City Epoque - rezidence Véčko o třiceti podlažích by měla být hotová v roce 2012 | foto: ECM

Mrakodrap City Epoque na Pankráci začne růst na podzim

  • 25
Ještě letos začnou stavbaři hnát pankráckou pláň do výšky. Měl by zde vyrůst první z mrakodrapů, který podle občanských iniciativ může způsobit vyškrtnutí Prahy z prestižního seznamu památek UNESCO.

"Výstavba rezidenčního projektu City Epoque bude zahájena ihned po obdržení stavebního povolení. To očekáváme na podzim letošního roku," říká Markéta Finnová ze společnosti ECM.

Na pankrácké pláni by měla vyrůst 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene V s byty. Územní rozhodnutí na stavbu výškové budovy vydal stavební úřad Prahy 4 už loni v květnu, několik účastníků řízení se však proti němu odvolalo.

Dva plánované mrakodrapy na Pankráci mají měřit 80 a 104 metrů. UNESCO doporučuje stavby vysoké maximálně 70 metrů.

Plánované mrakodrapy na Pankráci.


Magistrát rozhodnutí stavebního úřadu potvrdil

Magistrát jejich námitky neuznal a rozhodnutí nabylo právní moci. Další odvolání už není možné, věc lze napadnout pouze u soudu. To také některá občanská sdružení plánují.

"Nejde o konečné povolení staveb, nicméně je to špatný signál. Praha si měla vzít k srdci doporučení mezinárodního výboru UNESCO a požadovat přepracování projektu. Nyní se zas o krok přiblížila možnost, že Pražská památková rezervace bude zařazena na seznam památek v ohrožení," řekl Martin Skalský z občanského sdružení Arnika. - čtěte Snižte plánované mrakodrapy, vyzývá UNESCO Prahu

Společnost ECM, která chce výškové budovy postavit, počítá, že se stavbou začne ještě letos. "Co se týče případných žalob, tak nebudou mít odkladný účinek a nezdrží tedy proces při získávání stavebního povolení," řekla Finnová.

Společnost je podle ní přesvědčena, že plánované žaloby jsou neopodstatněné a je jen otázkou času, kdy budou zamítnuty. Dokončení stavby plánuje ECM v roce 2012, přičemž stavební náklady tohoto projektu se odhadují na částku 1,5 miliardy korun.

City Tower: nejvyšší budova v České republice

Budova bývalého Československého rozhlasu, dnešní City Tower, je se svými 109 metry nejvyšší budovou v České republice. V rámci 27 nadzemních a 3 podzemních podlaží nabízí více než 44 000 m2 kancelářské plochy, 490 m2 obchodních ploch a 1 100 m2 skladovacích prostor.

Stavba je vybavena 18 výtahy. Nejrychlejší dosahují rychlosti až 6 metrů za sekundu. Na stavbu se použilo více jak 2 300 tun nových ocelových konstrukcí.


City Tower na Pankrácké pláni


Budova na pražské pankrácké pláni byla původně určena jako sídlo Československého rozhlasu. Stavební povolení bylo vydáno již v roce 1983, avšak i na konci tisíciletí byl projekt rozestavěný a opuštěný.

Ten v roce 2000 odkoupila společnost ECM a během 7 let z objektu spolu s architektem Richardem Meierem udělala jednu z nejmodernějších budov v ČR.


Na rozhodnutí magistrátu zatím čeká druhý ze stometrových mrakodrapů. V budově ve tvaru válce by měl vzniknout hotel. O odvolání by se mělo rozhodnout do měsíce.

Už od loňského léta chystá těžká technika místo pro další stavby. Na místě bývalých garáží v sousedství někdejšího Motokovu vyroste část projektu City, budova Deco.

"Začátek stavby je plánován na druhé čtvrtletí roku 2009 a všechny práce chceme dokončit co nejdříve," říká Luboš Vondra, projektový manažer společnosti ECM.
Stavební povolení pro ně by mělo být vydáno už příští měsíc.

Stavební ruch na pankrácké pláni

Stavební ruch na pankrácké pláni.

Nová budova Deco bude jednou z prvních nekancelářských staveb na Pankráci. "Bude mít šest nadzemních podlaží a jejím hlavním nájemníkem bude rozsáhlé Centrum relaxačních a rehabilitačních služeb," popisuje stavbu Markéta Finnová z ECM.

Místo počítačů a kancelářských stolů tu budou bazény, tělocvična nebo posilovny. Náklady se odhadují na půl miliardy. - čtěte Pražský soud zkřížil plány developera


Vzniknou další mrakodrapy?

To, kde v Praze výškové budovy vyrostou, by měla v budoucnu ovlivnit metodika pro výstavbu výškových budov v Praze, kterou připravuje magistrát.

Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, zohledňovat se bude také celý reliéf metropole.

Záměr stavět výškové stavby na Pankráci nebo v jejím okolí ohlásila kromě ECM řada developerů. Naposledy v prosinci zamítl soud podobný projekt společnosti ING Real Estate.

,