Návrh projektu Městská džungle prý vychází z tradiční čínské keramiky fajáns.

Návrh projektu Městská džungle prý vychází z tradiční čínské keramiky fajáns. | foto: Vincent Callebaut

Metropole budoucnosti se dočkají možná i „stromodomů”

  • 3
Města třetího tisíciletí mají jediné řešení, totiž Ecopolis. To je třeba navoněná mrakodrapová džungle tvořená "stromodomy" od belgického architekta Vincenta Callebauta.
Hongkong je jedno z míst s největší hustotou obyvatel, na jednom kilometru čtverečním tu žije šest až 30 tisíc lidí. Ti všichni se dusí ve vlastních zplodinách. Projekt "Městská džungle" si klade za cíl pokusit se "opět ochočit přírodu" - a to tak, že rozšíříme nábřeží a postavíme na něm cosi jako "stromodomy".

Anebo jak to jinak nazvat? Povrch domů má tvořit skutečnou kaskádu zelených teras, například rýžových. Není vidět žádná zeď, domy jakoby nikde nekončí. Žije na nich řada zvířat, která tvoří samostatný ekosystém. "Struktura domů roste podél kmene a větví se jako stromy," píše belgický architekt Vincent Callebaut.

Podél větví je natažena jakási rybářská síť, na níž visí ekologická fasáda. Prostor "uvnitř" tohoto větvoví má být určen k bydlení, prostor "vně" je vyhrazen pro úřady a společenské místnosti. Inspirace? Jestliže tradiční panoráma podle architekta připomíná čárkový kód, jeho návrh prý vychází z tradiční čínské keramiky fajáns.

Ačkoliv na první pohled vidí člověk především zelený povrch mrakodrapů, které stojí na umělém nábřeží, nejdůležitějším rysem imaginární zástavby je její energetická soběstačnost. Projekt si dokonce klade za cíl recyklovat CO2 ve vzduchu zpět na kyslík pomocí fotosyntézy. 


Chcete vědět více?

Vše o městech třetího tisíciletí čtěte v sobotní příloze Víkend MF DNES.