy. V roce 2008, jen několik měsíců po zahájení stavby, ale inspekce objevila výrazné praskliny v nosných sloupech stavby v podzemních garážích hotelu a veškeré práce musely být zastaveny.

Stavební firma během přerušení prací prohlašovala, že se pouze přepracovává projektová dokumentace a hotel bude po dokončení mnohem mohutnější a pevnější, než bylo původně plánováno.

Stavba se mezitím ale propadla skoro pět metrů do země a investoři byli nuceni ji nechat strhnout. Imploze (zborcení do vlastního objemu) věže vážící 55 tisíc tun trvala pouhých několik sekund a šlo o naprosto unikátní stržení takto monumentální stavby, která navíc stála jen pár desítek metrů od původní obytné zóny.