Bydlení v loftu

Bydlení v loftu - Bydlení v loftu | foto: MF DNES

Moderní bydlení v bývalé továrně na textil

  • 55
Před třemi měsíci se marketingový ředitel televize Jan Svoboda se svou přítelkyní Terezou Čihařovou nastěhovali do malého loftu - bytu ve zrekonstruované továrně - na pražské Palmovce. Jak říká, není to byt pro rodinu s dětmi, ale je úplně ideální pro dva mladé lidi.

Loftové byty v posledních letech vyrůstají hlavně v Praze - v Libni, Holešovicích, Karlíně či Nuslích.

Objekt na Palmovce původně sloužil jako továrna na textil. Když už nebyla využívána, koupila ji developerská firma, zrekonstruovala a začala v ní budovat byty, které postupně rozprodává.

Lofty se vyznačují velkými otevřenými prostorami s vysokými stropy, bez dělicích příček, často s vloženým patrem. Pořizují si je zejména úspěšní mladí lidé nebo bezdětné páry, kterým vyhovují otevřené prostory a luxusnější provedení bytů.

„Bývají to otevření lidé, kteří se povětšinou zajímají o architekturu a design,“ soudí Svoboda. „Ti se do paneláku zavřít nenechají.“ S lofty jako typem bydlení se Jan Svoboda seznámil při svém pobytu ve Spojených státech, kde je to v poslední době velký trend.

Bydlení pro zvláštní lidi
Dříve bydleli v klasickém bytě v jedné z mnoha novostaveb, které v Praze v posledních letech vznikají. „Když však porovnám ceny za metr čtvereční, byl loft docela výhodný,“ srovnává Jan Svoboda.

Loft s jednou místností o velikosti kolem 35 metrů čtverečních a s patrem, které má plochu necelých 20 metrů čtverečních, a s chodbou a koupelnou kolem pěti metrů čtverečních přišel zhruba na 2,2 milionu korun.

Kompletně nová koupelna
Loft převzali majitelé téměř jako hrubou stavbu, protože ze standardního vybavení si neobjednali nic a z bývalého bytu si přinesli jen osobní věci.
Vše se budovalo a vytvářelo nanovo. Celý interiér navrhovali sami a koupelnu předělávali úplně celou. Podobala se totiž nápadně těm miniaturním panelákovým.

„Vanu jsme vyhodili, protože se v ní stejně nekoupeme,“ vysvětluje Tereza Čihařová. „Nahradili jsme ji sprchovým koutem, a tak se sem vešly i pračka a sušička, které měly být původně v kuchyni.“

Koupelnu nakonec vybavili italským designovým obložením v kombinaci tmavě hnědé a béžové barvy a chromovými doplňky.

Jednoduché, designové a moderní
Při vstupu do pokoje zaujme každého zvláštní žíhaná dřevěná podlaha. Na tu jsou majitelé obzvláště pyšní. „Jsou to různě barevné parkety z pařeného akátu, lisované a seříznuté ze strany,“ vysvětluje Jan Svoboda.

„Zatím se podlaha ještě usazuje, pak se opět napustí olejem, který se do vyschlého dřeva okamžitě vsákne.“

Velký pokoj s vysokým stropem a několika obrovskými okny ve dvou stěnách slouží jako kuchyň i obývací pokoj. Je v něm hodně světla, protože okna nejsou ničím zakrytá. Mají sice vertikální žaluzie, ale majitelé si již zvykli na světlo a prostor, a tak je používají jen zřídka.

Kuchyňskou linku umístěnou přesně pod vložené patro majitelé nehledali v žádném z kuchyňských studií, je dělaná na zakázku podle jejich vlastního návrhu.

Má moderní design i vybavení a zvláštní, nepopsatelnou barvu. Část stojí u stěny, další vytváří roh ve volném prostoru a z druhé strany slouží jako jídelní stůl.

Také vybavení obývací části pokoje je jednoduché a moderní. K velké bílé sedačce dokonale ladí tmavý konferenční stolek a nízké skříňky pod plazmovou televizí na protější stěně. Italský nábytek majitelé vybírali podle doporučení architekta Mojmíra Ranného.

Patro čeká rekonstrukce
Z pokoje se po velice příkrých dřevěných schodech vystupuje do vloženého patra, které slouží jako ložnice. „Schody se budou co nejdříve předělávat, tyhle jsou příliš nepraktické,“ vysvětluje Jan Svoboda. Plánuje vybudovat točité schodiště.

Dominantou patra je ocelový rám, který připomíná původní funkci prostoru, tedy továrnu. Architekt majitelům poradil, aby patro natřeli na bílo, a dali tak více vyniknout ostatním prvkům bytu a hlavně budoucímu schodišti.

Ložnici na patře vévodí velké dvojlůžko, společnost mu dělají jen dva noční stolky a velká vestavěná skříň se zrcadly. Je vlastně jedním z mála úložných prostor v loftu.

Problém vyměnit žárovku
Doplňky v celém bytě jsou velice netradiční a není jich mnoho. Majitelé loftu plánují ještě nákup designových svítidel a nástěnných polic vedle televize. Lustry budou muset mít velkou svítivost, aby dostatečně osvětlily prostor, protože výška stropů je v bytě bezmála pět metrů.

A jaké nevýhody soužití v loftu vidí mladý pár? „Je tu všechno slyšet,“ říká Tereza Čihařová. „Také bude asi problém vyměnit žárovku nebo umýt horní část oken,“ přidává s úsměvem Jan Svoboda. „To je práce skoro pro horolezce.“

Větší loft - lepší loft
Jan Svoboda a Tereza Čihařová plánují bydlet v loftu na Palmovce dalších pár let. Pak by jej chtěli pronajímat a pořídit si větší loftový byt. Úplně nejlepší by prý bylo koupit továrnu a s přáteli ji předělat na obří lofty.

„Ty by ovšem měly i terasu, protože ta nám tady moc chybí. V bývalém bytě jsme ji měli a zvykli jsem si na ni,“ říká Svoboda. Tento loft nemá ani balkon, protože jej památkáři nepovolili.

Až bude celý projekt loftových bytů na Palmovce dokončen, měl by přímo pod okny vzniknout park.

„Investovali jsme i do prostředí, protože Palmovka se rychle rozvíjí a podle mě ji čeká podobný osud jako smíchovský Anděl, tedy zcela nový moderní vzhled,“ domnívá se Jan Svoboda.