nemovitost, bydlení, byt

nemovitost, bydlení, byt | foto: Profimedia.cz

Místo chalupy kupují lidé byty na horách

  • 19
Na českých horách přibývá hodně nových bytových domů, někdy jsou byty prodané dřív, než je stavba dokončena. Největší zájem je o atraktivní horská střediska, zejména v Krkonoších, kde si někteří lidé kupují druhé bydlení na rekreaci nebo nemovitost k pronájmu.

Ceny horských bytů stále rostou. Někde jsou dokonce vyšší než ceny nových bytů v hlavním městě. Přesto je o ně stále velký zájem. Vypadá to, že klasickým horským chalupám pomalu odzvání.

Cena nového bytu na horách odráží podmínky pro výstavbu, vybavenost střediska a jeho polohu, dobrou dopravní dostupnost a občanskou vybavenost, vybavení jednotlivých domů a bytů a jejich blízkost k lyžařským tratím.

V průměru se ceny bytů pohybují v rozmezí od 35 do 60 tisíc korun za metr čtvereční. "Ve Špindlerově Mlýně ceny dosáhly hranice až 80 tisíc korun za metr čtvereční," upozorňuje Martin Vodrážka, jednatel společnosti Slavia Real Estate.

"V Harrachově a v Peci pod Sněžkou se pohybují kolem 60 tisíc, v Rokytnici nad Jizerou okolo 45 tisíc korun." Dvoupokojový byt o rozloze kolem 50 metrů čtverečních je tu možné pořídit zhruba za dva a půl milionu korun.

Garsoniéra v Alpách přitom přijde zhruba na 35 tisíc eur, tedy něco málo přes milion korun. Počítejte však s tím, že půjde o byt skutečně miniaturní a v málo známé lokalitě. Ceny klesají úměrně tomu, jaký je zájem klientů o byty v tom kterém středisku.

"Nižší ceny jsou v lokalitách, z nichž je nutné za lyžováním dojíždět," dodává Monika Pertlová ze společnosti Conmaco. "Velkou roli hraje i delší vzdálenost od trvalého bydliště."

Vhodných lokalit, kde by ještě bylo na českých horách možné stavět, pomalu ubývá. Takže uspokojit poptávku bude v budoucnu stále těžší, zvláště když už dnes platí řada stavebních omezení.

Přehled nových bytů na horách - ZDE

Byty spíš pro rekreaci
Koupíte-li si byt na horách, máte ho vždy k dispozici a nemusíte shánět a platit místa v horských chatách či penzionech. Nevýhodou horského bytu je však vyšší pořizovací cena a někdy i vyšší životní náklady, které bývají v horských střediscích.

"Odhadem jen zhruba 15 procent lidí si nové bytové apartmány na horách kupuje k trvalému bydlení, 85 procent je využíváno jen k rekreaci," říká Martin Vodrážka.

Starosta Harrachova Václav Cajthaml upřesňuje: "Ti movitější si kupují byt vesměs pro víkendové a dovolenkové užívání. Tam, kde se skládá na byt celá rodina, bývá využíván i trvale staršími členy rodiny. Ale statistiky o tom zatím nevedeme."

Monika Pertlová dodává: "Lidé, kteří již vyřešili problém stálého bydlení, nyní vybírají mezi vlastní chatou či chalupou a horským bytem. Ti, kteří se rozhodnou pro byt na horách, chtějí aktivní rekreaci bez nutnosti starat se o nemovitost či o zahradu."

Podle Jana Koubíka ze společnosti Bemett někteří lidé horské byty využívají k trvalému bydlení, jiným slouží jen o víkendech a dovolených a nemalá skupina je považuje za dobrou investici a využívá je například k pronájmu.

Kalkulace ročního výnosu z pronájmu

Byt 1+kk o výměře 33,8 m2 a kupní ceně 1 119 000 korun v Jeseníkách. Výše režie zahrnuje náklady spojené s provozem bytu
(vytápění, služby, údržba, inzerce, daně).

Předpokládaný roční výnos
1000 Kč/den (prosinec až březen) 122 000 Kč
1000 Kč/den (červenec až srpen) 62 000 Kč
700 Kč/den (květen, červen, září - obsazenost 60 %) 41 000 Kč
Hrubý roční výnos celkem 225 000 Kč
Odhad roční režie (20 %) 40 000 Kč
Roční čistý výnos před zdaněním 185 000 Kč
Roční podíl z investice před zdaněním cca 16,5 %
Návratnost investice cca 6 let

Zdroj: Bemett

Dva plus jedna v luxusním provedení
V současné době se nejvíce staví v Krkonoších, hlavně v Harrachově, v Rokytnici nad Jizerou a ve Špindlerově Mlýně.

"Nejžádanější jsou byty 2+1 o velikosti kolem 60 metrů čtverečních, s balkonem, terasou nebo vlastní zahradou," říká Martin Vodrážka. Souhlasí s ním i Monika Pertlová: "Dvoupokojové byty, tedy obývací pokoj s kuchyňským koutem a ložnicí, jsou pro běžnou rodinu nejvhodnější."

Podle Jana Koubíka záleží především na účelu koupě: "Pokud chtějí klienti nový byt využít pouze jako víkendové bydlení nebo jako investici, volí raději menší byty 1+kk. Pokud naopak plánují, že tu budou trávit delší část roku, dávají přednost prostornějším bytům 3+kk."

Standardní vybavení bytu je v každém projektu různé. Obvykle bývá zajištěno parkování ve formě garážového stání a lyžárna, někdy nadstandardně vybavená vysoušeči.

V některých domech funguje i trvalá správa a ochrana správcem. "Byty jsou vybaveny stejně jako středně drahé objekty v Praze. Mají keramickou dlažbu, plovoucí podlahy, balkon, sklep, vytápění většinou kombinovanými kotli, v Horních Mísečkách pak třeba přímotopy," popisuje Monika Pertlová ze společnosti Conmaco.

Byty mohou být dálkově ovládány bezpečnostním a informačním systémem umožňujícím třeba dálkové větrání, vytápění, regulaci nebo monitoring s přístupem přes internet prakticky odkudkoli. Některé bytové domy mají i vlastní skibus.

Koupit, nebo pronajmout?
"Měsíční náklady na provoz bytu v Krkonoších a poplatky za spotřebu vody a energií bývají orientačně u bytu 2+1 okolo 2500 korun," vypočítává Martin Vodrážka a dodává, že velmi zajímavou investiční příležitostí je zakoupení bytu a jeho další pronájem.

"Pronajmete-li byt zahraniční klientele, můžete požadovat v Harrachově nebo Špindlerově Mlýně v zimní sezoně kolem 65 eur za den." Podobně to vidí i Monika Pertlová: "Čtvrtina našich klientů kupuje byt na horách pouze jako investici, další část z nich má byt pro svoji potřebu a příležitostně jej pronajímá. Nepochybně je to výhodná investice s rychlou možností prodeje a získání finančních prostředků."

Patrný je i zájem cizinců o zakoupení bytu na českých horách. "V poslední době je to až patnáct procent prodaných bytů," tvrdí Martin Vodrážka.

Jak kupovat byt na horách

1. Vzdálenost znamená čas
Zvažte, jak daleko jste ochotni do svého druhého domova na horách dojíždět, kolik času vám cesta zabere a na kolik přijde.

2. S lokalitou roste cena
Nemůžete-li si dovolit připlácet za atraktivní rekreační středisko, zvolte některou z méně vyhlášených lokalit. Jsou tam levnější i ceny služeb a zboží, nemluvě o permanentkách na lyžování. Také vleky nebývají tak přeplněné.

3. Roli hraje i umístění domu
Více zaplatíte, bude-li bytový dům stát u sjezdovky nebo v její blízkosti, v centru střediska či u hlavní komunikace. Ale také není výhodné koupit levnější byt v domě na samotě, k němuž se v zimě přes závěje nedostanete.

4. Kolik prostoru využijete?
Nabídka bytů je široká, seženete garsonky i velké apartmány. Cena za metr čtvereční není nízká, zvažte proto, kolik prostoru potřebujete a kolik času budete v bytě trávit.

5. Za všechno se platí
Garážové stání, sklep, balkon, zahrádka, lyžárna, vlastní skibus nebo stálý správce domu, to vše se promítne do ceny bytu. Zvažte tedy, co všechno budete opravdu využívat.

6. Dobrá investice
Koupě bytu na horách se vyplatí i z hlediska zhodnocení investic, neboť ceny stále rostou. Vydělat můžete i na pronájmu bytu, třeba i jen občasném, zejména zahraničním turistům.