Stanislav Fiala – Fiala + Němec -Golf Klub Čertovo Břemeno

Stanislav Fiala – Fiala + Němec -Golf Klub Čertovo Břemeno | foto: Archiv architektů

Nejlepší české stavby budou bojovat o Cenu Miese van der Roheho 2013

  • 3
Do finále nejprestižnější evropské přehlídky architektury mohou každé dva roky postoupit jen ti nejlepší. Ze stovek doporučených prací však dostane šanci pouze 30 až 35 realizací. Z České republiky bylo nominováno devět staveb.

Soutěžní přehlídku realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně již od roku 1988. Porota zároveň určí jednu stavbu, jíž bude udělena Cena Evropské unie za současnou architekturu: Mies van der Rohe Award, a další stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.

Mezi českými adepty naleznete hodně široký záběr, od bytových domů, konverze plynojemu na multifunkční sál až po golfový klub (více o této stavbě zde). Na výběru se ukázal i problém poslední doby, a to celkový pokles domácího stavebnictví.

Josef Pleskot – AP Atelier - Konverze plynojemu na multifunkční sál, Ostrava

Přitom rok 2012 byl pro českou architekturu průlomový: v jeho průběhu bylo vyhlášeno celkem 30 architektonických soutěží a čtyři soutěžní přehlídky. Jde o nejvyšší počet vypsaných architektonických soutěži od vzniku samostatné České republiky a také za dvacet let existence České komory architektů.

Kdo vybíral

Vedle České komory architektů nominovali nejlepší stavby také nezávislí odborníci, kteří se specializují na současnou architekturu. Seznam expertů Nadace Miese van der Roheho v Barceloně obměňuje. Letos stavby za Českou republiku tak vybírali architekti Igor Kovačević a Osamu Okamura.

Instituce a experti rozhodují nezávisle na sobě, u staveb platí, že musejí být dokončené v roce 2011 nebo 2012 na území České republiky, případně kdekoliv v EU.

Zatímco experti vybírají za sebe, Komora architektů své stavby nominuje na základě doporučení speciální odborné komise sestavené právě pro tuto soutěž. Letos ji tvořili Karolina Jirkalová, Jan Sedlák a Imro Vaško.

"Určitě bylo z čeho vybírat, kvalitních staveb vzniklo za poslední dva roky překvapivě hodně. Oproti předchozím letům bylo ale dokončeno méně veřejných staveb, v širším výběru převažovaly skromnější realizace," říká Karolina Jirkalová, členka poroty a teoretička architektury.

Zdeněk Fránek - Kostel v Litomyšli

Do soutěže o Cenu Miese van der Roheho zasílá Česká republika své nominace již od roku 1997.

České nominace 2013

Josef Pleskot – AP Atelier: Konverze plynojemu na multifunkční sál, Ostrava
Šrámková architekti: Tyršův most, Přerov
Radek Kolařík architectural workshop:  Bytový dům Na Zatlance, Praha
Miroslav Cikán, Pavla Melková – MCA atelier, s.r.o., Petr Buš, Pavel Košťálek: Revitalizace bastionu u Božích muk, Praha 2
Zdeněk Fránek / Kostel v Litomyšli (nominoval Igor Kovačević)
DaM, s r.o. – Petr Burian / Bytový dům s tělocvičnou, Praha 1
(nominoval Osamu Okamura)
●  Martin Rudiš: Hvězdárna a Rudiš–Rudiš architektonická kancelář planetárium Brno
Stanislav Fiala – Fiala a Němec: Golf Klub Čertovo Břemeno
UNIT architekti, Jiran Kohout architekti – Zdeněk Jiran, Michal Kohout, David Tichý: Bytové domy Na Vackově v Praze

Miroslav Cikán, Pavla Melková – MCA atelier, s.r.o., Petr Buš, Pavel Košťálek - Revitalizace bastionu u Božích muk, Praha 2

Dosavadní úspěchy

Stavbám realizovaným na českém území nebo českými architekty se v evropské konkurenci poměrně daří, opakovaně se dostaly do finále soutěže. Mezi východoevropskými státy jsou však zatím nejúspěšnější Slovinci a Chorvati.

"Proč se žádná tuzemská stavba od českého architekta již delší dobu neobjevila ve finále soutěže, je těžké vysvětlit. Možná je to způsobem prezentace, možná tím, že porotci se v tom obrovském množství staveb soustředí především na osvědčená jména a země s tradičně vysokou architektonickou úrovní," soudí Karolina Jirkalová.

Čeští finalisté z předchozích let

  • 1997 – IPB Banka v Brně / Aleš Burian, Gustav Křivinka
  • 2001 – MUZO v Praze / Stanislav Fiala/D3A
  • 2003 – Palác Euro v Praze / Petr Malinský, Richard Doležal, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík
  •  průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě – Josef Pleskot
  • 2005 – Klášter trapistů v Novém Dvoře / John Pawson
  • 2007 – Obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham / Jan Kaplický a Amanda Levete, Future Systems

Přehlídku staveb, které postoupily v Mies van der Rohe Award 2011 do finále, si můžete prohlédnout do 6. ledna. 2013 ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze.

-