Kostel v Suvele, Finsko. Studio: OOPEAA Office for Peripheral Architecture....

Kostel v Suvele, Finsko. Studio: OOPEAA Office for Peripheral Architecture. Autor:Anssi Lassila | foto: Mika Huisman©

Nejlepších 40 evropských staveb: kdo vyhraje v prestižní soutěži

  • 16
Nadace Miese van der Roheho v Barceloně oznámila užší výběr 40 děl, která budou bojovat o cenu Evropské Unie za současnou architekturu, Mies van der Rohe Award 2017. Z českých nominací se do tohoto výběru bohužel žádná nedostala.

Ve výběru mezinárodní poroty se tak ocitly zejména projekty z Francie, Portugalska a Velké Británie (mají hned čtyři zástupce), Dánsko, Španělsko, Nizozemsko, Finsko a Norsko zastupují tři projekty. Po dvou realizacích mají Belgie, Německo, Irsko a Turecko. Jedno zastoupení patří Itálii, Litvě, Polsku, Rumunsku a Švédsku.

Rasu Houses, Litva. Studio: Paleko Arch Studija; Plazma Architecture Studi

Většinou jde o projekty, které lze označit jako „kulturní“ nebo „veřejné“, rodinné či bytové domy představují spíše výjimku.

Objevil se zde však i dům oceněný už v jiné soutěži. Objekt postavený v proluce v Barceloně zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži Brick Award 2016, kde získal Velkou cenu a stal se vítězem kategorie Vestavba do města (o tomto domě více zde).

Češi se letos neprosadili, naposledy se do finále dostal Jan Kaplický v roce 2007 s projektem obchodního domu Selfridges v Birminghamu, společně s tehdejší manželkou. Ta je mimochodem letos opět mezi finalisty, a to s muzeem MAAT v Lisabonu.

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně už od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech.

Do soutěže bylo nominováno celkem 355 projektů, z nichž mezinárodní odborná porota v lednu 2017 vybrala čtyřicet nejlepších evropských staveb.Z nich pak vzejdou finalisté, jejichž jména se zveřejní v polovině února.

Jeden získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu, dále bude udělena jedna Zvláštní cena pro začínajícího architekta. Výsledky této prestižní soutěže se oficiálně oznámí na slavnostním vyhlášení 26. května 2017, jemuž budou předcházet přednášky a besedy s finalisty.

V rámci jednotlivých členských států mají velkou váhu také nominace, které provádějí profesní organizace, odborné instituce a vybraní experti. Za Českou republiku do této soutěžní přehlídky letos své nominace zaslala Česká komora architektů, za experty pak architekt Osamu Okamura a Jana Tichá.

V porotě pro rok 2017 usedli architekti, historici architektury a kurátoři Stephen Bates (Velká Británie, předseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Německo), Pelin Derviş (Turecko), Dominique Jakob (Francie), Juulia Kauste (Finsko) a Małgorzata Omilanowska (Polsko).

Ze čtyřiceti vybraných prací byla více než polovina postavena v centrech měst (24 staveb), sedm staveb stojí na periferiích a devět ve volné krajině.

Ve výběru jsou školy, kulturní a sportovní budovy, kostely či řešení veřejných prostranství a krajiny. Přibližně třetina realizací je ukázkou řešení problému současné architektury v historickém prostředí.

Kannikegården, Ribe (nejlépe zachované středověké město v Dánsku), Dánsko. Moderní rekonstrukce budovy proti katedrále. Studio: Lundgaard & Tranberg, autoři:Lene Tranberg,Boje Lundgaard

České nominace pro rok 2017

  • Pavilon základní školy v Líbeznicích / Projektil architekti (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura).
  • Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura).
  • Venkovská usedlost Maneschowitz (Manešovice)/ A1 Architects (nominovala ČKA).
  • Obnova pivovaru v Lobči u Mšena / RIOFRIO Architects (nominovala ČKA).
  • Stezka v oblacích / Fránek Architects (nominovala ČKA).
  • Zen-Houses / Petr Stolín Architekt (nominovala Jana Tichá).
  • Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu / Architektonická kancelář Burian-Křivinka (nominoval Osamu Okamura)
  • Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších / IXA - Tomáš Hradečný, Martin Prokš, Klára Hradečná, Benedikt Markel (nominoval Osamu Okamura).
  • Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka Architekti (nominoval Osamu Okamura).
  • Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects (nominovala Slovenská komora architektů a Henrieta Moravčíková).

Archeologický park, Pavlov Ing. arch. Radko Květ

Základní škola v Llíbeznicích byla nominována za Česko

Stezka v oblacích, Dolní Morava, Zdeněk Fránek

České stavby a čeští architekti ve finále Mies van der Rohe Award

  • 1997 - IPB Banka v Brně / Aleš Burian, Gustav Křivinka
  • 2001 - MUZO v Praze / Stanislav Fiala / D3A
  • 2003 - Palác Euro v Praze / Petr Malinský, Richard Doležal, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík
  • 2003 - průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě / Josef Pleskot
  • 2005 - Klášter trapistů v Novém Dvoře / John Pawson
  • 2007 - Obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham / Jan Kaplický a Amanda Levete, Future Systems

V roce 2007 se do finále dostal obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham, který navrhl Jan Kaplický a Amanda Levete (Future Systems).