Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Míša s Jirkou z televizní show Jak se staví dům začínali jako outsideři

  1:00aktualizováno  1:00
Nikdy spolu nebydleli, jen chodili. Pak ale nastal zlom. Přihlásili se do pořadu Jak se staví dům a během krátké doby se dostali k řešení úkolů, s nimiž by měl problémy i mnohem "odolnější" pár.

Kuchyni vybavili "zelení" vším potřebným | foto: Dalibor Puchta

Začátek v soutěži televize Prima měli čtyřiadvacetiletá Míša a o rok starší Jirka více než hektický. Ze tří tisíc párů postoupili sice do užšího kola, ale dál se nedostali. Tedy napoprvé.

Obrat přišel jen pár hodin před samotným zahájením soutěže. V úterý večer se dozvěděli, že mají šanci se jako první náhradníci akce účastnit, ve středu vše stvrdili podpisy a další týden v pondělí se už stěhovali do Lešan.

Mladý pár Míša s Jirkou si postupně získávají stále více sympatií

Mladý pár Míša s Jirkou si postupně získává stále více sympatií

"Měl jsem vlastně necelé tři dny na to, abych přerušil školu, zakázky ve firmě předal kolegům a zařídil všechno další," říká Jirka, který vystudoval střední průmyslovou školu a nyní pokračuje na vysoké. Kromě toho pracuje i v reklamní agentuře.

Podobně na tom byla i Míša, která i během soutěže občas sloužila noční ve vinohradské nemocnici, kde si přivydělává při studiu na lékařské fakultě.

Z prvních odvysílaných dílů to mohlo vypadat, že mladý pár se svému úkolu moc nevěnuje a na domě nepracuje, ale nebyla to pravda.

V domě byli snad každý den a věnovali se plánování obýváku s kuchyní, což byl jejich první úkol. Do toho dokončovali svou práci a věci doma. Naštěstí jsou oba z Prahy, takže zvládali každodenní dojíždění.

Obývák zatím nabízí jen nejnutnější vybavení

Obývák zatím nabízí jen nejnutnější vybavení

Favority nejsou, ale…

Výchozí pozice mladého páru v soutěži nebyla nijak oslnivá. Zatímco další dva si stavěly dům a měly letité zkušenosti, Míša s Jirkou do té doby dostali příležitost maximálně vymalovat své pokoje.

"Věděli jsme, že nejsme favorité, ale na druhé straně si myslím, že nás to nějak neznevýhodňuje a můžeme překvapit," konstatuje Jirka.

Proto si také zpočátku většinu prací nedělali sami jako ostatní, ale využívali hodně stavební a další odborné firmy. Vypadalo to sice jako nouzové řešení, ale byl v tom i určitý záměr, kterého se pár v soutěži drží.

"Ten, kdo si dům koupí, tak bude mít podlahy a další stavební práce v záruce, protože je dělala odborná firma. Pokud by se tedy novému majiteli třeba zvedly parkety, může se obrátit na firmu, ať mu je v rámci záruky opraví. To u jiných, kteří si dělají všechno sami, není. A je to určitě výhoda našeho domu, která nám může pomoci vyhrát," říká Jirka.

Za koupelnu sklidili hodně chvály, teď musí posloužit i jako skladiště

Za koupelnu sklidili hodně chvály, teď musí posloužit i jako skladiště

A jak se s takovým "utrácením" vešli do rozpočtu, který mají na zařizování stanovený? "Tím, že jsme se rozhodli investovat více do stavby, šetřili jsme na zařizování interiéru a zdá se nám to i logické, protože pokud se do domu někdo stěhuje, zpravidla už má své věci, které si přinese," vysvětluje Míša.

Mladý pár proto zařídil dům tak, aby v něm bylo možné okamžitě bydlet a noví majitelé zde našli vše potřebné - od kompletní kuchyně, ložnice a koupelny až po gauč či televizi. 

"Ale zároveň je tady prostor, aby si člověk mohl nastěhovat svůj oblíbený gauč, křeslo nebo komodu. Navíc se nám zdálo zbytečné kupovat třeba domácí kino za třicet tisíc, když nový majitel může dávat přednost jiné značce a byly by to jen vyhozené peníze," doplňuje Jirka.

Koupelna působí elegantním dojmem

Koupelna působí elegantním dojmem

Těžký začátek - dobrý konec

Mladý pár si vylosoval dům A, a zároveň tak na začátek dostal jeden z nejtěžších úkolů – zařídit propojenou kuchyň, jídelnu a obývací pokoj.

Úkol nesplnili v termínu, kvůli vysoké vlhkosti se nedala pokládat podlaha – přesto to nebrali jako nějaké minus a nelitují toho, že je jeden z nejtěžších úkolů potkal hned na začátku, kdy ještě neměli zkušenosti ani kontakty.

V dalších dílech hodně pomohli designéři, které dostali od štábu k ruce. "Pro nás byl k nezaplacení hlavně Tomáš Marx, příjemný a ochotný kdykoli se s námi sejít, třeba i v Praze, poradit, pomoct, nakreslit, dát kontakt. Ten nám opravdu moc pomohl," říká Jirka a dodává, že se stali i kamarády. Zjistili, že studují stejnou školu, a rozhodně se budou potkávat i po skončení show.

Dětský pokoj Míši a Jirky

Dětský pokoj Míši a Jirky

Co je na zařizování nejvíc překvapilo či zarazilo? "Určitě ta rychlost, s níž se musí všechno dělat a vybírat. Pokud bych si zařizovala své bydlení, tak se nejprve půjdu někam podívat, pak budu srovnávat a vybírat varianty a teprve poté se pustím do nakupování a zařizování. A na to tady čas není, vše se řeší v určité časové tísni," konstatuje Míša. Přiznává, že největší radost jí dělalo zařizování dětského pokoje. 
 
Nelze říct, že by jeden z nich byl – co se týká hledání nápadů – tahounem. Vždy jde spíš o společné hledání a vymýšlení. Přitom pomáhá i to, co kde viděli, inspirací se stávají časopisy.

"Třeba v koupelně jsme přesně věděli, že chceme: funkční věci, tedy závěsnou sanitární keramiku, vedle vany i sprchu, odkládací plochu kolem umyvadel. Někde jsme viděli, že po zabudování závěsných systémů pro klozet může vzniknout polostěna a spousta odkládací plochy, tak jsme to využili také," konstatuje Jirka.

O to víc prý mrzí, když jsou potom kritizování za to, co vytvořili. A vůbec nejméně příjemné prý je, když se musí hodnotit páry navzájem.

Relaxace si zatím Míša s Jirkou moc neužijí

Relaxace si zatím Míša s Jirkou moc neužijí

Konflikty jdou mimo ně

Tím, že byli od začátku bráni trochu mimo, nedotkly se Míši a Jirky ani spory, které dlouhou dobu znepříjemňovaly život další soutěžícím.

"My jsme povahou diplomaté, takže vycházíme se všemi. A určitě k tomu přispělo i to, že nás ostatní nebrali jako soupeře,“ říká Míša a vysvětluje, jak to na začátku bylo s bydlením v buňkách a zda pro ně byla výhoda, že měli jednu zcela pro sebe.

"Oni sami nám nabídli, ať si vezmeme jednu pro sebe,  že oni budou bydlet dohromady. A dělali si legraci, že nemáme děti, tak ať jsme v noci sami. Přitom nám to bylo jedno, hlavně zpočátku jsme jezdili na noc domů, takže jsem nabízela ostatním, ať si tam jdou lehnout. Proč to nevyužili, nechápu."

Tři pár, ale jen jeden vítěz, který "bere vše"

Tři páry, ale jen jeden vítěz, který "bere vše"

Soutěž jako šance

Mladý pár šel do soutěže také s tím, že si chcete vyzkoušet, zda spolu zvládnou bydlet. "Opravdu jsme teď spolu veškerý svůj volný čas. Mysleli jsme si, že to bude horší, ale jde to. Ale je pravda, že když jsem utahaná, a to teď bývám mnohem více než před začátkem soutěže, tak jsem protivná, ale zatím to zvládáme,“ říká Míša.

Navíc si ze show odvážejí cenné zkušenosti a kontakty. A třeba i hlavní výhru. Co by s případnými miliony udělali? "Nejdříve bychom si trochu užili, něco koupili, někam vycestovali. Ale samozřejmě většinu peněz bychom uložili, aby nám vydělaly na vlastní bydlení," plánuje Jirka.

Zatím i těžší okamžiky zvládají bez problémů

Zatím i těžší okamžiky zvládají bez problémů

Jaká bude výhra

Tři páry soutěží o vítězství v televizní stavební show Jak se staví dům o vlekou výhru. Její výši zatím nikdo nezná. Na konci soutěže se domy vydraží, čí dům se prodá za nejvyšší částku, ten zvítězí. A získá polovinu peněz, za které nový majitel dům získá.

Autoři:


Témata: Bydlení , Podpis


Nejčtenější

Katedrála Nejsvětější Trojice je kostel polské pravoslavné církve v Hajnůvce v...
Lopaty a míchačky. Poláci za socialismu postavili sami tisíce kostelů

Výstava s názvem Architektura VII. dne v pražském Centru současného umění DOX ukazuje historii kostelů, které byly v Polsku postaveny mezi roky 1945 a 1989....  celý článek

Lamely z kvalitního kompozitu mívají záruku až 25 let. Nevadí jim ani výkyvy
Podvodníci falšují i materiál na terasy. Jak nenarazit

Jaro, slunce, pohoda. Kdo má dům, užívá si ji hlavně na zahradě a pak také na terase u domu. Při jejím pořizování je třeba zvážit výběr materiálů i ochotu...  celý článek

Legionářské vlaky se používaly v letech 1918 - 1920 na transsibiřské magistrále...
Bydlí ve vagonu z legiovlaku. Stavba přišla na milion, vydrží 60 let

Michala, který rád cestuje, nelákalo klasické bydlení. Řešení však rozhodně neviděl v mobilheimu z plastu, na jehož výrobu se používá spousta chemie. Zvolil...  celý článek

Nová koupelna je mnohem světlejší a působí elegantně.
Za tři dny a čtyři tisíce korun proměnila starou koupelnu k nepoznání

Barbora se vrhla na proměnu koupelny, která byla celá obložena dlaždicemi zvanými kůže. Ty prostoru vládly téměř 30 let. Byly na podlaze, vaně i všech stěnách...  celý článek

Směrem k jihu dům hledí velkou prosklenou plochou vstříc panoramatu...
Jak si vyzkoušet bydlení v moderní dřevostavbě na vlastní kůži

Ve vzorovém domě Domesi Concept House v obci Budíkov na Českomoravské vrchovině lze „na zkoušku“ strávit klidně i víkend a na vlastní kůži si vyzkoušet...  celý článek

Další z rubriky

Rekreační areál Kraví hora
Bazén na Kraví hoře Brňané kritizují. Vadí jim třeba chybějící tobogán

Stavba bazénu na Kraví hoře v Brně stála přes dvě stě milionů korun a trvala dva roky. Autorům vynesla hned několik prestižních ocenění. Obyvatelé města na něm...  celý článek

Dům graduje směrem k jihu a ze svahu dolů k zahradě s terasou a bazénem. Jižní...
Bydleli v paneláku, proto si přáli dům, který bude hýřit originalitou

Hlavní kritérium, které rozhodovalo o výběru pozemku pro stavbu domu, byl výhled. A co se týče výběru architekta, nejdůležitější byla pro rodinu investora...  celý článek

Dispozice nového bytu 3+kk
Fígle a paskvily novostaveb. V čem developeři nejvíc kličkují

Nové byty a rodinné domy kupované podle nakreslených vizualizací a dispozic mohou někdy klamat. Laik na nákresu spoustu věcí neodhalí. To se stalo také...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.