Dvě nejzvláštnější stavby, které mají na Pankráci stát. City Epoque ve tvaru...

Dvě nejzvláštnější stavby, které mají na Pankráci stát. City Epoque ve tvaru písmene V a City Epoque Office ve tvaru válce. Dnes je na jejich místě provizorní parkoviště. | foto: Vizualizace ECM

Mrakodrapům na Pankráci zvoní umíráček. Stavba nové čtvrti se zasekla

  • 28
Společnost ECM, která chtěla změnit Pankráckou pláň na čtvrť mrakodrapů, spadla do konkurzu. Soud ho zrušil. Budoucnost je nejistá, ale Milan Janků z ECM stále věří v potenciál místa. Stavba moderní čtvrti se zasekla kvůli úpadku investora. Možná tu ani mrakodrapy nebudou.

Na začátku byl velký sen, který ale nyní připomíná spíše noční můru. Na Pankrácké pláni mělo v roce 2016 stát pět "mrakodrapů". Stojí jen tři, už od předrevolučních dob.

"Pražský Manhattan" přestal růst kvůli dluhům firmy ECM, která projekt zaštiťovala, a nyní se rozhoduje, zda tu budovy ve tvaru "V" a válce vůbec někdy budou. Prezident společnosti ECM Milan Janků stále věří, že ano. "Toto místo má pro investory nepochybný potenciál," řekl v rozhovoru pro MF DNES. Teď jde o to je nalézt.

Milan Janků působí na realitním trhu od roku 1991. Je prezidentem a předsedou představenstva skupiny ECM.

Budoucnost pražského Manhattanu závisí na investorech, kteří by projekty koupili. Jsou nějací?
Minulý rok jsme udělali dvě výběrová řízení. Jedno na budovy Deco a Element (nižší budovy u bývalého Motokovu) a druhé na výškové stavby Epoque ("véčko a válec"). Asi tři investoři projevili velmi reálný zájem o tyto jednotlivé budovy.

Hledáte tedy spíše víc developerů než jednoho, který by postavil vše podle původních plánů?
Přesně tak, myslím si, že reálnější je získat investory na konkrétní projekty než někoho, kdo to bude realizovat jako celek. Je to také z důvodu načasování i zaměření různých developerů. Někdo umí stavět výškové budovy, někdo preferuje menší stavby.

Takže zájem je. Zdaří se vše postavit podle původního časového harmonogramu?
Myslím, že právě menší Deco a Element, které mají platné stavební povolení, by se stihnout do roku 2014 až 2015 velmi reálně mohly.

Co v nich bude?
Z osmdesáti procent kanceláře, z dvaceti procent obchody.

Pohled z výšky na plánované výškové budovy na Pankrácké pláni

Jak vidíte budoucnost dvou nejodvážnějších staveb Epoque, takzvaného véčka a válce?
To je odvislé od typu investora, zdali třeba nezmění funkce těchto dvou mrakodrapů. Jeden je pro bydlení, druhý jako administrativní budova. Ovšem vše je samozřejmě závislé na trhu a poptávce. Domnívám se, že k nějakému výraznějšímu zdržení nedojde, ale bude věcí investora, zdali třeba rok až dva nepočká na lepší situaci. Pokud funkci domů nezmění, jsem přesvědčený, že bude oba mrakodrapy stavět současně.

Podobu, jakou by měla Pankrácká pláň v budoucnosti mít, známe z vizualizací již mnoho let. Myslíte, že se nějak zásadně změní?
Myslím, že převratnou změnu hmoty a rozmístění jednotlivých budov nelze očekávat. Každý soukromý investor očekává návratnost svých investic co nejdříve. Vemte si, že třeba územní rozhodnutí na silnice tu trvalo tři a půl roku. Takže kdyby to nějak zásadně měnil, bude to odhadem trvat další tři až čtyři roky. Patrně se tedy bude držet stávající koncepce, aby minimálně "ušetřil" čas.

City Epoque Residence. Pankrácká pláň se má změnit k nepoznání. Kromě mrakodrapu ve tvaru písmene "V" vysokého 104 metry tu má vyrůst také hotel a administrativní budovy.

Myslíte tedy, že je současná koncepce kvalitní? Má i mnoho odpůrců, kteří nechtějí mrakodrapy tak blízko centra a na kopci.
V roce 2001 ji vytvořil architekt Richard Meier (pozn. autora: jeden z nejproslulejších současných architektů na světě, držitel Pritzkerovy ceny, nejprestižnějšího ocenění, jaké v architektuře existuje), takže kvalitu rozhodně má. Dlouho jsme ji projednávali s památkovou péčí i magistrátem. Vyjadřovalo se k ní i UNESCO, takže si myslím, že hmotové uspořádání by mělo zůstat.

Jaký je tedy váš cíl? Co chcete na Pankrácké pláni vytvořit?
Využít potenciál místa, které je dobře dostupné z metra i autem. Chceme vytvořit multifunkční oblast. Na místě, kde se dřív proháněli vandalové za rezavým plotem, se za šest let vyřešila infrastruktura, jsou zde služby, je tu možné nakoupit. Přece jenom se ukazuje, že ve městech tyto lokality vznikají a jsou úspěšné právě tou multifunkčností. To vidíme na příkladu Vídně či Frankfurtu.

Nebojíte se, že zde vytvoříte mrtvou čtvrť, která večer osiří?
Ne. Když zde bude náplň – kanceláře, byty, obchody – je to vyloučené. Ještě tu chybí víc služeb a sportovněkulturní vyžití.

Jak měla vypadat Pankrácká pláň

Území mrakodrapů. Celkový pohled na Pankráckou pláň, jak měla vypadat, kdyby

Již postavené budovy

  1. 1. City Empiria: opravená budova bývalého Motokovu 1977
  2. 2. City Tower: budova, kde mělo být sídlo Českého rozhlasu 2008
  3. 3. Corinthia Panorama: stávající budova hotelu 1983
  4. 4. City Point: 2004

Plánované budovy

  1. 5. City Green Court: 2012
  2. 6. City Epoque, "véčko":  2014
  3. 7. City Epoque Office, "válec": 2016
  4. 8. City Element: 2014
  5. 9. City Deco: 2014