Tvarově čistý dům si rodina pořídila za cenu většího panelákového bytu

Tvarově čistý dům si rodina pořídila za cenu většího panelákového bytu | foto: Dalibor Puchta

Mladý pár si pořídil dřevostavbu za cenu většího panelákového bytu

  • 189
K rozhodnutí pořídit si dřevostavbu vedlo mladý pár hned několik důvodů: líbila se jim technologie, jemné detaily, rychlost výstavby i úspora energií. Dvoupodlažní dům je přišel na necelé tři miliony korun. Stavbě totiž předcházel pečlivý výběr projektanta a stavební firmy.

Na začátku byla náhoda – kamarád si pořídil velkou stavební parcelu ve vesnici nedaleko Prahy a nabídl její část k odkoupení. Cena byla příjemná, pozemek byl totiž nezasíťovaný, navíc se společným vjezdem.
Ale co s parcelou? "Všichni chtějí a doporučují zděný dům, chtěl  jsem jim proto dokázat, že na dřevostavbě není nic špatného," vysvětluje Pavel, který pracuje jako technik ve "velkém stavebnictví".

Proto je zvyklý na výběrová řízení, porovnávání parametrů i cen. Díky tomuto přístupu se mu podařilo najít vhodného projektanta i firmu a postavit dům za velmi přijatelnou cenu - kolem 2,8 milionu korun.  - i s nízkými náklady na vytápění do 60 kWh za metr čtvereční a rok.

Obklad domu je kombinace borovice a cementovláknitých desek

Obklad domu je kombinace borovice a cementovláknitých desek

Postup jako z čítanky

Pavel v přípravě nic nezanedbal. Vyhledával si potřebné informace, navštívil vzorový dřevěný dům, vyhodnotil si také typový projekt na bungalov. Neoslovil ho. Tak oslovil on známý architektonický ateliér.

"Když jsem si nechal nacenit realizaci jejich projektu, rychle jsem od toho nápadu upustil,“ vzpomíná mladý investor. Architektonický návrh sice špatný nebyl, ale autoři poněkud nešetřili kapsu zákazníka ani fakt, že většinu nákladů bude mladý pár splácet na hypotéku řadu let.

"Bylo mi jasné, že musím najít někoho, kdo dům nejen vyprojektuje, ale také postaví,“ popisuje Pavel. Překlad? Neboli kdo ví, na kolik opravdu přijde to, co nakreslil na papír.

Na internetu našel kolem čtyřiceti firem, které oslovil. Polovina se ani neobtěžovala odpovědět, další měly snahu vnutit své typové domy. Volba nakonec padla na architekta Pavla Horáka z pražského studia Prodesi, které se na tento typ staveb specializuje. Jeho "dceřiná“ společnost Domesi pak domy staví. Zatím studio připravilo projekt asi 80 domů, více než polovina už stojí.

Okolí domu se teprve upravuje

Okolí domu se teprve upravuje

Pavel však ani po výběru projektanta a firmy nepolevil v ostražitosti. "Ne že bych jim nedůvěřoval, ale chtěl jsem se ujistit, že cena odpovídá.  Tak jsem si nechal nacenit projekt i jinde. Musím přiznat, že Domesi nabídlo nejlepší cenu,“ hodnotí investor.

Spolupráce profesionálů

Zatímco komunikace s klientem probíhala snadno, byť si budoucí majitel domu hlídal každý šroubek, se stavebním úřadem to bylo horší. Nepovolil plochou ani pultovou střechu a trval na sedlové. Je to trochu paradoxní, protože nedaleko souhlasil s novou developerskou výstavbou – a rovnými střechami.

Architekt Horák navrhl pro mladou rodinu, která se za pár dní rozroste na tři členy, tvarově střídmou jednoduchou dvoupodlažní skeletovou stavbu (systém two by four). Dům je otevřen velkými okny do zahrady na západní a jižní stranu, aby do něj vstupovalo dostatečné množství světla, ale zůstalo zachováno soukromí majitelů. K plotům se stavba otáčí východní a severní stranou.

Velká okna jsou orientována na jih a západ

Velká okna jsou orientována na jih a západ

"Veřejnou“ část fasády domu tvoří obklad z cementovláknitých desek, zatímco "soukromou“ nechal architekt Horák obložit tepelně upravenými borovicovými prkny.

Nejde o náhodu, ale záměr, protože časem přibude do zahrady velká venkovní terasa na jižní i východní stranu, a to ze stejného materiálu. Na úpravy čeká i zahrada, které v loňském roce byla jen holým staveništěm. Má 1 200 metrů čtverečních, takže prostoru pro realizaci je dost.

Ačkoliv je dům hodně prosvětlen velkými dřevěnými eurookny s dvojitými izolačními skly, ani v létě zde majitelé netrápilo takové teplo, aby zatoužili po klimatizaci (nastěhovali se do domu v červenci 2008).

Teplotní pohodu ovlivnil použitý stavební systém, minerální izolace a také předokenní rolety, které brání vstupu slunečních paprsků. "Je to také výrazný barevný prvek, který dům oživil,“ vysvětluje architekt Pavel Horák. Vhodné umístění oken – například dvě v ložnici na východní i jižní stranu – dovoluje navíc rychlé vyvětrání.

Díky dvěma oknům se ložnice rychle vyvětrá, venkovní rolety plně nahrazují klimatizaci

Díky dvěma oknům se ložnice rychle vyvětrá, venkovní rolety plně nahrazují klimatizaci

Majitelé však netrápí ani chlad. "Zatím to vypadá, že za topení a ohřev teplé vody zaplatíme kolem 30 tisíc ročně, čtyřicet procent nákladů přitom padne právě na bojler,“ říká Pavel. "Máme nejnižší sazbu od ČEZ, takže cenu pokládám za docela přijatelnou.“

Ve vesnici není plyn, kanalizace ani vodovod, takže rodina využívá vlastní studnu a septik, vytápění má na starosti elektrokotel s ústředním vytápěním. "Dnes by možná dům stál o něco víc – jde o dva roky starý projekt – ale zase dřevo trochu zlevnilo. Myslím, že není problém vyprojektovat a realizovat dřevostavbu do tří milionů,“ tvrdí architekt Horák.

Kvůli praktičnsoti zvolili majitelé plovoucí laminátovou podlahu

Kvůli praktičnosti zvolili majitelé plovoucí laminátovou podlahu

Brusel a IKEA

Zařízení jednotlivých pokojů odpovídá současným požadavkům mladých lidí. Praktické, cenově dostupné, snadno omyvatelné – to i vzhledem k očekávanému miminku.

Všude v domě najdete lustry ze slavného období světové výstavy v Bruselu. Pavel je systematicky sbírá. "Časem bych chtěl pořídit i jiný nábytek, třeba pár zajímavých designových solitérů, ale nespěchám, alespoň si ověříme, co opravdu potřebujeme a co chceme. Pohrát si také chceme ještě s barvami.“

Obytný prostor je velkými okny opticky propojen se zahradou, časem přibude venkovní terasa

Obytný prostor je velkými okny opticky propojen se zahradou, časem přibude venkovní terasa

Dispozici kuchyně si navrhl sám a nechal ji vyrobit místními truhláři, a to ke své naprosté spokojenosti. Osvědčila se i firma na skleněný obklad za pracovními deskami. Sklo se dobře udržuje v čistotě. Spotřebiče využívají poslední technologie, takže samozřejmě nemůže chybět indukční deska.

Pavel prostě pečlivě zvažuje poměr "cena - výkon“. Proto také na podlahu zvolil plovoucí laminátovou podlahu (Wittex), která má příjemný dezén, je odolná a zvládne do budoucna určitě i caparta na plastové koloběžce. Tu řada architektů pokládá za prubířský kámen v interiéru.

Majitel sbírá retro lustry již delší dobu

Majitel sbírá retro lustry již delší dobu

Dřevo dostalo přednost u oken a schodiště. "Nedovedu si představit použít do dřevostavby plastová okna, to opravdu ne,“ říká Pavel s přesvědčením. Na kvalitu kladl důraz také u zařizovacích prvků v koupelně. Proto zvolil umyvadla (Laufen) a baterie (Hansgrohe) s nadčasovými tvary.

Nadstandardně velká koupelna možná mnohé překvapí, ale její velikost vyšla konstrukčně. Strop je celý zavěšený a s osou nebylo možné hýbat. Vznikla tak regulérní místnost, kde je dostatek prostoru pro dvě umyvadla, velkou vanu se zástěnou, pračku i klozet (další je samozřejmě v přízemí).

Pokud se počet členů rodiny ještě rozroste, z původní pracovny vznikne druhý dětský pokoj. Úložné prostory nabízí zejména šatna navazující přímo na ložnici rodičů, je přístupná i z chodby.

Dětský pokoj čeká na svého obyvatele

Dětský pokoj čeká na svého obyvatele

"Možná mohl být obývací prostor v přízemí o něco delší, ale je otázka, zda by to domu neuškodilo vzhledově zvenčí. Každá stavba je kompromis mezi cenou a vzhledem. Je to i otázka vybavení, jenže pak cena naroste lehce o dvě stě tisíc. Takhle se nám podařilo vejít se s domem i jeho vybavením do rozumné ceny,“ říká majitel.

Co znamená systém two by six nebo two by four

Jde o konstrukci z fošen či hranolů, která pochází z USA. Tato technologie se u dřevostaveb používá v současné době nejčastěji.

Označení jsou odvozena od standardizovaného rozměru fošen v palcích. Konstrukce domu se postaví z fošen nebo hranolů. Zvenčí se stěny obloží dřevovláknitými deskami nebo překližkou, zevnitř většinou sádrokartonem. Prostor mezi nimi vyplní izolace. 

U takto postavených domů se často používá dřevěná fasáda, případně dřevo v kombinaci s cementovláknitými či cementotřískovými deskami.

Koupelna je neobvykle velká

Koupelna je neobvykle velká

Technické parametry

Zastavěná plocha:  73 m2

Podlahová plocha: 111 m2

Spodní stavba: betonová základová deska

Stavební systém: skeletová dřevostavba "two by four", letmá montáž na stavbě

Tepelná izolace: minerální 

Fasáda: obklad cementovláknitými deskami a borovicovými prkny

Krov: dřevěný hambalkový

Střešní krytina: betonová (Bramac Tegalit)

Okna: dřevěná eurookna

Zasklení: izolační sklo dvojité

Podlahy: plovoucí laminátová (Wittex), dlažba

Vytápění: elektrokotel s ústředním vytápěním