Princezna Krasomila - Alena Vránová a princ Miroslav - Vladimír Ráž. V pozadí je zřícenina Dolského mlýna v dnešní podobě.

Princezna Krasomila - Alena Vránová a princ Miroslav - Vladimír Ráž. V pozadí je zřícenina Dolského mlýna v dnešní podobě.

Mlýn z Pyšné princezny čeká na záchranu

Brigádníci se letos zapojí do záchrany slavného Dolského mlýna u Jetřichovic na Děčínsku. Stavbu z roku 1515 lidé znají především z pohádky Pyšná princezna ze scény, při níž král Miroslav s princeznou Krasomilou postupně strkají své pronásledovatele do pytlů.

Brigádníci se pokusí napravit škody, které zde vznikly během natáčení na počátku 50. let. Podle Natalie Belisová ze správy Národního parku České Švýcarsko, jíž objekt patří, byl během natáčení pohádky strhnut hotel, který zde stál. Jeho rumiště nyní překrývá půl dlážděné cesty, po které odtéká voda při deštích a táních do dolního náhonu. Cihlovo zbořeniště je proto třeba odstranit.

Studie podoby Dolského mlýna v 18. století

 
Brigádníci by se měli u Dolského mlýna poprvé sejít 19. května, další akce je pak naplánována na 16. června, vždy od 9:00. Organizátoři brigády nikoho neodmítnou. Těm, kdo přijdou včas, navíc slibují před brigádou prohlídku objektu s odborným výkladem.
 
Dobrovolníci se nebudou na záchraně mlýna podílet poprvé. Díky pražskému statikovi Jindřichu Rinešovi a řediteli Střední průmyslové školy stavební v Děčíně Janu Vyhnálekovi a jeho studentům se již podařilo zajistit obvodové zdi a vyčistit okolní prostory. Při odstraňování nánosů nalezli i kamenné žernovy, mezi kterými se v minulosti mlelo obilí.
 
Mlýn v údolí řeky Kamenice stojí minimálně od roku 1515, kdy jsou o něm zachovány první písemné zmínky. Tehdy měl tři mlýnská kola, z nichž dvě poháněla mlecí zařízení a jedno pilu, ve které se zpracovávalo dřevo z okolních lesů. V roce 1727 byl přestavěn do dnešní podoby a byla zde zřízena pekárna. Při nedostatku vody sloužil i jako sladovní mlýn pro bynovecký zámecký pivovar. Od roku 1814 zde byla i palírna. Koncem 19. století v Dolském mlýně končila trasa pramic Ferdinandovy soutěsky, tehdy tu vznikla výčepna a mlýn se stal vyhledávaným turistickým místem. Po druhé světové válce ale začal chátrat.
 
Od roku 2000 je Dolský mlýn v majetku Národního parku České Švýcarsko, který se jej od roku 2004 snaží zachránit. V budoucnu by zde měl být i dřevěný kříž a boží muka, které k okolí mlýna kdysi neodmyslitelně patřily. Pro turisty vznikne krátká naučná stezka s řadou informačních cedulí, která připomene slávu i úpadek mlýna. Správa parku ale s obnovením výletní restaurace nepočítá.