Minimalismus ve dvou patrech

Minimalismus ve dvou patrech | foto: iDNES.cz

Minimalismus ve dvou patrech

  • 33
Čtenář chce zařídit nový dvoupodlažní byt v úsporném duchu. Přeje si ve spodním podlaží v rámci předsíně vyřešit hlavní úložný prostor na všechny věci včetně oblečení, nahoře interiér co nejvíce prosvětlit a zařídit jen sporadicky – s co nejmenším množstvím nábytku, pouze nízkými skříňkami.

Článek je součástí poradny
 Jak zařídit byt


Do obývacího pokoje pořídí plazmový televizor a domácí kino. Se stavebními úpravami zatím příliš nepočítá, uvažuje pouze o zrušení příčky mezi ložnicí a schodišťovým prostorem.

Přeje si kuchyni s velkou chladničkou a sporákem, malý jídelní stůl pro 2 osoby, v ložnici pohodlné spaní a pracovní kout. Má rád styl sklo-kov a kontrastní syté barvy.

Úložné prostory se schovají v předsíni
V předsíni je navržena šatna oddělená prosklenými posuvnými dveřmi (mohou být i kombinované - dýha nebo lamino + sklo – toto řešení přijde levněji).

Vybavení tvoří regály, šatní tyč a dole zásuvkové díly.  Naproti vstupním dveřím stojí malá komoda se zrcadlem na drobnosti - rukavice, kartáče na šaty, tašky apod.) Dala by se sem dát i židle na přezouvání, pokud to časem bude potřeba).

Obývací pokoj – pohodlné prázdno
V obývacím pokoji je malá linka ve tvaru U s vysokou chladničkou  s mrazákem v rohu, malým dřezem s odkapávací plochou, vestavěným nerez sporákem a komínovou digestoří.

V OBÝVACÍM POKOJI JE JEN MINIMUM NÁBYTKU

Než se začalo se zařizováním bytu čtěte - ZDE

Na stěně sousedící s koupelnou jsou horní skříňky s vyklápěcími dvířky, vedle digestoře pouze police. V sestavě není myčka, dala by se umístit vedle sporáku na úkor úložného prostoru na nádobí.

Dá se koupit i speciální kombinovaný elektrospotřebič - varná deska, malá trouba + myčka v 1 (vyrábí Candy). Záleží na tom, jak moc se bude vařit. Na kuchyňskou linku navazuje jídelní stůl 60x130 cm - silnostěnná zespoda pískovaná skleněná deska na chromovaných nohou, levým rohem je přikotvena na linku (skříňky jsou v této části snížené).

Linka má korpusy z lamina, fóliovaná dvířka a pracovní desku s dezénem antracitové barvy. Výroba na míru (včetně jídelního stolu).

V rohu obýváku se nachází sezení – rozkládací pohovka se stojací lampou, lze přidat i malý odkládací stolek. Naproti na stěně je sestava nízké skříňky (výška 65 cm), úzkých polic (na CD, DVD) a nástěnného plazmového televizoru (+ domácí kino).

Lze přidat ještě další nástěnné police podle potřeby.  Vzhledem k orientaci pokoje na západ doporučuji do okna dřevěné žaluzie a jako závěs lehký voál.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

Šatna v předsíni (lamino, dveře sklo + lamino)
Kuchyňská linka (lamino, fólie, prac. deska MDF 
Vestavěné elektrospotřebiče (bez myčky)  
Pohovka (látkový potah)
Skleněný jídelní stůl (atyp)+2 židle
Skleněná příčka 
Pracovní stůl + židle + kontejner
Postel (dřevěný rám, lamelový nepolohovací
rošt, sendvičová pěnová matrace)
Ostatní nábytek (police, komody, skříňky –
provedení dýha)
CELKEM   

35 000 Kč
35 000 Kč
40 000 Kč
16 000 Kč
16 000 Kč
30 000 Kč
14 000 Kč
22 000 Kč

20 000 Kč

228 000 Kč

Poznámka: rozpočet představuje střední úroveň kvality a ceny – sériový nábytek značkových tuzemských výrobců, zařízení z IKEA, SCONTA a jiných velkoprodejců by vyšlo levněji, produkty luxusních interiérových studií dráže. V kalkulaci není zahrnut barevný nátěr stěn – ceny se výrazně liší podle výrobců, celkově půjde řádově o 5 až 10 000 Kč.

Ložnice nabízí volnost a bezpečí
Vybourání příčky mezi ložnicí a halou nebude úplně příjemné ani účelné, zvláště pokud by se časem přistěhovala přítelkyně (průvan, zvuky, pocit ztráty soukromí).

Na druhou stranu se tím prosvětlí a opticky zvětší prostor. Doporučuji proto zeď  nahradit skleněnou příčkou v podobě kombinace pískovaného a čirého skla s posuvnými dveřmi.

Interiér získá světlo a hloubku, vzniknou zajímavé průhledy. Místnosti vypadají vzdušnější a větší, pokud jsou ponechány volné průchody k oknu. Bohužel projektanti umístili francouzská okna vždy až do rohu, takže se malé místnosti špatně zařizují a kouty vlevo vedle oken budou nedostatečně osvětlené.

Na to se musí myslet již při stavebním projektu, bohužel developeři se většinou zabývají hlavně vnějším vzhledem domu. Na nepraktickou dispozici většinou klient přijde, až když už bydlí.

ZEĎ MEZI LOŽNICÍ A HALOU NAHRADÍ SKLENĚNÁ PŘÍČKA

Řešení ložnice, které nabízí největší volnost, spočívá v rohové posteli 140x200 cm (podél stěny má odkládací polici v úrovni lehací plochy) a rohovém pracovním stole.

Rohová postel poskytuje větší pocit bezpečí a soukromí než dvojlůžko přístupné ze 2 stran. Při spaní ve dvou bude ale "nešťastník" spící u zdi v nevýhodě.

V tom případě by se rozmístění nábytku muselo změnit, postel u protější stěny by pak trochu překážela volnému průchodu pokojem. Běhat pro každou ponožku dolů po schodech časem omrzí, takže přibudou ještě dvě nízké komody se zásuvkami na prádlo, trička, pyžama atd.

Pokud bude čtenář bydlet sám, stačí procházet na WC přes koupelnu, pro život ve dvou je ale lepší oddělené WC. Stavební úpravy koupelny zatím nejsou v plánu, přesto bych se za tuto přimlouvala.

Z interiérového hlediska představuje problém umístění radiátorů vedle francouzských dveří, kde vyniknou trochu nežádoucím způsobem. Jakýkoliv kryt, který by polidštil jejich vzhled, zase představuje snížení účinnosti vytápění, zvláště když tělesa nejsou přímo pod oknem. Záleží na tom, jaký kompromis si klient zvolí.

BYTU VÉVODÍ ORANŽOVÁ A ANTRACITOVÁ BARVA

Kontrast oživuje
Celém patro má laminátovou  plovoucí podlahu s dezénem světlého dubového dřeva, světlé dýhované dveře, dřevěná eurookna.

V malém prostoru se nedoporučuje kombinovat příliš mnoho různých materiálů, zvolený nábytek má proto také světlou bukovou dýhu (fólii), nerezové úchytky a podnože.

Stoly mají zespoda pískované skleněné desky a nerezové nohy. Jako barevnou kombinaci si čtenář vybral oranžovou a antracitovou.

Stěny mají jemný meruňkový nádech, doplňky sytější oranžový, sedačka a některé další prvky jsou šedočerné.

Už příští pátek 24. února si budete moci přečíst o dalším bytě čtenáře, který si architektka vybrala k proměně.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.