Díky předvýrobě panelů v továrně je dům rychle postavený. | foto: Tesařství Biskup

Montované dřevostavby z masivu. Moderní obdoba roubenek

  • 17
Masivní roubenky nebo levné a rychle postavené montované domy z lehkých sendvičových panelů. To jsou dva v Česku nejpopulárnější typy dřevostaveb. Teď se objevila nová technologie, která spojuje výhody obou - masivní domy, které se na stavbě montují z předem vyrobených celodřevěných panelů.

Díky předvýrobě panelů v továrně je dům rychle postavený, má však podobné chování jako roubená stavba.

"Je to vlastně moderní převtělení roubenky. Ale nemá nevýhody roubenek - historický vzhled, špatnou tepelnou izolaci, neustálý pohyb, jak se dřevo sesychá, nebo naopak ve vlhku bobtná," říká Stanislav Biskup, jehož tesařská firma takové domy staví. Dodává však, že je možné z tohoto systému postavit i domy v retro stylu.

Montované domy z celodřevěných panelů

Moderní technologie se hodí i na pasivní domy.

Celodřevěná konstrukce je velmi pevná, takže se dá použít i na vícepodlažní stavby, včetně bytových domů. Protože je dobře vzduchotěsná, hodí se i na pasivní domy.

Izolace se na zdi montuje zvenčí, venkovní zdi i příčky jsou při stejných tepelných i zvukových izolačních vlastnostech ve srovnání se zděnými stavbami výrazně tenčí.

Montované domy z celodřevěných panelů

Celodřevěná konstrukce je velmi pevná, proto je vhodná i na vícepodlažní stavby.

"Moderní zděné systémy nabízejí vlastnosti dřevostaveb a montovaných domů až při několikanásobné tloušťce stěn. Tato technologie představuje méně plochy zastavěné zdí, a tím pádem více využitelného prostoru," hodnotí Martin Přívětivý z firmy Terinvest, která pořádá veletrh Dřevostavby (ten se koná od 26. února do 1. března na výstavišti PVA v Praze-Letňanech).

V interiérech se dřevo nechává přiznané, což vytváří příjemnou, "teplou" atmosféru. Nevýhodou je jen vyšší cena ve srovnání s lehkými dřevostavbami, kterou dělá velký podíl masivního dřeva.