Dřevostavby poskytují zázemí pro turisty, kteří na ostrov často přijíždějí...

Dřevostavby poskytují zázemí pro turisty, kteří na ostrov často přijíždějí pouze na kajaku. | foto: Vesper Frames

Češi umí i prosklené dřevostavby. Unikátní domy se dostaly až do Norska

  • 49
Víkendové bydlení za polárním kruhem, ovšem hodně atypické, si vymysleli norští architekti Snorre Stinessen a Terje Lindahl. Dřevostavby ční na ostrově Manshausen z poloviny nad moře a mají kompletně prosklenou přední stěnu. Jediný, kdo zvládl náročnou výrobu, byla česká firma z Rýmařova.

Vše začalo koupí ostrova před několika lety, kdy si slavný norský polárník Børge Ousland pořídil na západním norském pobřeží ostrov, kterému dal jméno Manshausen. Chtěl zde vybudovat školící, konferenční a rekreační zázemí. Nejprve opravil molo a starou dřevostavbu, která dnes představuje „centrum“ celého ostrova.

Jako další přišly na řadu jednoduché dřevostavby, sloužící jako zázemí pro výletníky na kajacích, ostrov je těmito turisty totiž hojně vyhledávaný. Navrhnout víkendové domky dostal za úkol známý norský architekt Snorre Stinessen, který navrhl základní podobu těchto víkendových dřevostaveb.

Výhled na moře je přes prosklenou stěnu úchvatný.

Společně s ním na návrzích pracoval i slavný norský architekt a designér Terje Lindahl, jenž se specializuje na malé domy a život na malém prostoru vůbec. Hledal inspiraci i ve světě, a tak objevil firmu z Rýmařova.

„Norský architekt si všiml na internetu našich mobilních domů a také toho, že jsme se podíleli na výrobě Air House, který měl velký úspěch na soutěži Solar decathlon,“ vysvětluje Michal Šopík z firmy Vesper Frames (více o Air House a soutěži zde).

„Stavba na sucho“

Protože se jednotlivé díly čtyř objednaných dřevostaveb musely převážet na vzdálenost více než 3 000 km, které jsou mezi Rýmařovem a ostrovem Manshausen, bylo nezbytné vyloučit všechna případná rizika při stavbě.

Komplikovaný byl i převoz jednotlivých dílů na ostrov. A tak vznikla v rýmařovském závodě „stavba na sucho“, aby si architekti i výrobce ověřili každý detail, nic nebylo možné ponechat náhodě.

Pečlivě se vybíraly i materiály včetně koberců, hledal se takový, po kterém bude nejpříjemnější chodit naboso.

Dřevostavba je postavena z masivních dřevěných panelů Novatop. Protože jde o stavbu s malou plochou a navíc určenou pouze k rekreačnímu využití, konstruktéři se společně s architektem rozhodli, že ji není třeba izolovat, protože malý vnitřní prostor stavby lze vytopit snadno a rychle.

Výhled na moře je přes prosklenou stěnu úchvatný.

Minerální izolace (120 mm) tak byla použita pouze do střešních elementů. Stěny jsou z 84 mm silné křížem lepené dřevěné desky. „Dřevo v této tloušťce pro potřeby využití této stavby izoluje dostatečně,“ tvrdí Michal Šopík.

Střešní krytina a zadní část dřevostavby jsou kvůli působení mořské vody z nebarveného hliníku, fasáda z modřínových masivních dřevěných desek Novatop. Vstupní část víkendové dřevostavby tvoří důmyslné pojezdové masivní dveře.

Technické informace

Hmotnost stavby: přibližně 8 250 kg
Užitná plocha: 30 m2
Užitný objem: 88 m3
Vytápění: krbová kamna + elektrické přímotopy
Cena: 1,5 milionu Kč

Každý díl bylo třeba přesně označit a zabalit, aby nedošlo k poškození.
Průběh stavby
Průběh stavby

Samotná přeprava byla hodně náročná, stavba pokračovala již rychle.