Bílý základ rozehrává a protepluje množství dalších odstínů od lomené bílé přes...

Bílý základ rozehrává a protepluje množství dalších odstínů od lomené bílé přes krémovou až po smetanovou, které interiéru dodávají žádoucí hloubku. | foto: Vojta Herout

Zařídila byt pro rodinu sama a levně. Pomohly jí hlavně chytré nápady

  • 33
Světlý a vzdušný mezonet s rozlehlou terasou za hranicí Prahy znamenal pro rodinu bytové designérky Renaty Pápai velkou investici a pro ni samotnou pak příležitost k první kompletní realizaci. Využila šanci navrhnout interiér podle vlastních představ. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Když se mladá rodina v nájemním bytě rozrostla o nejmenšího člena, začala toužit po vlastním bydlení. Vyřešila je koupí mezonetového bytu 3+kk s terasou a krásným výhledem, jehož poloha blízko Prahy zaručovala dobrou dostupnost.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Byt prodávaný developerem jako jeden z mnoha v bytovém domě měl pouze bílé omítky a podlahovou krytinu, což byla pro začínající bytovou designérku Renatu Pápai výzva.

Nezvykle řešený velkorysý prostor otevřený do krovu a bohatě prosvětlený originálními štítovými okny rozčlenila na čtyři odlišné funkční zóny.

Kuchyně s navazující jídelnou a průchozí obývací pokoj s pracovnou plně vyhovoval aktivnímu životnímu stylu rodiny. Členění interiéru zvýraznila designérka dostavbou příčky v kuchyni a pracovně. Nenásilně a náznakem oddělené pracovní prostory tak získaly více soukromí a jídelna s obývacím pokojem se zklidnily.

Chytře a levně

Touha po harmonickém interiéru podle vlastních představ v kombinaci s finančními limity rodiny vyčerpané koupí bytu přivedly začínající designérku k rozhodnutí realizovat svůj návrh svépomocně.

Tradiční severská kombinace bílé a přírodního dřeva nechává naplno vyznít velkorysý prostor převýšeného interiéru, který oživuje přiznaná konstrukce krovu.

Pustila se tedy do povrchových úprav stěn, což kromě klasické výmalby zahrnovalo také tapetování nebo dekorování stěny v předsíni originálním razítkem. Pouze keramický obklad v kuchyni svěřila zedníkovi a dřevěný obklad v obývacím pokoji truhláři, ovšem palubky už namořila autorka interiéru.

Promyšlená kombinace několika povrchových úprav pomohla spojitý obytný prostor bytu opticky rozdělit na jednotlivé funkční zóny.

V kuchyni hrají hlavní roli ručně malované kachle ze Španělska, zatímco jídelně dodala domácký výraz modrobílá proužkovaná tapeta. Dřevěný obklad pomohl zjemnit měřítko obytného prostoru otevřeného až do krovu.

Barevnost a styl

Designérka Renata Pápai má ráda skandinávský styl, s nádechem venkovského a námořnického stylu s romantickými detaily. Základní barevnost bytu tvoří nadčasová a velmi efektní kombinace bílých stěn a dřevěné podlahy.

Bílé stěny ale rozhodně nepůsobí fádně: bílou výmalbu doplňuje bílo-modrá tapeta v jídelně a dřevěný obklad v pokoji. Bílý základ rozehrává a protepluje množství dalších odstínů od lomené bílé přes krémovou až po smetanovou, které interiéru dodávají žádoucí hloubku.

V kuchyni a jídelně si designérka pohrála s modrobílými vzory a jejich měřítkem. Jejich rafinovaná kombinace dodala oběma prostorům tradiční příjemně domáckou atmosféru.

Jako barevný akcent posloužila v hlavním prostoru modrá, citlivě dávkovaná na detailech, textilu, polštářcích a dekoracích. V ložnici podobnou roli sehrála uklidňující hnědá a dětský pokoj oživila vitální fuchsiová.

Staré s novým

Dekor buku na podlaze rozvíjí viditelné prvky krovu a masivní dřevěný nábytek. Z důvodu úspory našly v bytě uplatnění i oblíbené starší kousky. K jejich začlenění pomohla svépomocná renovace: nejčastěji bílý nátěr a výměna úchytek.

Například dřevěná komoda mořená do teple hnědého odstínu ožila pod krycím nátěrem svěží bílé barvy. S bílým korpusem působivě kontrastuje dřevěná horní deska, která si ponechala svůj původní vzhled a je tak živou připomínkou minulosti.

Půvab dekorativní plachetnice a pokojové zeleně efektně násobí zrcadlo v krásném rámu a také atypický kryt na topení ve tvaru komody.

Pracovna, zalitá proudem denního světla z francouzského okna vedoucího na terasu, tvoří přirozený předěl mezi denní a klidovou zónou bytu.

„Nejlepší je vždy pracovat na svém vlastním bydlení, protože všechny kroky, které jsem učinila, byly dány intuitivně a já sebe samu nemusela přesvědčovat o správnosti určitých rozhodnutí. To, že jsem si spoustu věcí dělala sama, mi umožnilo, že jsem mohla měnit své nápady v reálném čase a vyzkoušet si tak určité techniky, které u zakázky pro klienta musí být hodně promyšlené. Taky zde hrála roli cenová dostupnost,“ říká majitelka.

Je pravda, že například hlavní stěna obývacího pokoje si prošla více úpravami, než se Renata rozhodla, že právě stěna z dřevěného palubkového obložení opatřená bílou lazurou bude ta pravá.

Atypický, obtížně využitelný prostor výklenku se zvýšeným parapetem si vyžádal originální řešení. Nyní slouží jako dětská skrýš, domeček a v neposlední řadě jako sklad hraček.

„Teď už vtipnou historkou je fakt, že když nám truhlář, který měl obkládat stěnu pět metrů do výšky, přivezl palubky dlouhé také pět metrů a položil je na podlahu, vzápětí pod záminkou náhlé nevolnosti odešel a nechal nás té hromadě materiálu napospas,“ vzpomíná na průběh rekonstrukce majitelka.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.