Místo nové kuchyně stačí lepší dvířka

  • 5
Kuchyňská linka po renovaci může potěšit oko svého majitele, ale měla by mu také ulehčit práci. Právě kuchyně je totiž jedním z míst, kde je třeba bezpodmínečně dodržovat určitá funkční a ergonometrická pravidla. Proto nestačí jen vyměnit stará dvířka za nová, nutné bývá také zahrát si se skřínkami hru "škatule, škatule, hejbejte se".

Pro každou kuchyň by totiž mělo platit pravidlo, že pro praváka začíná pracovní linka dřezem s odkladní plochou po obou stranách, pak následuje minimálně 60 až 80 centimetrů volné pracovní plochy a vše končí sporákem, opět s možností odložení horkých hrnců po obou stranách.

Aby se zkrátilo pobíhání od jedné skřínky ke druhé, doporučuje se "zalomit" linku do tvaru písmene L či U, případně u úzké kuchyně uspořádat pracovní plochu po obou stranách. V tom případě však nemusí být sporák přesně proti dřezu, jinak by se hospodyně točila v kuchyni jako větrník.

Díky tomu, že na trhu již běžně existují digestoře s uhlíkovými filtry, je možné sporák umístit prakticky kdekoliv. Tyto odsavače par lze pořídit již okolo dvou tisíc korun, filtr, který se mění dvakrát ročně, stojí kolem 150 korun.

Nová dvířka dokáží divy
Jakmile se určí konečné postavení skřínek, je možné začít s výměnou dvířek. Řada firem je nabízí již hotová nebo je schopna vyrobit je na zakázku podle přání. Ceny se však velmi různí, především díky materiálu.

Například dvířka 40 x 71 centimetrů, což je standardní velikost, můžete pořídit už za 250 korun. Za tuto cenu ovšem zákazník koupí dvířka z obyčejného lamina. Stejně velká dvířka z masivního dřeva mohou u přijít až na 1500 korun, vše bez dveřních závěsů.

Ty stojí přibližně 25 až 45 korun za kus. S cenou se prodlužují i dodací lhůty. Zatímco levnější typy jsou k dispozici okamžitě nebo maximálně do 14 dní, na dvířka z masivního dřeva se čeká až šest týdnů.

Pokud není někdo z členů domácnosti zručný řemeslník, je lepší zvolit firmu, která nabízí i montáž. Ta pak za svou práci totiž ručí a lze u ní reklamovat případné závady. Ty se objevují především u závěsů.

Co je dražší, může víc vydržet
Šetřit na nových dvířkách se příliš nevyplácí. Pokud jsou vyrobena z obyčejného lamina, mnoho nevydrží. Zejména proto, že mají lepené hrany, které se s oblibou odlepují, a to i při velmi slušném zacházení.

Mnohem výhodnější jsou dvířka z nových typů laminátu, která mají na svislých hranách použit takzvaný postforming neboli oblé hrany. Tyto lamináty byly vyvinuty speciálně pro kuchyňské prostředí. Snášejí proto vysoké teploty až do 180 stupňů Celsia a jsou velmi odolné i proti poškrábání.

"Přežijí" dokonce kontakt s hořící cigaretou. Klasický popelník by ovšem nahradit neměly. Nepůsobí na ně UV záření, a tak se není třeba obávat "vyšisování" od sluníčka.

Renovace kuchyňské linky v "panelákové" velikosti, což je délka kolem 150 centimetrů bez sporáku, přijde pomocí laminátu přibližně na sedm tisíce korun, a to včetně pracovní desky a nových pantů.

Pracovní desky vydrží hodně
K novým dvířkám jsou třeba i kvalitní pracovní desky. Na jejich výrobu se dnes již téměř výhradně používají dekorativní, takzvané vysokotlaké lamináty s tloušťkou tři centimetry a s oblou přední hranou.

Desky "přežijí" i horký hrnec, protože odolávají teplotám až kolem 180 stupňů Celsia i oděru. To samozřejmě neznamená, že mohou nahradit prkénko na krájení masa! To zvládne jen materiál označovaný jako Coriane, metr tohoto materiálu však stojí okolo deseti tisíc korun. Metr pracovní desky z laminátu se šířkou 60 centimetrů lze pořídit kolem 700 až 1000 korun.

Kdo má štěstí, může jej pořídit levněji. Občas se totiž objeví v některých prodejnách stavebnin v cenách kolem 500 korun. Velmi důležitý je takový detail, jako je ukončení pracovní desky. Obyčejné těsnění stojí 110 korun za metr, mnohem efektnější jsou však pracovní desky, které mají zadní část již vytvarovanou do příslušné "hrany".

Předělaná paneláková kuchyň.

,