Vášniví milovníci zeleně si přáli maximální příliv světla do všech koutů domu,...

Vášniví milovníci zeleně si přáli maximální příliv světla do všech koutů domu, propojení exteriéru s interiérem a dostatek oku lahodících a uklidňujících výhledů. | foto: Heliotrope Architects a Ben Benschneider

Manželé si postavili dokonalý dům, který splnil všechna jejich přání

  • 34
Inženýr Llew Mason a jeho žena, malířka Savina Masonová si v americkém Seattlu postavili dokonalý dům. Architekti ze studia Heliotrope nejdříve zjistili, co se klientům líbí, jaký mají vkus a životní styl. Dům rychle načrtnutý na ubrousku v kavárně je přesně ten, který stojí na jejich pozemku.

První, co manželé Masonovi vyhrkli v architektonické kanceláři, bylo, že si v žádném případě nepřejí strohou moderní krabici, o jakých se píše v magazínech.

Jejich vysněný domov se podobal klasické představě domku se sedlovou střechou a hladce zapadal mezi stávající vilky v rezidenční části seattleské čtvrti Central District.

Inženýr a malířka si přáli dům dostatečně členitý tak, aby se do něj hravě vešel nejen vlastní byt, ve kterém bude kromě dětí vyrůstat i privátní sbírka umění, ale také umělecký ateliér s kanceláří.

Vášniví milovníci zeleně si přáli maximální příliv světla do všech koutů domu, propojení exteriéru s interiérem a dostatek oku lahodících a uklidňujících výhledů.

Zejména poslední položka ze zadání se zdála nejprve velmi náročnou vzhledem k tomu, že parcela stála v klasické ulici, kolem dokola obklopená stávající zástavbou.

Akademická umělkyně Savina propadla kouzlu enkaustiky, tedy malování horkým voskem, a podoba domu se přizpůsobovala i jejím obrazům.

Kromě toho má také titul z architektury, kterou studovala na Harvardu a byla tak tvůrčímu duu Joe Herrinovi a Mike Morovi ze seattleského studia Heliotrope rovnocenným partnerem. Zato Savinin muž, inženýr Llew, je z úplně jiného světa, ve kterém na estetiku nezbývá místo: dodává technologickou podporu on-line gigantu Amazon.

Na začátku si proto architekti prošli společně s manželi tisíce fotografií a náladových obrazů, ve kterých Savina a Llew nacházejí zalíbení. Nejčetnější byly pohledy do japonských zahrad s oltáři, fotografie zahradních altánků, útulná zákoutí zenových malých dvorků a nádvoří a prosklené chodby otevřené do prostoru.

Díky poctivé přípravě a vstupní diskuzi mohl vzniknout návrh domu o celkové rozloze 325 metrů čtverečních, rozložených do pěti hlavních zón.

Centrálním prostorem je obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní, do které se vchází přímo po venkovních schodech. Přízemí domu patří kreativnímu ateliéru, kterému sluší vzdušný otevřený štít, a patro ložnici majitelů.

Promyšleným usazením oken vznikly klidové zóny jako například výhled z křesel v obývacím pokoji na krb a pás zeleně rámovaný oknem přímo za ním.

Architekti v celém domě omezili počet dveří na nejnutnější minimum, aby prostor zůstal otevřený a bez zbytečných hranic. Tolik žádaná zelená zákoutí s výhledy vznikla právě díky členitosti jednotlivých bloků domu. Architekti Herrin a More vytvořili další dvě nádvoříčka, která si manželé osadili zelení.

Promyšleným usazením oken vznikly nádherné klidové zóny jako například výhled z křesel v obývacím pokoji na krb a pás zeleně rámovaný oknem přímo za ním, nebo posezení těsně sousedící s vanou v koupelně.

Enkaustika a Savininy tvůrčí koníčky ovlivnily zejména výslednou barevnost domu. Šedobílé tóny doprovázené teplým dřevem nechávají plně rozeznít lákavé pastelové odstíny modré, zelené, žluté i oranžové: všechny barvy jsou tlumené a něžně zastřené.

Důležitým prvkem v domě jsou svítidla, desítky bodových a technických světel lemují stropy v celém domě, další světelnou atmosféru umí vytvořit skladby lustrů a velkých stojacích lamp, jejichž design se opakuje v soukromých ložnicích i v jednací zasedačce ateliéru.

Nádech asijské čistoty linií do domu vstupuje zejména v minimalisticky vybavených koupelnách. Mimořádná je také moderní dřevěná vana, která je reminiscencí starých japonských koupacích kádí.

, pro iDNES.cz