Dominantu obytného prostoru tvoří rozkládací pohovka

Dominantu obytného prostoru tvoří rozkládací pohovka | foto: Ondřej Tylčer

Mladá milovnice Žižkova vdechla život vybydlenému bytu. Inspirujte se

  • 61
Mladá majitelka se rozhodla pro byt na pražském Žižkově. Vyhovoval jí nejen svou polohou, ale také výměrou necelých 48 metrů čtverečních. Problémem byla jeho naprostá vybydlenost. Celková rekonstrukce byla nutná. A nevábný minibyt se proměnil v pohodové místo k životu.

Majitelka tohoto povedeného minibytu si vybrala architekta Martina Poldaufa proto, že pochopil, co od bytu očekává a potřebuje. K dispozici měl necelých 48 metrů čtverečních zralých na důkladnou obnovu.

Starý cihlový dům, ve kterém byt s okny do dvora leží, je z 20. let minulého století. Po několika desetiletích užívání bylo nezbytné provést kompletní rekonstrukci nejen kvůli technickému stavu bytu, ale i vzhledem k zastaralé dispozici.

Jako v mnoha interiérech z dvacátých let i zde byla původně komunikačním centrem rozlehlá předsíň. Architekt tedy navrhl novou dispozici, která předsíň zmenšila. Vznikl tu nejen vstup do koupelny spojené s toaletou, ale i do dalších dvou místností. Druhé WC, které mělo okno do světlíku, se zrušilo a na jeho místě je nyní schovaný bojler.

Kuchyňskou a obývací část odděluje lehká polopříčka

Sandra si žádala především kvalitní spaní, kousek pracovní plochy, doplňky á la Orient a žádné velké starosti s úklidem. Chtěla řešení jednoduché, čisté a kvalitní, ale ne za každou cenu. A hlavně jí šlo o to, aby zde mohli přespávat přátelé.

Blízko kulturního dění

Sandra miluje pražskou čtvrť Žižkov, jsou zde bary, restaurace a kulturní život. Dá se říct, že trochu vyhledává jakýsi chaotický životní styl, který jí přináší potěšení. I díky tomu, že žila delší čas v zahraničí a není omezena rodinou, jí vyhovuje bydlení ve čtvrti, kde má přátele.

"Bydlím kousek od kostela svatého Václava, do kulturního centra Akropole a do mého oblíbeného podniku Kuře v hodinkách to mám coby kamenem dohodil, proto se mi tady dobře žije," vysvětluje majitelka, proč si zvolila právě tuto lokalitu.

Sandra tráví většinu času v práci nebo cestováním, takže pro ni v současné době není prioritou bydlení ve velkolepém či rodinném stylu.

Celý prostor působí vzdušně a světle díky propojení obytné zóny s kuchyní

Z holobytu je vypiplaný minibyt

Původní řešení bytu nevyhovovalo, místnosti byly uzavřené a ani jejich velikost neodpovídala běžným potřebám. "Šlo doslova o vybydlený holobyt.

"Dispozice byla nepraktická, proto jsme navrhli několik stavebních úprav, které místnosti maximálně propojily a zvýšily komfort," komentuje dění architekt. Celý prostor, ač není veliký, působí světle a vzdušně. Aby se zvětšila obytná plocha, byla část zdi mezi obývacím pokojem a kuchyní vybourána.

Dominantu hlavního obytného prostoru tvoří rozkládací pohovka. Z původního pokoje vznikla rozlehlá místnost, která má dvě plynule na sebe navazující části, obytnou a kuchyňskou s jídelním stolem.

Vedle jídelního stolu je praktické pracovní místo v podobě sklopného stolu

V kuchyni je takzvané pohotovostní sezení. Je to lavice s několika sedátky přivezená ze starého kina. "S přáteli zde společně vaříme, povídáme si, z prostoru se stala společenská místnost," říká Sandra. Z obou pokojů se pak vstupuje prosklenými repasovanými dveřmi do předsíně, kde jsou vybudovány vestavěné skříně.

Postel je základ života

Základním problémem ve většině malometrážních bytů bývá kvalitní spaní. Mezi nejčastější volby patří sedací souprava, která přes den slouží k sezení a v noci ke spánku. Může tedy plnit i funkci pohovky pro případné návštěvy. Přesně tak to vyřešila i Sandra.

Vedle pohovky má majitelka umístěnou svou postel s kvalitní matrací. Jedině tak se ze spaní nestane noční můra, ale uživatel se pohodlně a především zdravě vyspí. Před ní je položen barevný koberec přivezený z Izraele, kde Sandra nějakou dobu žila. Pohovku i postel oživila bytovými doplňky značky Gant.

Pohled na knihovnu v obývacím pokoji

S citem i rozumem

Aby si člověk v malém bytě nepřipadal jako po výbuchu, musí opatrně zacházet s dezény i barvami. Příliš barev a hodně vzorů působí rušivě. To vše si Sandra uvědomila, a proto nechala byt vymalovat pouze bílou barvou, která podle všech pouček o barvách dělá interiér opticky větší, odlehčenější a čistší.

Přesto se majitelka nebála použít barevné doplňky, jako je koberec na stěně v kuchyni či jinak barevný bazarový nábytek, aby interiér nevypadal sterilně ani smutně. Ostatní kusy nábytku si majitelka pořídila vesměs v IKEA.

K vnímání "rozlehlosti" bytu přispěla také dřevěná podlaha z třešně, která prostor zatepluje, ale také zdůrazňuje jeho dynamičnost.

Vtipný koupelnový závěs odkazuje na Hitchcockův film Psycho

Zajímavě si architekt pohrál především se stěnou v koupelně. Včlenil do ní úzké malé okno, díky kterému sem proudí denní světlo. Přitom zde zachoval niku.

V koupelně je použit bílý obklad, který prostor opticky zvětšuje. Sandra si koupila přes internetový obchod eBay vtipný koupelnový závěs, na němž je označena stopa po krvavé ruce, což je parafráze na slavný Hitchcockův film Psycho.

Spokojenost na prvním místě

Malá rozloha bytu bývá obecně jedním z důvodů, proč s ním mnozí majitelé nejsou spokojeni. Přitom to nemusí být známkou nekomfortního bydlení. Pokud je totiž byt dobře dispozičně řešený, najde se místo na úložné prostory i pohodlné sezení. A stále bude působit vzdušně a nestísněně.

Detail kuchyňského dřezu

V maličkém úsporném bytě se architektovi Poldaufovi podařilo vše na jedničku, vybudoval opravdu pohodlné bydlení, v jehož jednoduše a účelně zařízených místnostech se majitelka cítí uvolněně a zároveň příjemně obklopena světlem a teplem, prostě jako doma.

Ke kvalitní spolupráci mezi architektem a majitelkou bytu přispívalo vzájemné naladění na stejnou vlnovou délku. Investorka je duchem velmi mladá, líbí se jí moderní design a navíc má vytříbený vkus.

"Dala mi víceméně volnou ruku, přičemž jsem samozřejmě vycházel z přání budoucí uživatelky. I některé kusy nábytku jsou pořízeny vyloženě na její přání. "Osobitý charakter dodávají prostoru i doplňky z cest, které nestárnou," připomíná architekt.

Půdorys bytu před rekonstrukcí

Půdorys bytu před rekonstrukcí

Půdorys bytu po rekonstrukci

Půdorys bytu po rekonstrukci

Více se dočtete v časopise Domov č. 8/2010.