V Tchaj-peji roste lesní mrakodrap. Na balkonech bude 23 tisíc stromů

  • 13
V tchajwanské metropoli vyrůstá mrakodrap, který by měl být schopen absorbovat až 130 tun oxidu uhličitého za rok. Na balkonech této unikátní stavby, která připomíná dvoušroubovici DNA nebo dva obrovské „tančící domy“, bude totiž přes 23 tisíc stromů.

Dům přezdívaný Agora Garden (či Tchao Cu Jin Jüan) by měl být hotov v září. Jeho autorem je belgický futuristický architekt-ekolog Vincent Callebaut, podle něhož je tento „městský les symbiózou člověka a přírody“.

Kromě pohlcování oxidu uhličitého stromy na balkonech je ekologická i samotná stavba. Dům se staví z recyklovatelných materiálů.

Mrakodrap má ale i své kritiky. „Tahle zelená budova je hlavně jen luxusní bytový dům a její ekologický přínos je vzhledem k nákladům diskutabilní,“ tvrdí architekt Germain Canon žijící v Tchaj-peji.

Výtah pro automobily ke každému bytu a obrovská rozloha jednotlivých apartmánů podle něj ostudně kontrastují se skutečností, že mnohé rodiny si ve městě nemohou dovolit ani vlastní malý byt.

Vertikální les roste i v Itálii

V Miláně domy s vertikálním lesem již stojí. Jsou součástí ekologického developerského projektu Porta Nuova. Dva zalesněné mrakodrapy dostaly název Bosco Verticale a architektonické kanceláři Stefano Boeri Architetti přinesly již řadu mezinárodních prestižních cen včetně té z roku 2014: Nejkrásnější mrakodrap světa.

Obyvatelé dvou proti sobě postavených věžáků (17 a 24 podlaží, což obnáší 76 a 110 metrů) můžou mluvit o bydlení snů. Na první pohled zaujmou balkony se vzrostlými stromy (některé z nich jsou vysoké devět a více metrů). Vysázených je jich tu přes osm stovek. Na takové velikány se mimochodem při dobré péči čeká na zahradě několik let, než zesílí a vyrostou.

Množství zeleně odpovídá lesu o ploše zhruba 10 000 m2. Stromy a keře přirozeně chrání interiéry i venkovní balkony před sluncem a hlukem, čistí a zvlhčují vzduch, čímž eliminují tradiční nevýhody bydlení ve městě. Příjemným komfortem je použití zavlažovacího systému, jež úsporně využívá filtrovanou odpadní vodu z domácností (viz článek Italské Miláno má novou čtvrť jak ze sci-fi filmů. Zaplatili ji Arabové).

,