Nové muzeum v Berlíně - interiér

Nové muzeum v Berlíně - interiér | foto: Jörg von Bruchhausen

Nejlepší evropské stavby: muzeum a byty ve starých kamenných domech

  • 0
Cenu Evropské unie za nejlepší současnou architekturu získala rekonstrukce berlínského Nového muzea od britského architekta Davida Chipperfielda. To je výsledek, o němž rozhodla Nadace Miese van der Rohe a Evropská komise.

Soutěžní přehlídka Mies van der Rohe Award představuje nejprestižnější evropské ocenění pro architekty. Snaží se předvést tvůrčí potenciál tvůrců a upozornit veřejnost na roli moderní architektury ve společnosti i na to, jak ovlivňuje kvalitu života.

Cena Evropské unie za současnou architekturu a Zvláštní cena pro začínající architekty se uděluje každé dva roky, vítěz získává 60 000 eur, pro mladé architekty je finanční odměna 20 tisíc eur. Podmínkou je, aby stavba (či rekonstrukce) vznikla právě v období hodnocených dvou let.

Z 343 nominovaných špičkových evropských realizací, které navrhli nezávislí experti, ale také profesní instituce a další vyzvané organizace ze všech států Evropské unie, vybrala mezinárodní odborná porota šest staveb. Nakonec zvítězilo Nové muzeum v Berlíně od sira Davida Chipperfielda.

V interiéru se staré prvky propojily s novými.

Finalisté

Neues Museum, Berlín, Německo (autor: David Chipperfield / David Chipperfield Architects, spolupráce Julian Harrap)
Bronks Youth Theatre, Brusel, Belgie (Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande / MDMA Martine De Maeseneer Architecten)
MAXXI Museum of XXI Century Arts, Řím, Itálie (Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana / Zaha Hadid Architects)
Concert House Danish Radio, Kodaň, Dánsko (Jean Nouvel / Ateliers Jean Nouvel)
Acropolis Museum, Atény, Řecko (Bernard Tschumi / Bernard Tschumi Architects)
Groot Klimmendaal Rehabilitation Centre, Arnhem, Nizozemí (Koen van Velsen / Architectenbureau Koen van Velsen)

Zakázka z roku 1997

Odborná porota v čele s předsedou, íránským architektem Mohsenem Mostafavim, děkanem Harvard GSD (dalšími členy byli Ole Bouman, Anne Lacaton, Annette Gigon, Yvonne Farrell, Ču Pei a Tarald Lundevall) vybrali jako nejlepší rekonstrukci stavby zdevastované bombardováním během druhé světové války.

Budova sice prošla rekonstrukcí již několikrát, ale neúspěšně, stále chátrala. David Chipperfield získal zakázku po vítězství v mezinárodní architektonické soutěži už v roce 1997. Bylo nutné dostavět chybějící části budovy, ale také renovovat stávají objekt.

Nové muzeum v Berlíně bylo po rekonstrukci otevřeno v roce 2009.

David Chipperfield o projektu řekl: "Rekonstrukce muzea je svědectvím o procesu spolupráce, která probíhala v náročném klimatu ovlivňovaném různými názory veřejnosti. Výsledek je nejen důkazem úsilí profesionálního týmu, ale také vyvrcholením vztahů klienta a městského úřadu a jejich společného zapojení do procesu."

Sir David Alan Chipperfield

Narodil se v roce 1953 v Londýně. V roce 1984 si založil studio David Chipperfield Architects, které má pobočky v Londýně, Berlíně i Miláně a také kancelář v Šanghaji. Přednáší v Evropě i v USA.

Získal řadu ocenění, v roce 1999 Zlatou medaili Tessenow, v roce 2004 Řád britského impéria (CBE) za architekturu, stal se čestným členem Akademie umění a designu ve Florencii roce 2003. V roce 2011 obdržel Zlatou medaili RIBA – Královského institutu britských architektů.

Jeho práci velmi ocenil Mohsene Mostafavi, předseda poroty. "Jen zřídkakdy architekt a objednavatel zakázky vytvoří společně dílo skutečného historického významu, takové, které kombinuje obnovu památkově chráněného objektu s novostavbou," řekl. "Staré a nové prvky nezůstávají skryty, ale vidíme, že se minulost spojuje se současností a vzniká jedinečná mnohovrstevná stavba."

Zvláštní cena pro mladé architekty, která se uděluje za výrazný počin začínajícím tvůrcům, patří tentokrát Ramonu Boschovi a Betu Capdeferrovi za bytový komplex Casa Collage ve Španělsku.

Architekti v historickém městě Girone zrekonstruovali několik starých chátrajících kamenných budov, které přeměnili na bydlení. Slavnostní předání ceny se uskuteční 20. června 2011 v barcelonském pavilonu od Ludwiga Miese van der Rohe.

Ve městě Girone vzniklo z původně chátrajících kamenných budov nové bydlení.

Češi tentokrát nepostoupili

Česká republika se soutěže zúčastňuje pravidelně od roku 1997 a do katalogů i na výstavy předchozích ročníků se dosud dostalo šest českých realizací (1997 – IPB Banka v Brně, 2001 – MUZO v Praze, 2003 – Palác Euro v Praze a Průchod valem Prašného mostu, 2005 – Klášter trapistů v Novém Dvoře, 2009 – Rodinný dům v Černošicích).

Na Mies van der Rohe Award 2011 byly nominovány tyto české stavby:
● Vyvýšená cyklistická stezka v Kadani (Vít Branda / A3)
● Triplex, Karlovy Vary (A69 Architects – Jaroslav Wertig, Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jitka Macáková)
● Hotel Karlov (Ladislav Lábus, Jiří Poláček, Václav Škarda / jediná tato česká stavba nebyla poprvé v historii nominována českými "nominátory", ale zaujala a nominoval ji bulharský architekt Georgi Stanishev)
● Cornlofts Šaldova, Praha (Baumschlager Eberle / Dietmar Eberle, Carlo Baumschlager)
● Obytné kontejnery, Praha (HŠH Architekti – Petr Hájek Architekti)
● Vila Hermína, Černín (HŠH Architekti – Petr Hájek Architekti)
● 12 Lofts, Praha (John Eisler)
● Fakulta chemicko-technologická a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice (Ladislav Kuba, Tomáš Pilař)
● Národní technická knihovna (Projektil Architekti)
● Nová budova Fakulty architektury ČVUT (Šrámková architekti)
Žádné z nominovaných staveb se však nepodařilo dostat ani do finále, ani mezi 45 vybraných prací, které budou součástí putovní výstavy a katalogu.