Roky se nic nedělo. Chátrající budova v podobě obřího betonového skeletu se...

Roky se nic nedělo. Chátrající budova v podobě obřího betonového skeletu se začala pomalu zaplňovat až v roce 2007. Nyní obyvatelé svůj domov opouští. | foto: Reuters

Konec domova v legendárním mrakodrapu. Tisíce obyvatel vyhánějí vojáci

  • 9
Nucené vystěhování tisíců squatterů z mnohapatrového mrakodrapu v srdci venezuelské metropole Caracasu zahájili místní vojáci a úřady. Nelegální obyvatelé v tomto nejvyšším slumu světa žili téměř deset let. To je začátek konce jedné z nejkontroverznějších dominant města.

Mrakodrap o 45 patrech, pro který se vžil název Tower of David (Davidova věž) podle již zesnulého stavitele Davida Brillembourga, jeho vlastníci opustili v roce 1994. Pak se stal domovem pro zhruba 3 000 nelegálních obyvatel. Nedokončený 190 metrů vysoký mrakodrap v metropoli Caracasu je známý jako "nejvyšší slum světa".

Lidé opouští mrakodrap

"Dovedla mě sem nouze a věž mi poskytla dobrý domov. Byla jsem zde sedm let, bude mi to tady chybět, ale je čas odejít," říká sedmadvacetiletá Yuraima Parraová. Ta ve slumu žije se svou roční dcerkou. Věci jí pomáhali posbírat vojáci.

Do sídlišť na jihu hlavního města se za policejní asistence přestěhovalo 160 z celkového počtu 1 156 rodin, které se v mrakodrapu nelegálně usídlily. Vysídlení mrakodrapu dostalo oficiální název Operace Zamora.

Úřady svůj postup zdůvodňují tím, že 45patrový výškový dům je kvůli chybějícím zdem a řadě dalších nedostatků příliš nebezpečný. Na nechráněných schodištích se pádem z velké výšky už zabila řada dětí.

Stavbu mrakodrapu zastavila smrt investora Brillembourga v roce 1994 a finanční krize v zemi. Dům pak přešel do státního vlastnictví a po léta chátral. Dražba v roce 2001 ztroskotala.

Jak se žilo v Davidově věži

Terasa ve 28. patře. Vane zde svěží vzduch a nepáchnou odpady v přízemí.
Idylka ale není úplná: chybí množství zdí a zábradlí a hrozí tak permanentní...

Má přistávací plochu pro vrtulník, velké balkony pro letní grilování a nabízí nádherné výhledy na pohoří Avila. Přesto není tento 45patrový mrakodrap v centru venezuelské metropole Caracas elegantním bytovým domem. Je to slum, pravděpodobně nejvyšší na světě.

O šest let později budovu začali obsazovat lidé bez domova. Zajistili si přívod elektřiny a vody a zřídili zahrádky.

Mezitím v zemi vypukla debata o dalším osudu mrakodrapu. Mohl by být zbourán a nebo se z něho stane luxusní finanční centrum, píše americký list International Business Times.

Představitel Caracasu Ernesto Villegas řekl, že stavba byla symbolem neúspěšnosti kapitalismu, který se později přeměnil v symbol síly komunity, která v něm žila.

V americkém politickém thrilleru Ve jménu vlasti (Homeland) byl tento mrakodrap vylíčen jako místo, kde neplatí běžné zákony a kde se nejrůznější gangsteři podílejí na mezinárodních zločinech a beztrestně páchají vraždy.

,