Kuchyňská linka s ostrůvkem a barovou deskou pro příležitostné stolování,...

Kuchyňská linka s ostrůvkem a barovou deskou pro příležitostné stolování, schodiště vede k ložnicím v patře. | foto: Archiv studia Vint

Rekonstrukce mezonetu, kde se bude trvale bydlet až za deset let

  • 51
Bydlení v podkrovním mezonetu je lákavé, ale také náročné. Nejen kvůli schodům, ale často i kvůli teplotám, k nimž zde může docházet. I proto je tak důležité vhodné umístění jednotlivých místností.

Další příspěvek ze soutěže Interiér roku, kde je hlavním mediálním partnerem iDNES.cz, je sympatickou ukázkou zvládnutí všech komplikací, které může přinést bydlení v mezonetu. A to dokonce s ohledem na to, že se byt začne pravidelně využívat až tak za deset let.

Autorem interiéru podkrovního mezonetového bytu v šestém patře pražského činžovního domu je studio Vint.

Čtecí koutek v patře

Jeho úkol nebyl lehký, investor totiž nákup bytu vnímal spíše jako dobrou investiční příležitost než cokoliv jiného.

Debaty s mimopražským majitelem tak musely vyřešit jednu zásadní věc, a to, zda klient bude v bytě bydlet, nebo jej po rekonstrukci prodá, či byt bude pronajímat, případně v něm bydlet s rodinou pouze o víkendech při návštěvách Prahy.

Nakonec bylo rozhodnuto, že byt zůstane v majetku rodiny s tím, že se zrekonstruuje a vybaví tak, aby jej mohly za pár let užívat děti v době svých budoucích vysokoškolských studií.

Špatný stav nebyl překvapením

Byt byl po dvaceti letech fungování v technicky nevyhovujícím stavu. A co bylo ještě důležitější, dispozice příček a z toho vyplývající účel jednotlivých místností nevyhovoval novému zadání. Proto byla přestavba poměrně rozsáhlá.

Kromě nezbytných stavebních úprav bylo nutné vyřešit kompletně nové silnoproudé a slaboproudé instalace, klimatizaci, topné systémy, sanitární rozvody a zařízení, stropní podhledy, úpravy všech povrchů stěn a podlah včetně koupelen a teras.

Rekonstrukce se nevyhnula ani schodišti se zábradlím, přibyly atypické výplně dveřních otvorů a také výroba a montáž vestavěného nábytku i dalšího mobiliáře, stínící techniky i doplňků. To vše s výjimkou nástěnných dekorací, které si klient řešil sám.

Zadání investora bylo náročné z více důvodů: především byt disponuje v hlavním obývacím prostoru nadsvětlíkem o průměru 5 metrů a výšce 7 metrů. To přinášelo velké teplotní výkyvy. Například na jaře naměřili designéři v 9 hodin ráno (při venkovní teplotě 19 °C) ve výšce 5 metrů nad podlahou teplotu 67 °C! Navíc bylo součástí zadání, že byt bude zatím obýván jen krátkodobě, v předem neplánovaných termínech.

Nadsvětlík v podobě „kupole“ je sice krásný, ale přináší řadu komplikací s teplotou.

Všechny topné a chladicí systémy (radiátory, podlahové topení, obousměrná klimatizace) jsou proto z ekonomických důvodů provozu koordinovány a ovládány mobilním kontaktem. V čase nepřítomnosti klienta temperují, v případě potřeby mění hodnoty vnitřního prostředí na přednastavené teploty v řádu desítek minut.

S těmito extrémními změnami teplot a předpokládanou průběžnou minimální vlhkostí vzduchu bylo nutné kalkulovat při určování materiálových specifikací, a to jak u nábytku, tak u podlah, schodiště se zábradlím a zárubní s dveřmi.

Podmínka: nadčasovost

Design interiéru neovlivňoval klient žádným konkrétním směrem, zajímal se pouze o jeho nadčasovost. Byt měl být stejně aktuální v současné době, ale i v době jeho užívání dětmi při budoucích studiích, tedy přibližně za deset let.

Dnes musí vyhovět rodičům a jejich potřebám, v budoucnu především generaci studentů. Nadčasovost byla tedy primárním kritériem při výběru jednotlivých prvků i mobiliáře.

Velká koupelna v nadčasovém barevném provedení

Pohled ze vstupní části bytu do koupelny a do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku budou každoročně oceněny výjimečné české soukromé i veřejné interiéry, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem akce je iDNES.cz, pořadatelem Institut bytového designu.
S nejzajímavějšími soutěžícími budeme čtenáře postupně seznamovat na stránkách Bydlení iDNES.cz.

Více o soutěži zde.

Cílem je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, firemních prostor, hotelů restaurací a podobně.

Uzávěrka přihlášek: 29. 2. 2016
Vyhlášení výsledků: 5. 4. 2016