Společnost PPF tvrdí, že projekt Prague Eye vyhovuje konceptu nového územního

Společnost PPF tvrdí, že projekt Prague Eye vyhovuje konceptu nového územního plánu. Kdy bude plán schválen, není jisté. | foto: vizualizace: PPF

Nový mrakodrap na Chodově: zbytečné kanceláře, nebo moderní část Prahy?

  • 19
Společnost PPF chce na Chodově postavit mrakodrap, který by byl nejvyšší budovou v České republice. Mezi místními stavba vyvolává kontroverzi: jedni projekt Prague Eye vítají, jiní upozorňují na jeho negativní stránky.

Mezi laickou i odbornou veřejností vyvolal projekt Prague Eye vášnivou diskusi. Více o záměru najdete v článku PPF chce na pražském Chodově postavit nejvyšší české mrakodrapy.

Názory obyvatel Prahy 11 na stavbu dalších výškových budov v jejich čtvrti se však liší. Osmnáctiletá studentka Magda Maratová z Chodova vidí plánovanou výstavbu pozitivně.

Jak má vypadat "Oko Prahy"

Západní mrakodrap bude mít 27 pater a výšku 127 metrů.

Východní budova se bude tyčit do výšky 138 metrů s 30 patry, přesáhne tak AZ Tower – nejvyšší budovu České republiky – o 27 metrů (viz článek V Brně roste nejvyšší mrakodrap v zemi. Podívejte se, jak bude vypadat).

Projekt Prague Eye by podle společnosti PPF měl být hotový v polovině roku 2013.

"Myslím, že je lepší, když se developeři pokusí zmodernizovat okraje Prahy, než aby stavěli mrakodrapy v historickém centru." Se současným vzhledem čtvrti není spokojená stejně jako její vrstevníci a moderní architekturu by poblíž panelákového Jižního Města uvítala.

Zhorší se parkování?

Naproti tomu lidé o generaci starší se s názorem studentů příliš neztotožňují. "Já sama v mrakodrapu pracuji a nemám s tím problém. Ale myslím si, že kancelářských budov je u nás ve čtvrti už příliš," říká Marcela Pavlisová, která pracuje jako účetní ve výškové budově na Pankráci.

Stejný názor má i opoziční Hnutí pro Prahu 11. "Další kanceláře nepřinesou nic dobrého. Lidé, kteří pracují v těchto objektech, obírají obyvatele o parkovací místa," uvádí jeho předseda Jiří Štyler. "Nebudeme jednat s žádnými investory, kteří nedodržují podmínky vydané Výborem pro územní rozvoj a životní prostředí Prahy 11," dodává.

Společnost PPF navíc podle Štylera nedodržela zadaná pravidla, podle kterých se smí výškové budovy v lokalitě stavět. Plány mrakodrapů totiž výrazně přesahují povolený limit pater.

Předseda výboru pro územní rozvoj a životní prostředí Prahy 11 Jiří Janeček naopak namítá: "Lokalita je vhodná pro stavbu výškových budov, protože není blízko obytných čtvrtí. Výrazné plus je dobrá dopravní dostupnost." Dodává, že zatím nedostal jediný protestní dopis.

Celý projekt je na začátku a veřejnosti je teprve představován. Společnost PPF tvrdí, že projekt Prague Eye vyhovuje konceptu nového územního plánu. Kdy bude plán schválen, není jisté.