Průchozí modul slouží jako kuchyně

Průchozí modul slouží jako kuchyně - Malý byt | foto: Ivan Bárta

Miniaturní byt nabízí po rekonstrukci velké věci

  • 54
Zrekonstruovaný byt má pouhých 35 m². Přesto působí vzdušně a elegantně. Stačilo k tomu jediné - aby se majitelka obrátila na architektku Ivanu Dombkovou, která umí dokonale využít i miniaturní prostor.
Garsonku v pražském činžáku z roku 1906 tvoří kuchyně, ložnice, obývák a koupelna. Byt sice nemá extrémně vysoké stropy (po rekonstrukci je tzv. světlá výška pouze 280 centimetrů), zato příjemně velké okno.

To v kombinaci s posuvnými skleněnými dveřmi, průhledy a světlými barvami dovolilo architektce Ivaně Dombkové ze studia Design by Donlić vytvořit z bytu příjemný a hlavně funkční prostor.

Bílou pohovku si může singlista snadno dovolit

Bílou pohovku si může singlista snadno dovolit

Místo příček, které by místnost rozdělily na malé komůrky, přišla totiž s naprosto originálním řešením - do pokoje vložila průchozí modul kuchyně, jehož zadní část posloužila pro umístění úložných prostor - skříní.

Majitelce tento nápad zcela vyhovuje. Bydlí zde sama, své práci se věnuje naplno, často cestuje a domů si přichází hlavně odpočinout, nezřídka až v pozdních hodinách.

"Její požadavky na bydlení jsou proto samozřejmě jiné než u rodiny s dětmi," vysvětluje Ivana Dombková.

Byt pro jednu ženu

Hra s průhledy a sklem je pro architektku Dombkovou typická. Kdyby do garsoniéry, která má jediné velké okno, vestavěla malou kuchyni ze sádrokartonových příček sahajících až ke stropu, přišla by majitelka o spoustu denního světla.

V kuchyni nechybí nic, ani digestoř s odtahem

V kuchyni nechybí nic, ani digestoř s odtahem

To naopak skleněné posuvné dveře - kuchyně má dva vchody - propouštějí zcela bez obtíží, v případě potřeby není problém kuchyňku uzavřít.

Velký efekt přineslo použití skla, ale také hliníku. "Světlé odstíny a materiály, které světlo odrážejí - tedy sklo a hliník - totiž zdůrazňují průhledy bytem. Kuchyňský prostor oddělují od zbývající části interiéru posuvné dveře z čirého skla. Elegantně tak vymezují prostor a navíc propouštějí denní světlo,“ vysvětluje architektka Dombková.

Majitelka je s uspořádáním navýsost spokojená. Nepatří sice k ženám, které tráví v kuchyni spoustu času, ale občas ráda vaří pro radost pro sebe i své hosty. Kuchyně jí proto maximálně vyhovuje.

Pracovní plocha je dostatečně velká, nechybí tu žádný spotřebič: myčka nádobí, chladnička s mrazničkou, mikrovlnná trouba ani kávovar.

Kuchyně je samozřejmě vybavena vestavnými spotřebiči

Kuchyně je samozřejmě vybavena vestavnými spotřebiči

Všechny spotřebiče jsou samozřejmě vestavné. "Prostor se díky nim opticky zvětší, vytvářejí čistý a kompaktní celek, který se snadno udržuje," tvrdí Ivana Dombková. Jsou tak v maximální míře odstraněny i stíny, které by malý prostor zbytečně zmenšily.

Pohodlí ve světle

Obývací část tvoří pohovka s malým stolkem a knihovna, kterou opět - byť jen částečně - uzavírají posuvné skleněné dveře. Sklo najdete i na policích - ty totiž tvoří pouze tenký nerezový plech.

Z pohovky je "výhled" na úložné prostory, protože však čelní plochu skříní tvoří matovaný hliník, prostor nijak zbytečně nezatěžují. Samozřejmě zde nechybí jednoduchý pracovní  stolek.

Dřevěná podlaha byt příjemně zatepluje

Dřevěná podlaha byt příjemně zatepluje

Místu na spaní dominuje velké dvoulůžko - 2 x 2 m - z něhož lze sledovat i televizní program. Pokud ovšem majitelka nedá přednost návštěvě divadla či kina, což v centru Prahy není problém.

Protože v bytě žije majitelka sama, vyhovuje jí koupelna pouze se sprchovým koutem se šířkou 120 centimetrů, což je hloubka celé koupelny. Její stěny jsou z čirého skla, které je však ve spodní části - kvůli zachování intimity - pískované.

Světlé barvy jsou pro malý prostor nezbytné

Světlé barvy jsou pro malý prostor nezbytné

Volba nebyla náhodná: "Příčky z pískovaného skla, kterými prochází denní světlo z ložnice do koupelny, vyvolávají dojem větší plochy,“ prozrazuje Ivana Dombková. Místo obkladů byla zvolena průmyslová stěrka. Ta barevně ladí s hliníkovými plochami v obytném prostoru.
  
Ing. arch. Ivana Dombková

Ing. arch. Ivana Dombková


Ing. arch.Ivana Dombková

* 1965

Absolventka VUT Brno, Fakulta architektury.
V roce 1998 založila společně s Rostislavem Černíkem firmu Donlić Interier.

Je původně urbanistka, teprve postupně se začala věnovat i navrhování a výrobě nábytku. Proto preferuje komplexní zakázky, od studie objektu, projektu, realizace, stavebního dozoru až po zařízení interiéru. I díky tomu jsou její interiéry typické čistotou provedení.

Pravidelně samostatně vystavuje na výstavách Art & Interior v Praze (2000, 2001, 2002, 2004, 2005).

S dalšími designéry se prezentovala v roce 2005 v rámci výstavy Czech this out ve Vídni.

V roce 2008 otevřela Wines Home - vinotéku na ploše 600  m2 v bývalém industriálním prostoru malé továrny na nábytek, která volně navazuje na prostor studia Design by Donlić.


Získala řadu ocenění:
Vynikající výrobek roku 2000 za kuchyňskou sestavu STIPE II a Vynikající výrobek roku 2000 za jídelní stůl GANDALF II  Cena časopisu Pěkné bydlení  na výstavě Art & Interior 2001 za kuchyňskou sestavu FLY
Cena časopisu Pěkné bydlení za koupelnovou sestavu TOBIAS
Grand Prix Expo Image 2002
Mimořádná cena organizátorů Art &interiér 2002 udělená na komplexu výběrových výstav za Lidský rozměr vnímání designu
Cena novinářů udělená v roce 2002 za celkové vyznění expozice
Cena časopisu BLOK za způsob prezentace firmy v rámci výstav Art & Interiér 2002.

www.donlic.cz