Paní Anna Kašparová zakotvila s mobilním domem na pozemku svého bratra. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Mobilní domy nabízejí levné bydlení pro rekreaci i lidi v nouzi

  • 3
Mobilní domy si pořizují dva druhy zákazníků. Movitější na rekreaci a ti chudší na trvalé bydlení. "Domek jsem si koupila minulý rok v září, když jsem se rozvedla," říká Anna Kašparová ze Štěnovic.

Ta prozatím zakotvila s domem na pozemku svého bratra, který jí umožnil využívat inženýrské sítě. "Elektřinu mám napojenou od něho, stejně tak vodu a odpady. Vytápím a vařím plynem z propanbutanové lahve a v zimě jsem topila i elektrickými kamny," vysvětluje žena, kterou ke kroku pořídit si mobilní dům vedly porozvodové finanční potíže.

Sedací soupravu, obývací stěnu, ložnici, sociální zařízení, nábytek či konferenční stolek už v domě měla od výrobce. "V létě bych chtěla dům zateplit a časem vyměnit dřevěná okna za plastová," vypočítává plány s deset metrů dlouhým a tři metry širokým mobilním domem.

Mobilní dům paní Anny Kašparové

Nejlevnější pořídíte za 150 tisíc

"Základem mobilních domů je ocelový rám podvozku, na kterém je dům postavený," říká prodejce Michal Suchý. Rozvody elektřiny, odpadů nebo vody jsou už součástí konstrukce. Ta je dřevěná, zvenku překrytá plastovým nebo hliníkovým obkladem.

Domek na kolečkách

Domy se dovážejí z Velké Británie, Belgie a Nizozemska. Starší stojí od 150 tisíc do 250 tisíc. "Pro lidi je to zajímavé, protože za takovou cenu chatu nepostaví. Navíc mobilní domy jsou i vybavené a není zapotřebí ani stavební povolení," podotýká Suchý. Nový mobilní dům stojí půl milionu až milion i s vybavením.

Podle prodejce bude minimálně deset let trvat, než se trh s mobilními domy v České republice dostane na úroveň západní Evropy a Spojených států. "U nás to moc lidí zatím nezná, ale během tří let, co se v tomto oboru pohybuji, pozoruji narůstající zájem," sdělil Suchý.

,